R5 3600 ısınıyor

İlker29

Hectopat
Daha fazla  
Gigabyte B450M S2H anakartım var. 15 20 dakika oyun oynayınca bilgisayar kendini kapatıyor. 6 aydır bununla uğraşıyorum bir çözüm bulamadım. Benim için tek çözüm oyun oynamamak oldu :/ maalesef BIOS ayarlarının nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle CPU boşta kaç derecede çalışıyor? Kasanın marka ve modeli nedir? Hava akışı kötü olabilir. Termal macun bakımını ne zaman yaptın? CPU soğutucusunu tam oturtamamış yanlış takmış olabilirsiniz. Bir çok sebebi olabilir CPU soğutucun stok mu?

Oyun oynamak için sistem alıyorsun ve ısınıp kapanıyor öyle mi? Ahh kalbim cidden kötü bir durummuş. Son zamanlarda forumda böyle ısınıp kapanma durumları yaşayan çok kişi görüyorum hayırlısı.

Aida64 programı ile tüm bileşenlerin sıcaklığının resmini atar mısın?

BIOS ayarlarıyla ilgili bir problem olmadığını düşünüyorum. BIOS sürüm güncellemesi yapmayı deneyebilirsiniz ek olarak chipset sürücüsünü güncelleyin. Bunları yaptıktan sonra boşta sistemin sıcaklıklarını takip edip paylaşın. Anormal sıcaklıklar varsa montaj hatası olabilir ya da termal macun montaj sırasında bozulmuş olabilir. Son ihtimal de işlemcinin hatalı olması. Sensörler yanlış okuduğu için de yapıyor olabilir donanımsal yapı bozukluğu da olabilir. Garantisi varsa servise gönderin.

Technopat forum girişine Ryzen 3600 ve 3600X ısınıyor, aldığınızda yanında bir soğutucu alın yazmak gerek.

Bu kadar ısınmaması lazım 3600X kullanıyorum stok ile 70 dereceyi geçmiyor oyunlarda. Keza 3600'ün de çok abartı ısınıp kapanmaması lazım. Acaba kendi koruma derecesini istemsizce düşürmüş olabilir mi?

Bu kadar ısınmaması lazım 3600X kullanıyorum stok ile 70 dereceyi geçmiyor oyunlarda. Keza 3600'ün de çok abartı ısınıp kapanmaması lazım. Acaba kendi koruma derecesini istemsizce düşürmüş olabilir mi?

Anladığım kadarıyla BIOS ayarlarını ellememiş. Rotasızbey'in tavsiyesini denemeli. Genellikle onu kapattıklarında ısı düşüşü oluyor.

Geri
Yukarı