R5 3600 RTX 2070S takılmalar

ardags35

Hectopat
Arkadaşlar elimde başlıkta yazdığım gibi RTX 2070 Super Gaming X Trio ve Ryzen 5 3600 var.
Diğer parçalarıma gelecek olur isek:
Samsung 970 Evo 500 GB M.2 SSD.
ASUS TUF Gaming X 570 Wi-Fi.
Corsair RM750+80 Gold.
Corsair 2x8 3200 MHz Pro RGB RAM.
Arkadaşlar ETS 2 gibi oyunlarda anlık takılma yaşıyorum. CS:GO MC GTA 5 gibi oyunlarda da böyle bir problem var.
Denediğim çözümler:
•DDU ile temiz kurulum.
•BIOS sıfırlama/güncelleme.
•Temiz format.
•Işlemci frekanslarını otomatiğe almak/Elle değer ve voltaj girmek.
• V Sync G-SYNC açmak/kapatmak.
•XMP kapatıp açmak/değerleri elle girmek.
•Parçalara giden voltajı kontrol etmek.
•FurMark, SSD, Memtest, Cinebench R23, OCCT gibi testleri de yaptım sorun çıkmadığını gördüm.
Yani ben daha ne yapacağımı bilmiyorum bu olay RTX 2060 satıp 5600 XT aldıktan sonra başıma gelmeye başlayan bir durum.
Uzun uzun düşündüm, hafızamı yokladım ve aklıma bir olay geliyor neden olabilecek:
BIOS güncelliyordum ve güncelleme bitmişti. Sonrasında “American Megatrends” yerine gelir gelmez küçük kardeşim her işe burnunu soktuğu gibi bilgisayarın güç tuşuna bastı ve bilgisayar kapandı. Açtığımda direkt BIOS'a girdim ve XMP aktifleştirdim. Sonrasında onayladım ve sistem kendini sürekli resetlemeye başladı. Tahminimce 5 kere sürdü. Sonrasında tekrar BIOS ekranı geldi ve ben de geçici olarak elle girdim ve Windows'u açtım. Sonrasında eski BIOS sürümümü bulup o sürüme döndüm. Sonrasında XMP aktifleştirdim sorunsuz çalıştı.
Ben sorunumun neden kaynaklandığını bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu takılma sorunu bende de var ve hala çözemedim. Garantiye göndersem büyük ihtimal sorun yok diyip geri gönderecekler. Çok gıcık ve eğer tüm parçalar sağlamsa neden olduğu bulunamayan bir sorun.

Bende de var hocam. Parça değiştirmekten yoruldum. Ekran kartı değişti. RAM aldım. Bugün SSD aldım yine aynı şekil. İşlemci ve güç kaynağı kaldı onları da değiştirmem mi lazım? Bıktım vallahi. Takılma olmayan oyun çok nadir oluyor. Ve forum çözüm konusunda yetersiz kalıyor. Teknik zor bir konu.

G-Sync açıkken, V-Sync'i kapalı tutun. İdeal çözümde aynı anda açık olmamalı.

G-Sync veya FreeSync monitörlere FPS aralığından fazla FPS gönderirseniz takılmalar donmalar görülür, eğer kartınız 300 FPS üretiyor ve 144Hz'lik bir monitör kullanıyorsanız burada takılma elbet oluşacaktır, kartın gücünü sınırlandırmaya çalışarak G-Sync aralığınız neyse(Örn:45-144Hz) o aralığın içinde FPS üretilmesini sağlayın, güncel bir çok oyunda FPS sınırlama ayarı bulunuyor buradan sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Kartınız bu oyunlar için fazla güçlü, bundan dolayı GPU kendini zorlamıyor yüke çok girmiyor veya yükü alıp bırakıyor ve bu drop olarak yansıyor olabilir çözüm için oyun ayarlarını getirebileceğiniz en yüksek ayara getirip kartın sürekli yükte kalmasını sağlayarak deneyiniz.

Chipset sürücünüzü güncellediniz mi? Eğer AMD sitesinden yaptıysanız, anakart üreticinizin sağladığı sürücüyede bir bakın hangisi güncel ise onu yükleyin. Bende MSI AMD'ye göre daha güncel sürücü çıkarıyor ve minor problemlerimi çözüyor, bir deneyiniz.

XMP'nin elle girilmesi sadece 3200MHz'i elle girmek ile çözülebilecek bir şey değil, tüm timingleri(20'dan fazla bilgi) BIOS'a girmeniz gerek. Bunu doğru şekilde yapmadıysanız yani BIOS'unuzu bu kullanımdan sonra Flash bellek ile güncelleme veya sürüm düşürme yapmadıysanız ya bunu yapın ya da CMOS pinlerininden BIOS'un tüm ayarlarını varsayılan döndürüp ardından XMP'yi aktif ediniz.

Son düzenleme:
G-Sync açıkken, v-Sync'i kapalı tutun. İdeal çözümde aynı anda açık olmamalı.

G-Sync veya FreeSync monitörlere FPS aralığından fazla FPS gönderirseniz takılmalar donmalar görülür, eğer kartınız 300 FPS üretiyor ve 144Hz'lik bir monitör kullanıyorsanız burada takılma elbet oluşacaktır, kartın gücünü sınırlandırmaya çalışarak G-Sync aralığınız neyse(örneğin: 45-144Hz) o kadar FPS üretilmesini sağlayın, güncel birçok oyunda FPS sınırlama ayarı bulunuyor buradan sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Kartınız bu oyunlar için fazla güçlü, bundan dolayı GPU kendini zorlamıyor yüke çok girmiyor veya yükü alıp bırakıyor ve bu drop olarak yansıyor olabilir çözüm için oyun ayarlarını getirebileceğiniz en yüksek ayara getirip kartın sürekli yükte kalmasını sağlamaya çalışmasını deneyiniz.

Chipset sürücünüzü güncellediniz mi? Eğer AMD sitesinden yaptıysanız, anakart üreticinizin sağladığı sürücüyede bir bakın hangisi güncel ise onu yükleyin. Bende MSI AMD'ye göre daha güncel sürücü çıkarıyor ve minor problemlerimi çözüyor, bir deneyiniz.

XMP'nin elle girilmesi sadece 3200MHz'i elle girmek ile çözülebilecek bir şey değil, tüm timingleri(20'dan fazla bilgi) BIOS'a girmeniz gerek. Bunu doğru şekilde yapmadıysanız yani BIOS'unuzu bu kullanımdan sonra flash bellek ile güncelleme veya sürüm düşürme yapmadıysanız ya bunu yapın ya da CMOS pinlerininden BIOS'un tüm ayarlarını varsayılan döndürüp ardından XMP'yi aktif ediniz.

NVIDIA denetim masasında maksimum kare hızını 144 yapsam ne olur peki.

Yeni konular

Geri
Yukarı