R5 3600 boşta 68 derece oluyor

Reyazeit

Centipat
Ben 1 haftaya yakın bir süredir PC toplamıştım oyunlara falan giriyordum, sıcaklığını falan incelemeden oynuyordum ve normaldi yani ama bugün sıcaklığına bakmak istedim ve boşta 65 dereceye düşüp bir anda 75 dereceye çıkıp tekrar yavaş yavaş düşüyor, bunun nedenini size sormak istedim. Normal değil bence, boşta iken.
İşlemcim Ryzen 5 3600 Cooler Master Hyper 212 soğutucusu var bir de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 1 haftaya yakın bir süredir PC toplamıştım oyunlara falan giriyordum, sıcaklığını falan incelemeden oynuyordum ve normaldi yani ama bugün sıcaklığına bakmak istedim ve boşta 65 dereceye düşüp bir anda 75 dereceye çıkıp tekrar yavaş yavaş düşüyor, bunun nedenini size sormak istedim. Normal değil bence, boşta iken.
İşlemcim Ryzen 5 3600 Cooler Master Hyper 212 soğutucusu var bir de.
Anakart markan MSİ mi ?

Frekans-voltaj işlerini biliyorsan BIOS üzerinden işlemciyi stabil bir frekansa getir. Bilmiyorsan direkt olarak BIOS üzerinden CPB (Core Performance Boost) özelliğini kapat. Bu özelliği kapatınca işlemcin sabit 3.6GHz frekansında çalışır. Oyunlarda neredeyse hiç değişmemiş denecek kadar bir performans kaybı olur, normal kullanıma da bir etkisi olmaz.

Evet donanımla alakalı birşeydir bence de. Fanları kontrol edin.
Eğer bir stock soğutucunuz yada başka bir soğutucunuz var sa bide onu takıp deneyin.
İstiyosanız bir virüs taraması yapın. (Bilgisayar yeni ama ne olur ne olmaz.)
belki anakart uyumsuzluğu bile olabilir

Anakart markan MSI mi?

Evet MSI MPG B550 GAMING Plus
Soğutucu tam oturmamış olabilir.

Bilgisayarı ben kurmadım bilgisayarcıya kurması için verdim yani düzgün takmıştır büyük ihtimalle ama ben incelerim yine de
Fan tam oturtamamış veya siz montaj yaptıysanız termal macunu sürmeyi unutmuş olabilir misiniz?

Bilgisayarcı kurdu ve ve soğutucunun içinden çıkan termal macunu sürmesini söyledim
Frekans-voltaj işlerini biliyorsan BIOS üzerinden işlemciyi stabil bir frekansa getir. Bilmiyorsan direkt olarak BIOS üzerinden CPB (Core Performance Boost) özelliğini kapat. Bu özelliği kapatınca işlemcin sabit 3.6GHz frekansında çalışır. Oyunlarda neredeyse hiç değişmemiş denecek kadar bir performans kaybı olur, normal kullanıma da bir etkisi olmaz.

CPB Dediğin ayar nerede BIOS'da göremedimde

Geri
Yukarı