R5 3600 boştayken ısınıyor

M.aliiblgnc

Centipat
Daha fazla  
R5 3600 stok fan ile hazır sistem aldım. Daha 1 hafta oldu alalı. Oyunlarda falan 70 dereceyi geçmiyor ama boştayken 40-50-60 derecelerde geziyor ve demin dosya indirirken 70 derecelere vurduğunu gördüm. Bunu da fandaki ani hızlanma sesinden fark ettim. Çözüm olarak ne yapabilirim? bir de voltaj ayarı falan pek bilmiyorum. Böyle kullansam sıkıntı yaşar mıyım? Yaza doğru sıvı soğutma falan almayı düşünüyorum. Şu an ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 3600 stok fan ile hazır sistem aldım. Daha 1 hafta oldu alalı. Oyunlarda falan 70 dereceyi geçmiyor ama boştayken 40-50-60 derecelerde geziyor ve demin dosya indirirken 70 derecelere vurduğunu gördüm. Bunu da fandaki ani hızlanma sesinden fark ettim. Çözüm olarak ne yapabilirim? Bir de voltaj ayarı falan pek bilmiyorum. Böyle kullansam sıkıntı yaşar mıyım? Yaza doğru sıvı soğutma falan almayı düşünüyorum. Şu an ne yapmalıyım?

Soğutucunun işlemciye tam temas ettiğinden emim olun.
Veya biosunuzu sıfırlamayı deneyin.

R5 3600 stok fan ile hazır sistem aldım. Daha 1 hafta oldu alalı. Oyunlarda falan 70 dereceyi geçmiyor ama boştayken 40-50-60 derecelerde geziyor ve demin dosya indirirken 70 derecelere vurduğunu gördüm. Bunu da fandaki ani hızlanma sesinden fark ettim. Çözüm olarak ne yapabilirim? Bir de voltaj ayarı falan pek bilmiyorum. Böyle kullansam sıkıntı yaşar mıyım? Yaza doğru sıvı soğutma falan almayı düşünüyorum. Şu an ne yapmalıyım?

R5 3600 stok fanı yetersiz kalıyor işlemci fanını değiştirebilirsiniz, geçici çözüm olarak Under Volt işlemi yapabilirsiniz.

R5 3600 stok fanı yetersiz kalıyor işlemci fanını değiştirebilirsiniz, geçici gözüm olarak Under Volt işlemi yapabilirsiniz.
Sorun stok fan yetersizliği değil; boş kullanımda bu kadar sıcak değerlere ulaşması.

Dostum bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Oyunlarda 65 dereceyi geçmezken, Zoom üzerinden ders işlerken 75 dereceyi görüyorum. Gerçekten çok garip.

Bunun sebebini sana şöyle açıklayayım, sistem boştayken işlemciye voltaj gerektiğinde mesela mouse'u sağ veya sol yaptığında bunu çok hızlı yapman için fazladan voltaj alacak şekilde tasarlandı bu Ryzen işlemciler. Oyunda veya render muhabbetlerinde sınırı vardır 70'leri veya 80'leri pek geçmez soğutman iyise ama boşta ani sıçramalar normaldir. Kafana takılmasın yani. Anlık olarak benimki 4.6 GHz'leri gördüğü var boşta mesela. Ama bu yük altında 12 çekirdeğe birden bölünüyor ve 4.2'ye sabitleniyor. Sen soğutmana güveniyorsan ve oyunlarda 75'leri geçmiyorsa pek sıkıntı yoktur.

Son düzenleme:
Maalesef ben de taze R5 3600 kullanıcısıyım, daha 3 gün oldu ya da olmadı kullanmaya başlayalı bugün Warzone'da 85 dereceleri gördüm stok fanı ile. Zaten bilgisayar kendini kapattı 10 dakika geçmeden. Yük altında değilken de 50 55 dereceleri görüyordu, yük altında değilken bile 50 55 derecelerde dolaşması benim de çok canımı sıktı, sıvı soğutucuya geçtim düzeldi artık yük altında değilken 34 35 derecelerde dolaşıyor.

BIOS ayarlarınızı sıfırlayın ve ardından CPB özelliğini devre dışı bırakın XMP'yi aktif hale getirin tekrardan. Sorununuz çözülecektir. Ben aynı işlemci stok fan ile 34 derece stabil kullanıyorum.

Geri
Yukarı