R5 3600 için anakart ve RAM önerisi

Zafer_D

Femtopat
Bilgisayarımdaki RAM ve anakartı değiştirmek istiyorum. Ben RAM konusunda Kingston hayranıyım, 2 RAM arasında kaldım:
  • 1.si Kingston Fury Beast 8 GB 3600 MHz CL17.
  • 2.si Kingston Fury Beast 8 GB 3200 MHz CL16.
2 RAM arasında CL değeri dışında bir fark yok. CL16 olması 400 MHz'den önemli mi?

Anakart konusunda ise 2 anakart arasında kaldım:
1.si ASUS Prime B450M-A II.
2.si Gigabyte B550M DS3H.

Gigabyte güvenilir mi bilmiyorum ve belirttiğim anakart çok giriş seviye bir anakart. Dual M.2 yuvası için alınır mı? Bilemedim.
İşlemcim: R5 3600, ileride R5 5600X ile değiştirebilirim.

RAM'lerden 1.'si, anakartlardan ASUS derdim fakat burada B550 söz konusu. O yüzden 2.'si diyorum anakart olarak. PCI-ex 4.0 için.

Bellek konusunda AM4 için 3600MHz ve düşük gecikmeli bellekler iyidir.

Bende B550 yüzünden kararsız kaldım. Gigabyte kullanmadığım bir marka BIOS unun karmaşık olduğunu söylüyorlar ama sorun olacağını sanmıyorum. Bellek kısmında CL16'yı fazla övdükleri için kararsız kalmıştım.

Son düzenleme:
Bütçeyi zorlarsanız:
Bütçenin altında (RGB desteği yok):

Beni dinlerseniz anakart konusunda ahım şahım bir şeye ihtiyaç yok. Basitçe PCI-Ex. 4.0, RAM ve SSD desteği olsa yeterli olur. Oyun için AM4'te en güçlü işlemci R7 5800X3D. Onun da çarpan kilidi kapalı.
İleride R7 5800X3D+4x8GB 3600MHz RAM+4070 Ti/4080 gibi bir kombinasyon bu sistem için güzel ve tam olacaktır.

RAM olarak da:

Beni dinlerseniz anakart konusunda ahım şahım bir şeye ihtiyaç yok. Basitçe PCI-Ex. 4.0, RAM ve SSD desteği olsa yeterli olur. Oyun için AM4'te en güçlü işlemci R7 5800x3D. Onun da çarpan kilidi kapalı.
İleride R7 5800x3D+4x8GB 3600MHz RAM+4070 Ti/4080 gibi bir kombinasyon bu sistem için güzel ve tam olacaktır.

Zaten anakart konusunda aşırıya kaçmak istemiyorum sadece ileride yapacağım yükseltmeler için yeni anakart almak istemiyorum, RGB ile ilgilenmiyorum bile. Ama Amazon'da ASUS Prime B550M-K anakartı bellek saat hızı kısmında 2133 MHz görünüyor sanırım satıcının hatası çünkü epey de 4400 MHz görünüyor.

Zaten anakart konusunda aşırıya kaçmak istemiyorum sadece ileride yapacağım yükseltmeler için yeni anakart almak istemiyorum, RGB ile ilgilenmiyorum bile. Ama Amazon'da ASUS Prime B550M-K anakartı bellek saat hızı kısmında 2133 MHz görünüyor sanırım satıcının hatası çünkü epey de 4400 MHz görünüyor.
Evet 4400MHz olması lazım.
Bu arada BIOS Flashback diye bir özellik var. Hem BIOS'unuzu güncellemek hem de olur ki BIOS güncellerken elektrik gitti BIOS'ta bir sorun oluştu o özellik sayesinde düzeltebiliyoruz. Servisle uğraşmadan tek tıkla.
B550M-K'da maalesef bu özellik bulunmuyor. Sanırım B550M-A'da da yoktu. Tuhaftır ki benim B450M-A II'de var.
Attığım TUF B550M-E modelinde vardı. BIOS Flashbackli uygun fiyatlı anakartlara bakayım.

Bu var da bunu alacağınıza 200 daha koyup Asus TUF almak daha mantıklı.

Evet 4400MHz olması lazım.
Bu arada BIOS Flashback diye bir özellik var. Hem BIOS'unuzu güncellemek hem de olur ki BIOS güncellerken elektrik gitti BIOS'ta bir sorun oluştu o özellik sayesinde düzeltebiliyoruz. Servisle uğraşmadan tek tıkla.

BIOS güncellemekten pek anlamam neden güncellemem gerektiğini veya neden ileride gerekebileceğini kısaca anlatır mısınız? Bildiğim kadarıyla R5 3600 işlemcisinden sonra almayı düşündüğüm R5 5600X işlemcisi B550 anakartlara takılınca herhangi bir işlem yapmadan çalışıyor. Darboğaz olmadığı sürece işlemci değiştirmek istemiyorum R5 5600X RTX 3000 serisini rahatlıkla besleyebiliyor. İleride RTX 4000 serisine geçmek istersem ki bu en az 6 yıl sonra gerçekleşecektir, o zaman geldiğinde ise AM5 soketine geçebilecek bütçem olacağını öngörüyorum. B450 anakartın R5 5600X ile uyumlu olduğunu biliyorum ve en baştada yazdığım gibi Dual M.2 için B550 anakart alınır mı?

Son düzenleme:
BIOS güncellemekten pek anlamam neden güncellemem gerektiğini veya neden ileride gerekebileceğini kısaca anlatır mısınız? Bildiğim kadarıyla R5 3600 işlemcisinden sonra almayı düşündüğüm R5 5600X işlemcisi B550 anakartlara takılınca herhangi bir işlem yapmadan çalışıyor. Darboğaz olmadığı sürece işlemci değiştirmek istemiyorum R5 5600X RTX 3000 serisini rahatlıkla besleyebiliyor. İleride RTX 4000 serisine geçmek istersem ki bu en az 6 yıl sonra gerçekleşecektir, o zaman geldiğinde ise AM5 soketine geçebilecek bütçem olacağını öngörüyorum. B450 anakartın R5 5600X ile uyumlu olduğunu biliyorum ve en baştada yazdığım gibi Dual M.2 için B550 anakart alınır mı?
BIOS güncellemek donanımların daha verimli çalışmasına da yardımcı olabilir. Verimliliği arttıracaktır. Onun dışında zaten 5000 serisi işlemcileri zaten destekleyecektir. Benim dikkat çekmek istediğim nokta ileride BIOS güncellerken bir sorun olduğunda servise göndermekle uğraşmamanız.

İşlemci tercihiniz size kalmış. Onu sonra tartışabiliriz.

Dual M.2 için B550 çipset alakasız şeyler. B550'yi PCI-Ex. 4.0 için almalısınız eğer alacaksanız. Hem ekran kartları hem de SSD'ler bu nimetten faydalanıyorlar.

Geri
Yukarı