R5 3600 işlemci RX 6600 XT ekran kartını besler mi?

Duplicate

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uzakyol Vardiya Zabiti
Merhabalar arkadaşlar, sorum başlıkta da belirttiğim gibi R5 3600 işlemci RX 6600 XT ekran kartını 1080p de besleyebilir mi? Ne kadarlık bir darboğaz söz konusu olur? 1-2 sene bu alacağım sistem ile 1080p de yüksek ayarlarda sorun yaşar mıyım? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Duplicate

1440p'de daha düşük FPS alarak bu kartı heba etmeyin. 1080p olarak gücünü gösterecektir.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için sanırım ben de öyle yapacağım.

İşlemciden yana sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum, ama PCI Express 4.0 destekli bir anakartta kullanmanızı öneririm arkadaşların söylediklerine ek olarak. 3.0 anakartlarda tam performans alamayabilirsiniz.
Teşekkürler yorumunuz için, PCI Express 4.0 destekli anakartlar R5 3600 için B550 serisinden mi başlıyor yoksa B450 serisinde de bulabilir miyim?

@Duplicate ciddi anlamda bir sorun olacağını pek sanmıyorum. YouTube üzerinden performans videolarını izleyebilirsiniz.
Teşekkürler incelemelere baktım da bir kaç videoda farklı sonuçlar gördüm kafa karışıklığı yarattı ve tatmin olamadım açıkçası. Burda sizlerin tecrübenizden yararlanmak istedim.

@Duplicate önceden kullandığım i5 10400, RTX 2070 Super sistemimde ciddi manada darboğaz olduğunu fark edebiliyordum. Ryzen 5 3600 ile RX 6600XT ile Battlefield V, Call of Duty Warzone tarzı oyunlarda darboğazı anlayabilirsiniz. İşlemciyi kaliteli bir kule tipi soğutucu ile manuel olarak voltaj ve 4.2 GHz olarak kullanabilirsiniz. Veya CPB ve PBO açık şekilde kullanabilirsiniz. Böylelikle performans olarak işlemci daha iyi besleyecektir. Anakart olarak B550 fazlasıyla yeterli olacaktır.

@Duplicate önceden kullandığım i5 10400, RTX 2070 Super sistemimde ciddi manada darboğaz olduğunu fark edebiliyordum. Ryzen 5 3600 ile RX 6600XT ile Battlefield V, Call of Duty Warzone tarzı oyunlarda darboğazı anlayabilirsiniz. İşlemciyi kaliteli bir kule tipi soğutucu ile manuel olarak voltaj ve 4.2 GHz olarak kullanabilirsiniz. Veya CPB ve PBO açık şekilde kullanabilirsiniz. Böylelikle performans olarak işlemci daha iyi besleyecektir. Anakart olarak B550 fazlasıyla yeterli olacaktır.
Açıkçası sistemi en fazla 3-4 ay bu şekilde kullanıp daha sonrasında daha yüksek bir işlemciye geçmeyi planlıyorum. O yüzden herhangi bir O.C. işlemi yapmayı ileride satacağım için pek düşünmüyorum (Sıkıntı çıkarmaması açısından).

Ryzen 5 2600 ve 3060 Ti 1080P pek darboğaz ile karşılaşmadım. Test ettiğim oyunlar. RDR2, Horizon Zero dawn, Dirt 5. Control da biraz vardı. Besleyeceğini düşünüyorum. Ama bütçeniz varsa 5600X geçmeniz en iyisi olacaktır. Zaten hedefiniz 60FPS ise sorun yok.

Ryzen 5 2600 ve 3060 Ti 1080P pek darboğaz ile karşılaşmadım. Test ettiğim oyunlar. RDR2, Horizon Zero dawn, Dirt 5. Control da biraz vardı. Besleyeceğini düşünüyorum. Ama bütçeniz varsa 5600X geçmeniz en iyisi olacaktır. Zaten hedefiniz 60FPS ise sorun yok.
Yani şöyle ki 144 Hz bir monitör alacağım fakat her oyunda bunu elde edemeyeceğimi biliyorum. Tabi ki AAA oyunlarda 60 FPS altına düşmek istemem. Ama sanırım 3600 işlemci de beni bu konuda tatmin eder diye tahmin ediyorum. R6, CSGO, Valorant gibi oyunlarda zaten 144 FPS rahatlıkla alırım. Rekabetçi olmayan oyunlarda 144 FPS almasam da olur.

Geri
Yukarı