R5 3600 RTX 2060 Sistemdeki Düşük Performans Sorunu

FrankCastle02

Centipat
Merhabalar. İlk olarak sistem bilgilerini şöyle vereyim:

Sistemimi yaklaşık 8 ay önce İncehesap'tan'dan webtekno Battle Bronze adıyla satın aldım. 2 ay kullanımdan sonra mavi ekran sorunu ile karşılaştım. Format ile kısa süreli çözüme ulaştım. Ancak bu hata kendini farklı şekillerde 2 ayda bir göstermeye devam etti. Her seferinde yaklaşık 2 ay da bir formatla normal bir kullanım yaşadım. Şu an bilgisayarda masaüstünde gezinirken dahi Word dosyasında yazı yazarken bile ve en önemlisi oyunlarda kısa süreli donmalar yaşıyorum. Tabi oyunlarda yaşadığım bu donmalarda ani FPS düşüklüğü yaşıyorum. Bilgisayar ilk açıldığı anda herhangi bir sıkıntısı olmuyor ancak ortalama bir saatlik kullanımdan sonra bu donmalar başlıyor. Sizce sorunum yazımlımsal mı veya donanımsal mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 20200522-040707-CPUOCCT.png
    20200522-040707-CPUOCCT.png
    51 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:

Sistemimi yaklaşık 8 ay önce İncehesap'tan'dan webtekno Battle Bronze adıyla satın aldım. 2 ay kullanımdan sonra mavi ekran sorunu ile karşılaştım. Format ile kısa süreli çözüme ulaştım. Ancak bu hata kendini farklı şekillerde 2 ayda bir göstermeye devam etti. Her seferinde yaklaşık 2 ay da bir formatla normal bir kullanım yaşadım. Şu an bilgisayarda masaüstünde gezinirken dahi Word dosyasında yazı yazarken bile ve en önemlisi oyunlarda kısa süreli donmalar yaşıyorum. Tabi oyunlarda yaşadığım bu donmalarda ani FPS düşüklüğü yaşıyorum. Bilgisayar ilk açıldığı anda herhangi bir sıkıntısı olmuyor ancak ortalama bir saatlik kullanımdan sonra bu donmalar başlıyor. Sizce sorunum yazımlımsal mı veya donanımsal mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
UEFI kurulum yaptığınızı var sayıyorum. Sıcaklık değerlerinizden olabilir kontrol etmelisiniz. Parçalarınızı tek tek yük altına sokup test edin. Bi ihtimal PSU yetmeyeceği için olabilir fakat o olaydan pek anlamıyorum ben o konuya daha iyi anlayan biri yorum yapabilir (bazı yerlerde 600W önerilmiş). Testlerde sıkıntısız bir veri elde ediyorsanız yazılımsal olabilir fakat bu kadar sıfırlamaya rağmen mavi ekran veriyorsa bir donanımda yanlışlık var gibi duruyor. Sürücüleri doğru ve güncel kurduğunuzdan emin olun. RAM ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü Word belgesinde bile donuyor demişsiniz. Elbette günümüz için 8 GB RAM oyunlar için yetersiz fakat Word üzerinden yazı yazarken yetmeyecek kadarda değil.

Windows 10 pro ürün anahtarı satın almıştım makul fiyata onu kullanıyorum. RAM leri 16 ya çıkardım fakat yukarıda söylemeyi unuttum bayadır böyle kullanıyorum.

Hocam ram kısmının tek slot olmasından kaynaklanıyor büyük ihtimal çünkü başka hiçbir sorun göremiyorum. 2x4 olsaydı daha iyi olurdu ama zaten elinizde halihazırda kullandığınız bir 8gb ram bulunuyor, parasını biriktirince aynısından bir tane daha alın, büyük ihtimal sorununuz çözülecektir.

Hocam ram kısmının tek slot olmasından kaynaklanıyor büyük ihtimal çünkü başka hiçbir sorun göremiyorum. 2x4 olsaydı daha iyi olurdu ama zaten elinizde halihazırda kullandığınız bir 8gb ram bulunuyor, parasını biriktirince aynısından bir tane daha alın, büyük ihtimal sorununuz çözülecektir.
Tam üstüne bastın arkadaşım yenisi almıştım sistemi topladıktan yaklaşık 2 ay sonra 16 lık ram la devam ettim

Mavie ekran verdiğinde, mavi ekran kodu açıklamasında ne yazıyor, kodu nedir?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı