R5 3600 işlemci kaç derecede yanar?

Bu sıcaklık değerleri, minecraft gibi bir oyun için aşırı fazla. 100 ve üzeri sıcaklıklar zaten zararlıdır ama genel olarak 80 üstü sıcaklık değerleri bile fazla.

Sıcaklık değerlerini ölçtüğünüz programı kontrol edin, eğer programdan yana bir sorun yoksa "core performance boost" ayarını bios üzerinden kapatın. Bu işlemci performansını çok az düşürür ama ciddi derecede ısınma azalır. Bunlara rağmen sıcaklık değerleri yüksekse, işlemci soğutucu alın.

Bu işi en ucuz maliyetle yukarıda attığım ürünle çözersiniz.

Kasam Dark Guardian PRO ve işlemciyi stok soğutucu ile kullanıyorum. 13 Mart'a kadar stok soğutucuyu kullanmam gerekecek. Ondan sonra PF240 alacağım. Bilgosayarı alalı 7 ay oluyor ve hiç temizlemedim, içi epey tozlandı.

Onun dışında oyunlarda zaten sabit 80 derece olarak çalışıyor. Sıcaklığa MSI Afterburner ile bakıyorum ayrıca.

Olay ise şöyle oldu: Ben normalde oynarken 2 hesap ile giriş yapıyorum oyuna. Event olacağını duydum ve 2 hesap ile daha girdim. 85 dereceyi olduğu fark etmedim. Baktım kasmıyor, dedim 2 3 tane daha açayım sonrası malum.

Kasam Dark Guardian PRO ve işlemciyi stok soğutucu ile kullanıyorum. 13 Mart'a kadar stok soğutucuyu kullanmam gerekecek. Ondan sonra PF240 alacağım. Bilgosayarı alalı 7 ay oluyor ve hiç temizlemedim, içi epey tozlandı.

Onun dışında oyunlarda zaten sabit 80 derece olarak çalışıyor. Sıcaklığa MSI Afterburner ile bakıyorum ayrıca.

Olay ise şöyle oldu: Ben normalde oynarken 2 hesap ile giriş yapıyorum oyuna. Event olacağını duydum ve 2 hesap ile daha girdim. 85 dereceyi olduğu fark etmedim. Baktım kasmıyor, dedim 2 3 tane daha açayım sonrası malum.

13 martta PF240 alacaksan, Snowman alma zaten. 13 mart'a kadar bios üzerinden "core performance boost" ayarını açıksa kapat. Dediğim gibi performansı çok az düşürür ama sıcaklığı da ciddi derecede düşürür kapatırsanız. Dediğimi yapmayı deneyin, sorun çözülürse 13 mart'a kadar kapalı şekilde kullanın sonrasında PF240 gelince tekrardan tam performans istiyorsanız tekrardan açarsınız.

O sisteme bir N5 mf gider :D
Hava akımı kralı başkan N5 mf :)

Yalnızca o bütçede iş görebilecek bir kasa yoksa ortalama bir model. Sonu sahibinin kullandığı modele kıyasla pek fark yaratmayacaktır.

Burada asıl sorunun çözümü parça değiştirmek değil, Minecraft'ta R5 3600 96 derece diyor. Büyük bir ihtimal macun güzel sürülmedi veya soğutucu tam temas etmiyor. Ben BF5'te dahi stok ile en fazla 84'ü görüyordum. Şu an Snowman T6 soğutucum var 56 derece üstünü hatırlamıyorum. Soğutucu alırsa elbet sıcaklık düşer ama stokla ve minecrat için anormal durum.

Konunun üzerinden epey geçmiş. Bende bu süreç içerisinde neler olduğundan bahsedeyim. İlk olarak GTA: V, Battlefield, Call of Duty tarzı grafik isteyen oyunlarda işlemci 80-89 arası gidip geliyor. Minecraft oynarken sanırım arkada hesap açık kaldığından, ani bir fırlama ile 96 derece olup, daha sonra saniyeler içerisinde tekrar 85 seviyelerine geriledi.

Peki bu sıcaklıkların sebebi ne? Bilgisayarı Sinerji'den almıştım. Montaj ve kablolama oldukça güzel duruyordu. Termal macunu yanlış sürmediklerine de eminim. Sistemi ilk aldığım zaman işlemcim 60-70 derece arasıydı. Daha sonra işlemci fanının yavaş yavaş tozlanması ile sıcaklıklar bir hayli artmaya başladı. Geçenlerde el üstü biraz temizleme yaptım ve 70-80 derece arası oluyor şu an. Sorun tozlanmadan kaynaklı yani.

Soğutucu olarak da en yakın zamanda PF 240'a geçeceğim.

100 derece İ5-7500 ile 3 ay oyun oynadım, hepsi hikaye. (Soğutucumun ayağı kırık olduğu için tam oturmuyordu ve termal macun çok kalitesizdi, hepsini değiştirince sorunum düzeldi.)

Geri
Yukarı