R5 3600 CPB off vs R5 3600X CPB on

Bleach

Picopat
Merhaba, bu iki işlemci arasında 200-250₺ fark var. R5 3600 alırsam soğutucu almayacağım için CPB kapatıp sabit GHz'de kullanacağım ki ısınmasın, R5 3600X alırsam sanırım CPB açık Turbo mod için stock soğutucu ile Max 80 dereceyi görüyormuş, hangisini tercih etmeliyim? CPB etkisi ne kadar fark ettiriyor? 3.6GHz CPB ile genellikle 4.1GHz değerlerinde geziyor açıkcası oyunlarda 3-4FPS etkiliyor, 250₺ fazla vermeye değer mi? CPB kapatıp stabil kullanmak daha mı iyi olur F/P açısından?

Merhaba, bu iki işlemci arasında 200-250₺ fark var. R5 3600 alırsam soğutucu almayacağım için CPB kapatıp sabit GHz'de kullanacağım ki ısınmasın, R5 3600X alırsam sanırım CPB açık Turbo mod için stock soğutucu ile Max 80 dereceyi görüyormuş, hangisini tercih etmeliyim? CPB etkisi ne kadar fark ettiriyor? 3.6GHz CPB ile genellikle 4.1GHz değerlerinde geziyor açıkcası oyunlarda 3-4FPS etkiliyor, 250₺ fazla vermeye değer mi? CPB kapatıp stabil kullanmak daha mı iyi olur F/P açısından?

250 TL vermeye değer bence.

Kasanız hava alıyorsa CPB açık kullanılabilir rahatlıkla 3600'de. Misal ben H500 kasa ile kullanıyorum hatta 4.0 GHz'ye ocli. Isınmıyor. Tabi H500 bayağı pahalı bir kasa ve anakartım da iyi bir model olduğu için benimki uç bir örnek ama siz de atıyorum MSI 100M kasa ve B450 PRO4 bir anakartla rahatlıkla CPB açık kullanabilirsiniz.

Iki model arasindaki en belirgin fark TDP değeri, R5 3600 65W TDP değerine sahip iken R5 3600X 95W TDP degerine sahip. Bu değerlerin fark yaratacağı durum ise OC frekanslardır, özetle daha fazla güç çeken 3600X modeli boost frekanslarında (Manuel OC frekanslarindan bahsedilmekte) 3600 modeline göre gözle görülür fark yaratacaktır.

Oyun bazlı bakarsak maksimum %2~4 gibi farklar oluşabilir, bu 2~6 FPS arası olarak özetlenebilir.(Stok ayarlar)

Hülasa kullanım amacınıza göre o fiyat farkına değer ya da değmez, bu sizin karar vermeniz gereken bir durum.

Bende ryzen 5 3600 kullanıcısıyım. Corsair spec delta rgb kasayla ve asus prime b450m-k anakartla beraber oyunlarda başlangıçta 4.2 sonrasında stabil 4.1 değerlerinde geziyor.Oyunlarda maksimum 76 dereceyi gördüm. Ama 250 lira fark çok değilse sizin için 3600x tercihin olmalı

Kasanız hava alıyorsa CPB açık kullanılabilir rahatlıkla 3600'de. Misal ben H500 kasa ile kullanıyorum hatta 4.0 GHz'ye ocli. Isınmıyor. Tabi H500 bayağı pahalı bir kasa ve anakartım da iyi bir model olduğu için benimki uç bir örnek ama siz de atıyorum MSI 100M kasa ve B450 PRO4 bir anakartla rahatlıkla CPB açık kullanabilirsiniz.
Bahsettiğiniz anakart ile Gigabyte B450M S2H arasında soğutma için fark olur mu?
MB511 veya MSI MAG 100M gibi kasalar ve Gigabyte B450M S2H anakart ile Ryzen 3600'ü stok fan ile CPB açık 80 dereceyi geçmeden kullanabilirim yani değil mi?

200 TL'ye daha iyi soğutucu alabilirsin.

Bu soğutucu ile OC yapabilir miyim?

3600+ bu soğutucu aynı fiyata denk geliyor, 3600X ise CPB açık stock soğutucusuyla Max 77-78 derece oluyor, bu durumda OC için yeterli değilse 3600X almak daha mantıklı gibi.

Bu soğutucu ile OC yapabilir miyim?

3600+ bu soğutucu aynı fiyata denk geliyor, 3600X ise CPB açık stock soğutucusuyla Max 77-78 derece oluyor, bu durumda OC için yeterli değilse 3600X almak daha mantıklı gibi.

Stok soğutucuyla 4.4 GHz'de o sıcaklıklar pek de olabilir gibi değil aslında. Sıcaklık olarak yükte 3700X ile 3600X benzer sıcaklıkta olmasına rağmen daha iyi stok soğutucu bile 3700X'e ya yetmiyor ya da ucu ucuna 80 derecelerde yetiyor diye biliyorum ama en son CPB kapatmadan test yapan birinde 80 derece üstüne çıkıyor diye hatırlıyorum. T6 Ultra ile 4.2 GHz'de sorunsuz kullanılır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mesela bu videoda 3.9 GHz'de Prism ile düşük frekansa rağmen 77 derece.

Bahsettiğiniz anakart ile Gigabyte B450M S2H arasında soğutma için fark olur mu?
MB511 veya MSI Mag 100M gibi kasalar ve Gigabyte B450M S2H anakart ile Ryzen 3600'ü stok fan ile CPB açık 80 dereceyi geçmeden kullanabilirim yani değil mi?

S2H ile de rahatlıkla kullanılır CPB açık. Eğer OC yapacaksanız da 270 TL civarı reeven hans soğutucu almanızı öneririm. Eğer 200 TL altı olsaydı Snowman t6'da iş görürdü ama artık biraz pahalı F/P'si kalmadı. Bu arada S2H ile çok yüksek frekanslara çıkabilir misiniz bilemiyorum o yüzden soğutucuya para dökmeden önce ne kadar OC yapabilirsiniz onu bir araştırın.

Geri
Yukarı