R5 3600 işlemci Stok soğutucu ile kullanılır mı?

HeisenberGenetic

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Moleküler biyolog -Genetik Uzmanı-Öğrenci
Merhabalar, sizce 3600 işlemciye OC yapılaz ise oyun oynarken uzun saatler boyunca herhangi bir sıkıntı çıkarabilir mi stok fan? İlla kule tipi vs soğutucu alınmalı mıdır? Dediğim gibi OC'suz kullanımda olacakları merak ediyorum.

Kasada hava sirkülasyonu iyi olduğu sürece 3600x'in stock fanının gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. Yük altında, 65 derece sıcaklıkta çalışıyor rahatlıkla.
3600 le 3600x arasında 5-6 derece oynuyor o zaman o.c suz iyi hava sirkulasyonlu 3600 stok fanı da yeterli diyebiliriz.

3600 le 3600x arasında 5-6 derece oynuyor o zaman o.c suz iyi hava sirkulasyonlu 3600 stok fanı da yeterli diyebiliriz.

Bu sıralar 3600'e geçmeyi ciddi ciddi düşündüğüm için bu da benim için önemli bir konu. 2 ön 1 arka 120mm fanlı Corsair 275R ile genel sıcaklık değerlerim düşük. Belki ufak ve her yerinden RGB fışkıran düşük kalite kasalarda boğuluyordur stock bile olsa. Kasa geniş, açık ve sirkülasyonu iyiyse çok sorun olmaz gibi.

3600'ü stok fanı ile B350 kart üzerinde kullanıyorum. 1.25V'a undervolt yaptım ve Cooler Master güzel bir termal macun aldım. CPB açık şekilde boşta 39-40 derece, oyunlarda 65 derece, 15 dakikalık Prime95 testinde 73 dereceyi geçmiyor. 3.6 base, 4.1 Boost şeklinde yani stok hızlarında çalıştırıyorum. Kasamın hava akışı iyi ama onu belirteyim, 3 giriş 5 çıkış fanım mevcut, çıkış fanlarından biri 1900RPM.

Yeni kasa almayı düşünüyorum da kasanızın modelini atabilir misiniz? Fanları siz mi eklediniz? Eklediyseniz kaç tanesini eklediniz?

Yeni kasa almayı düşünüyorum da kasanızın modelini atabilir misiniz? Fanları siz mi eklediniz? Eklediyseniz kaç tanesini eklediniz?
Hocam kasam Cooler Master MasterBox MB511 RGB. Önü mesh yapıda olduğu için gayet serin bir şekilde çalışıyor sistem. Ekstra bir fan da takmadım.
Aşağıdaki videoda 65 derecelik bir pozisyon göremedim. Full yükteki bir 3600X'i Wraith Spire'ın 65 derecede tutabileceği kulağa pek gerçekçi gelmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kasa, kasa içi fanlar, termal macun vb. birçok farklı parametre olan bir durumda bir adet video izleyerek doğru fikir sahibi olmak da açıkçası bana pek olası gelmiyor. Stok halinde 75 derece üstü sayıları stres testlerde bile görmedim.

Son düzenleme:
Hocam kasam Cooler Master MasterBox MB511 RGB. Önü mesh yapıda olduğu için gayet serin bir şekilde çalışıyor sistem. Ekstra bir fan da takmadım.

Kasa, kasa içi fanlar, termal macun vb. birçok farklı parametre olan bir durumda bir adet video izleyerek doğru fikir sahibi olmak da açıkçası bana pek olası gelmiyor. Stok halinde 75 derece üstü sayıları stres testlerde bile görmedim.
Teşekkür ederim. Bende Xigmatek vardı da 4x120mm ama nedense yan kapağını açınca çok serin(GPU 66 derece %60 Fan Hızı) ama kapalı iken 88 derece %100 fan hızı. Hocam sizce MB520 mi MB511 mi?

Teşekkür ederim. Bende Xigmatek vardı da 4x120mm ama nedense yan kapağını açınca çok serin(GPU 66 derece %60 Fan Hızı) ama kapalı iken 88 derece %100 fan hızı. Hocam sizce MB520 mi MB511 mi?
Hocam daha önce MB 511 vs MB 520 konusunda inceleyenler olmuş. Genelde önü mesh panel olduğu için MB511 öneriliyor. Benim de gözlemlediğim kadarıyla sıcaklığı düşürmede etkisi büyük ön panelin.

Geri
Yukarı