R5 3600 Prime95 Small FFTs testinde 95 derece normal mi?

Nowitzer

Megapat
Makaleler
42
Merhabalar. Ryzen 5 3600 işlemciyi, 4.2GHz ve 1.125V olarak kullanıyorum. Stock soğutucum var. OCCT, AIDA64 gibi testlerle sistemi stabilite testine soktum ve başarılı oldum. Fakat Prime95 Small FFTs testinde sıcaklık kısa süre içinde 95-97'ye çıkıyor. Voltajın gayet düşük olmasına rağmen bu sıcaklığa ulaşmam stok fan için normal mi? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
3600 için eğer stok soğutucu kullanıyorsanız işlemcide değil soğutucuda problem var. R5 3600 çok güçlü bir işlemci stok soğutucu ona yetemiyor. Acil değiştirmenizi tavsiye ederim. Böyle kullanmaya devam ederseniz tam verim alamazsınız.

Hocam stock soğutucu ile OC mi pes doğrusu hemen OC'yi geri çekin veya kaliteli bir soğutma alın.
Hocam neden öyle dediniz ki? 4.2 sınırını aşmadım sonuçta. Ayrıca oyunlarda default ayarlara göre 20 derece farketti. 75 derece olan işlemci 55 derece oldu. Ayrıca frekans dalgalanması yok.
3600 için eğer stok soğutucu kullanıyorsanız işlemcide değil soğutucuda problem var. R5 3600 çok güçlü bir işlemci stok soğutucu ona yetemiyor. Acil değiştirmenizi tavsiye ederim. Böyle kullanmaya devam ederseniz tam verim alamazsınız.
Hocam Prime95 dışında her testi geçtim. Oyunlarda da 55 derece işlemcim. Sadece Prime95 programında çok ısınması verim alamadığım anlamına mı geliyor? (Ciddi soruyorum.)

Prime95 ve OCCT gerçek üstü bir test eğer oyun dışında farklı işler için kullanmıyor iseniz mesela render yapmıyor iseniz ya da ağır işlemci gücü isteyen işler test programının meydana getirdiği sıcaklıkları ve yükü normal kullanımda göremezsiniz, ben AIDA64 ve Cinebench R23 ile test ederim bu ikisinde sorun yaşamaz isem daha da dert etmem.

Prime95 ve OCCT gerçek üstü bir test eğer oyun dışında farklı işler için kullanmıyor iseniz mesela render yapmıyor iseniz ya da ağır işlemci gücü isteyen işler test programının meydana getirdiği sıcaklıkları ve yükü normal kullanımda göremezsiniz, ben AIDA64 ve Cinebench R23 ile test ederim bu ikisinde sorun yaşamaz isem daha da dert etmem.
AIDA64 ve Cinebench R23'te hiç sorun yaşamadım. OCCT biraz kabul edilebilir ama Prime95 Small FFTs gerçekten çok çok zorlu bir test.

Yeni konular

Geri
Yukarı