R5 3600 için OC değerleri nasıl olmalıdır?

kemal alagöz

Hectopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
metal teknolojosi
Selam arkadaşlar, saglıklı günler. Ryzen 5 3600 işlemciyi 4.2 GHz'de anakart olarak da ASUS B450 MK II modelini kullanarak kaç voltaj vererek Overclock yapabilirim?

Cooler Master ML240l sıvı sogutma saygılar sevgiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar, saglıklı günler. Ryzen 5 3600 işlemciyi 4.2 GHz'de anakart olarak da ASUS B450 mk II modelini kullanarak kaç voltaj vererek overclock yapabilirim?

Voltaj her işlemci için farklıdır silikon kalitesinden dolayı mesela ben 1.25v ile 4.4 çalıştırdım ama bazıları 4.2 için 1.25v veriyor sana bir değer verirsek fazla-az olabilir sen kendin test yaparak karar vereceksin.

Voltaj her işlemci için farklıdır silikon kalitesinden dolayı mesela ben 1.25v ile 4.4 çalıştırdım ama bazıları 4.2 için 1.25v veriyor sana bir değer verirsek fazla-az olabilir sen kendin test yaparak karar vereceksin.

En yüksek kaçtan başlayacağım veya başlangıç olarak hangi rakam girim? Bir de 500W PSU var sıkıntı olur mu sizce?

Bu programı indirip testi başlatın. Yaklaşık 40 dakika sürer. Testin sonucunu buraya atarsanız size yaklaşık değerler hakkında bilgi verebiliriz. Yapacağımız işlem muhtemelen eskisinden daha az voltaj gerektireceğinden PSU sorun çıkarmayacaktır.

Son düzenleme:
@Beyaz_G 500W 80 Plus FSP PSU eski ama 2 3 yıllık ekran kartıda RX580 8 GB overclock onda da var.

Bilemiyorum yeter yüksek ihtimal eski olması sorun değil OC hakkında bilgin var mı onu da söyle bir de oyun performansı için OC yapacak isen yapma oyunlarda OC Ryzen'lerde performans düşürür kendileri söylediler bende de düşürmüştü.

Selam arkadaşlar, saglıklı günler. Ryzen 5 3600 işlemciyi 4.2 GHz'de anakart olarak da ASUS B450 MK II modelini kullanarak kaç voltaj vererek Overclock yapabilirim?

Hocam MSI B450M Mortar Max anakartla aynı işlemciyi kullanıyorum. Düşük güç kullanımına almadığım zaman genelde 4.2 Ghz civarında veya ona yakın çalışıyor.

Tek tek deneyeceksiniz. 4200 MHz ayarlayıp sonrasında 1.35 ile başlayıp yavaş yavaş düşürürsünüz. OCCT veya Prime 95 ile işlemciyi stress testine sokacaksiniz. Her voltaj değişiminden sonra minimum yarım saat. Prime 95 için Small FFT, OCCT için Data Set: Small, Load Type: Extreme seçin başlatın. Her voltaj değişimiyle sıcaklıklara bakın, sistem mavi veriyor mu ona bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı