R5 3600 ve 5600 XT sistem çok ısınıyor

Ozan hayran

Hectopat
Bir PC aldım:

• B450 MK ASUS anakart.
  • Ryzen 5 3600 işlemci.
  • RX 5600 XT ekran kartı.
Hepsi de olması gerekenden çok ısınıyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaz aylarında sıcak dönemlerdeyiz şu aralar. Sistemler genel sıcaklık değerlerden fazla oluyor maalesef. Kasanın konumu ve hava akışı yetersiz olan yerlerde olunca 5-10 dereceye varan artışlar olabiliyor.

Sıvı soğutucu ya da başka bir soğutucu alırsam ne kadar değişir?

Ben sana bilgi vereyim. Bu yaz ayın da sıcak havalar da Ryzen 5 3600 ve Cooler Master MasterLiquid ML240L sıvı soğutma çözümü ile sistem boştayken 45-50 derece civarı ve sistem yükte iken maksimum 70 derece civarı. Bununla beraber ortalaması 55-60 dereceler de olur. İşlemcinin yükseltme frekansı v.s hiç bir kısıtlaması olmadan bu değerler alınıyor. Kışın da 8-10 derece civarı daha düşük sıcaklık değerleri olur.

Sıcaklık değerlerini etkileyen bir diğer konu da bilgisayar kasası ve fan yerleşimidir. Benim bahsettiğim sıcaklık değerleri önü mesh panel hava akışı güzel olan bir kasa da önde 3 arka da 1 egzoz fan olan modellerdir.

Ben sana bilgi vereyim. Bu yaz ayın da sıcak havalar da Ryzen 5 3600 ve Cooler Master MasterLiquid ML240L sıvı soğutma çözümü ile sistem boştayken 45-50 derece civarı ve sistem yükte iken maksimum 70 derece civarı. Bununla beraber ortalaması 55-60 dereceler de olur. İşlemcinin yükseltme frekansı v.s hiç bir kısıtlaması olmadan bu değerler alınıyor. Kışın da 8-10 derece civarı daha düşük sıcaklık değerleri olur.

Sıcaklık değerlerini etkileyen bir diğer konu da bilgisayar kasası ve fan yerleşimidir. Benim bahsettiğim sıcaklık değerleri önü mesh panel hava akışı güzel olan bir kasa da önde 3 arka da 1 egzoz fan olan modellerdir.
Benim kasam corsair delta rgb f/p olarak iyi bir kasa. Para biriktirebilirsem birde sizin dedipiniz sıvo soğutmadan almaya çalışacağım.

Geri
Yukarı