R5 3600 işlemci ile oyunlarda çökme sorunu

AngryLiberte

Hectopat
Adresinden almış olduğum bilgisayarı sadece ekran kartı ve SSD'yi değişiklik yaptım.
ASUS TUF RX 5700 XT.
James Donkey m.2 512 GB.

Bu sistemde oyunlarda ekran kartı sorunsuz çalışarak işlemci %20 30 hızla çalışıyor fakat işlemci ısınması çok olduğu için 80 dereceye ulaşabiliyor. Bazen 85 oluyor ve aniden çöküyor. Ayrıca boşta 60-65 derece sabit. Ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nerden ve neden kaynaklandığını bilmiyorum ama aklımda dolaşan bir şey var. Ya bu adamlar arızalı ürünleri kasıtlı olarak toplu sistemlerde uyguna fiyata satıyorsa? Montaj ücreti vs almıyorlar çünkü sizlerin montajı orda yaptırtıp açılmış paketler görmenizi istemiyorlar. Benim görüşüm bu yönde. Niye ve neden evde açılmış Ryzen işlemcilerde sıkıntı yokta hazır alınan sistemlerde hep ısınma sorunu oluyor? Orasını hala kafamı kurcalıyor.
İşlemci fanını vs kontrol et belki yerine oturmamıştır veya macun vs kurumuştur, bir kontrol et. Kasa konumu, hava sirkülasyonu vs her şeyi kontrol et.
Dün işlemcinin ısınması 85 90 olduğu sürece içim rahat durmadı stock fanı açtım tam yerindeydi fakat çok çıktı macunu az kurumuş gibiydi temizleyip yeni macun kullandım tam yerine oturttum fakat yine aynı sıcaklık gösteriyor ayrıca hyper 212 evo black şipariş ettim bu hafta içinde gelecek umarım o sıcaklığı çözer ama çökme sebebini anlamadım ürünler işlemci zaten toptan alıyorlar onu kullandılar ssd sıfır ve takılı olarak geldi ayrıca psunun fabrika çıkışlı bir kokusu var nasıl desem bilemedim. az önce sisteme format attım ama atmadan önce 4 kez oyundayken çöktü hem formattan sonra yine çöktü oyun dışı çökmüyor neden?

Ekran kartını Furmark ile tam ekran modun da 30dk ile 1 saat arası test edebilir misiniz?
az önce test yaptım 30 dk ya kadar ilk 10 dk 80 e kadar çıktı ondan itibaren 10 dk boyunca devam ettim hem fps aralıklı düşme oldu son 10 dk 75e inince fps hiç düşmeden devam etti. peki sorun nedir acaba?
Ekran kartı driverini kendiniz elle yükleyin, onun dışında diyeceğim bir şey yok malasef. Hazır sistemler hep böyle sorunlar yaşatıyor.
az önce format attım her şeyi driveri kendi ellerimle yükledim yine aynı sorunu yaşadım psu'dan kaynaklanıyor diye düşünüyorum?
Psu hakkında pek fikrim yok ama oyunları C diskine kurun.
oyunları C diske yükledim yine çöktü sistem bu kez sanırım artık güç kaynağından kaynaklı.

Son düzenleme:
Nerden ve neden kaynaklandığını bilmiyorum ama aklımda dolaşan bir şey var. Ya bu adamlar arızalı ürünleri kasıtlı olarak toplu sistemlerde uyguna fiyata satıyorsa? Montaj ücreti vs almıyorlar çünkü sizlerin montajı orda yaptırtıp açılmış paketler görmenizi istemiyorlar. Benim görüşüm bu yönde. Niye ve neden evde açılmış Ryzen işlemcilerde sıkıntı yokta hazır alınan sistemlerde hep ısınma sorunu oluyor? Orasını hala kafamı kurcalıyor.
İşlemci fanını vs kontrol et belki yerine oturmamıştır veya macun vs kurumuştur, bir kontrol et. Kasa konumu, hava sirkülasyonu vs her şeyi kontrol et.
Sonunda beni anlayan birisi aynen bu yüzden hiçbir zaman hazır sistem almayın diyorum çünkü %75 takılan ürünler iade veya arızalı oluyor ve siz bilmiyorsunuz, normal de o iade veya arızalı ürün siz
az önce test yaptım 30 dk ya kadar ilk 10 dk 80 e kadar çıktı ondan itibaren 10 dk boyunca devam ettim hem fps aralıklı düşme oldu son 10 dk 75e inince fps hiç düşmeden devam etti. peki sorun nedir acaba?

az önce format attım her şeyi driveri kendi ellerimle yükledim yine aynı sorunu yaşadım psu'dan kaynaklanıyor diye düşünüyorum?

oyunları C diske yükledim yine çöktü sistem bu kez sanırım artık güç kaynağından kaynaklı.
Ekran kartın sağlam çok büyük ihtimalle sistem direk kapaniyor ise sanki elektrikler gitmiş gibi arızalı parça PSU.

Sonunda beni anlayan birisi aynen bu yüzden hiçbir zaman hazır sistem almayın diyorum çünkü %75 takılan ürünler iade veya arızalı oluyor ve siz bilmiyorsunuz, normal de o iade veya arızalı ürün siz
Ekran kartın sağlam çok büyük ihtimalle sistem direk kapaniyor ise sanki elektrikler gitmiş gibi arızalı parça PSU.
Tamam teşekkür ediyorum bizzat garanti sürecine başlatacağım.
Aynı işlemciden bende var. Benimde başta aynı şekilde sıcaklık problemim olmuştu undervoltage yaptım biraz düzeldi. Bu konuyu araştır derim.
bios ayarlarından mı yaptınız?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı