R5 3600, RTX 3060 aldıktan sonra ısınmaya başladı

• Konuyu başlatan iso08
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 989

iso08

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar,. Forumda yeniyim ve takıldığım bir durum var sizlere danışmak istedim. 47 yaşındayım ve baktım hala oyun oynamaktan zevk alıyorum, ilgim azalmıyor. 2021 yazında sistemimi yeniledim ama bütçe yetmediği için ekran kartı alamadım. Sistem GTX 760 ekran kartı ile idare etti bugüne kadar. Monitörü de 1080p 24" almak zorunda kalmıştım. Geçen hafta RTX 3060 Ti ekran kartı almak nasip oldu. Kartı kullanmaya başladım. Çok memnunum. Ama şöyle bir şey gözüme çarptı. Yeni ekran kartı ile birlikte önceden 65 dereceyi geçmeyen işlemci sıcaklığı, çift fanlı iyi bir kule soğutucum olmasına rağmen 80 derece civarına kadar çıktı. İşlemci Ryzen 5 3600. Assassin's Creed Odyssey oyunu Ultra ayarlarda oluyor bu dediğim. Darboğaz gözlemlemedim. Başka oyunda denemedim. Daha yeni oyunlarda da aynı sıkıntı olacak büyük ihtimalle. Gerçi 80 çok aşırı yüksek değil ama hiçbir şey olmasa fan sesi artıyor.

Bu arada sistem şöyle:
Kasa: ASUS TUF Gaming GT501 kasa + üste ek 2x14 egzoz fan
PSU: Thermaltake GF1 80Plus Gold 750W
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Gaming
İşlemci: Ryzen 5 3600 3, 6GHz
PSU soğutucu: Scythe Katana 5 92mm Kule
RAM: Thermaltake Z-One 3200MHz (2x8GB)
GPU: MSI RTX 3060 Ti Gaming X
Monitör: LG 24GN650-B 23.8" 144Hz 1080p.

Sizce bu sorunun ilk etapta en hızlı çözümü nedir arkadaşlar? İyi bir sıvı soğutucu mu mesela? Ya da işlemciyi yükseltmek mi? Yoksa 2K bir monitör tamamen sorunu çözer mi? Yoksa hepsi mi?

Herkese merhaba arkadaşlar,. Forumda yeniyim ve takıldığım bir durum var sizlere danışmak istedim. 47 yaşındayım ve baktım hala oyun oynamaktan zevk alıyorum, ilgim azalmıyor. 2021 yazında sistemimi yeniledim ama bütçe yetmediği için ekran kartı alamadım. Sistem GTX 760 ekran kartı ile idare etti bugüne kadar. Monitörü de 1080p 24" almak zorunda kalmıştım. Geçen hafta RTX 3060 Ti ekran kartı almak nasip oldu. Kartı kullanmaya başladım. Çok memnunum. Ama şöyle bir şey gözüme çarptı. Yeni ekran kartı ile birlikte önceden 65 dereceyi geçmeyen işlemci sıcaklığı, çift fanlı iyi bir kule soğutucum olmasına rağmen 80 derece civarına kadar çıktı. İşlemci Ryzen 5 3600. Assassin's Creed Odyssey oyunu Ultra ayarlarda oluyor bu dediğim. Darboğaz gözlemlemedim. Başka oyunda denemedim. Daha yeni oyunlarda da aynı sıkıntı olacak büyük ihtimalle. Gerçi 80 çok aşırı yüksek değil ama hiçbir şey olmasa fan sesi artıyor.

Bu arada sistem şöyle:
Kasa: ASUS TUF Gaming GT501 kasa + üste ek 2x14 egzoz fan
PSU: Thermaltake GF1 80Plus Gold 750W
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Gaming
İşlemci: Ryzen 5 3600 3, 6GHz
PSU soğutucu: Scythe Katana 5 92mm Kule
RAM: Thermaltake Z-One 3200MHz (2x8GB)
GPU: MSI RTX 3060 Ti Gaming X
Monitör: LG 24GN650-B 23.8" 144Hz 1080p.

Sizce bu sorunun ilk etapta en hızlı çözümü nedir arkadaşlar? İyi bir sıvı soğutucu mu mesela? Ya da işlemciyi yükseltmek mi? Yoksa 2K bir monitör tamamen sorunu çözer mi? Yoksa hepsi mi?
ryzen 5 3600 yerine ryzen 5 5600 veya 5600x tercih edilebilir sebebi ise 3060 ti hali hazırda güçlü bir ekran kartı işlemci ile doğrudan birbirini besleme mantığı ile çalıştıkları için işlemci ekran kartını doyurmak beslemek için otomatik olarak performans artışı gösterir ama yinede tam anlamıyla yetemeyeceği için ısınma ve buna bağlı olarak performans düşüşü yaşanabilir.
kısacası birbirlerini besleyebilmeleri lazım.
düşüncem bu yönde eğer yanlış gören olursa uyarırsa sevinirim.

Geri
Yukarı