R5 3600, RTX 3060 aldıktan sonra ısınmaya başladı

• Konuyu başlatan iso08
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 989
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Monitör olayını erteledim çok para maalesef. İşlemciyi yükselteceğim bütçeme göre. Ryzen 5 5600 yeterli olacak gibi duruyor. Arkadaşımda fazla bir sıvı soğutucu vardı yarın onu bir soracağım. Bu şekilde mesafe kaydetmiş olurum sanırım.

Birde akşam şöyle bir şey oldu. MSI Afterburner programını açtım fan ayarı otomatikte. Kart 60 derece görmeden fan çalıştırmıyor. Onu manuel ayarladım. 30 hızda başladı kart yavaş yavaş fanları döndürmeye. Yine Assassin's Creed Odyssey oyununu açtın ultra ayarlarda. Bu sefer işlemci 70-76 arası çalıştı. Ekran kartının otomatik ayarda fan döndürmek için 60 dereceyi beklemesi işlemciyi de azda olsa etkiledi demek ki. Ekran kartı soğuyunca işlemcide 4-5 derece düştü.
Şimdi de Forza horizon 5 denedim ultrada. 72 gördü en fazla.

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler. Monitör olayını erteledim çok para maalesef. İşlemciyi yükselteceğim bütçeme göre. Ryzen 5 5600 yeterli olacak gibi duruyor. Arkadaşımda fazla bir sıvı soğutucu vardı yarın onu bir soracağım. Bu şekilde mesafe kaydetmiş olurum sanırım.

Birde akşam şöyle bir şey oldu. MSI Afterburner programını açtım fan ayarı otomatikte. Kart 60 derece görmeden fan çalıştırmıyor. Onu manuel ayarladım. 30 hızda başladı kart yavaş yavaş fanları döndürmeye. Yine Assassin's Creed Odyssey oyununu açtın ultra ayarlarda. Bu sefer işlemci 70-76 arası çalıştı. Ekran kartının otomatik ayarda fan döndürmek için 60 dereceyi beklemesi işlemciyi de azda olsa etkiledi demek ki. Ekran kartı soğuyunca işlemcide 4-5 derece düştü.
Şimdi de Forza horizon 5 denedim ultrada. 72 gördü en fazla.
Onunla ilgili olacağını sanmıyorum. Hatta fan çalıştırmak kasa içine daha çok sıcak hava atacağı için yükseltebilir bile. Otomatikte bırakmanızı tavsiye ederim.

Evet bana da ilginç geldi. Biraz daha gözlem yapacağım.

Hocam en iyisi çok takmayın. Çok yüksek sıcaklıklara çıkmıyor zaten. Benim ekran kartı da fazla ısınan bir model. Eskiden sıcaklıkla ilgilenmekten oyuna odaklanamazdım. Sırf sıcaklığa takıntım yüzünden overclock/undervolt konularında uzman oldum. Artık takmıyorum sıcaklık konusunu. Ekran kartı sıcaklığını kapatıyorum adam gibi oynuyorum oyunu. 75 dereceyi geçmiyor zaten.

Evet banada ilginç geldi. Biraz daha gözlem yapacağım.
Alakası oluyor hocam olmaz mı, ekran kartı sıcaklığı üste veriyor. Ekran kartı yukarına ne kadar sıcak hava verirse cpu soğutucu bloğundan da o kadar sıcak hava geçeceği için ısınma fazla oluyor, ekran kartı serinlerse işlemci de bir miktar serinleyecektir.

normal değil abi. bende stok fanla amd 5600 oyunlarda 90 derece görmüşlüğüm var kule tipi fan aldım 600₺ civarı ondan sonra işlemciyi hiç 65 derecede görmedim.

Çok ilginç hem de çift fanlı kule tipi soğutucu ile. Yani sistemlerimiz benzer bende 6600 XT var işlemci ise 3600'ün 4 çekirdekli hali 3300X. Altına girdiği yük çok daha ağır ve işlemcinin %90'lara çıktığı oluyor. Fakat tek fanlı SE-224-XT soğutucu kullanıyorum 63-65 derece bilemedin en fazla 67-68 dereceyi görsün. Sende stok fan olsa anlarım da kule tipi ile çok garip.

Bu mesela en ağır yüke girdiği kayıtlarımdan birisi çekirdekler %90 üzerine çıksa bile 65 dereceyi geçmemiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok ilginç hem de çift fanlı kule tipi soğutucu ile. Yani sistemlerimiz benzer bende 6600 XT var işlemci ise 3600'ün 4 çekirdekli hali 3300X. Altına girdiği yük çok daha ağır ve işlemcinin %90'lara çıktığı oluyor. Fakat tek fanlı SE-224-XT soğutucu kullanıyorum 63-65 derece bilemedin en fazla 67-68 dereceyi görsün. Sende stok fan olsa anlarım da kule tipi ile çok garip.

Bu mesela en ağır yüke girdiği kayıtlarımdan birisi çekirdekler %90 üzerine çıksa bile 65 dereceyi geçmemiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkür ederim. Acaba oyunlamı alakalı? Battlefield 5 denedim bugün de. 72 oldu en fazla. Dün akşam forza horizon 5 denedim 72 gördü en fazla o da bir anlık. 68 lerde gezdi genelde. Ama dediğim gibi yine gözlemledim. Ekran kartını iyi soğutunca işlemciye de etkisi olduğu açık . 5 derece düşüş yaşadı bu sebeple. Ryzen 5 3600 bir tık fazla ısınan bir kart gibi. Son durum ultra ayarlarda 3 oyunun ortalamasına bakınca 68-70 civarına düştü gibi. Bu arada kule soğutucu ikinci fanı ben taktım. Orjinali tek fanli öyle iri bir bloğu yok. Scythe Katana 5 modeli. 92 mm. fanlı model.

@iso08 bu değerler daha iyi. Tabii her oyunun işlemci üzerindeki yükü farklı olur. Sistemi genel olarak soğutmak önemli evet donanımların ısısı birbirini etkileyebiliyor. Bende önceleri eski, komponentleri kalitesiz bir güç kaynağı vardı tek başına tüm kasayı 4-5 derece ısıtıyordu.

İşlemcide Ryzen 5 5600 e geçtim arkadaşlar. Birde Arctic Liquid Freezer 280 sıvı soğutu taktım. Bu soğutucu tam canavar çıktı. Yine aynı oyun olsun diye Assassin's Creed Odyssey en yüksek ayarlarda yarım saat oynadım. Cpu sıcaklığı en yüksek 58 dereceyi gördü. Bunda tabi 5600 işlemcinin de rolü vardır muhakkak ama soğutucuyu gerçekten çok beğendim.
3600 işlemci varken ekran kartı 65-70 ler de geziyordu. Bu seferde ekran kartı daha fazla ısınmaya başladı:) 75 -78 arası oldu.

Geri
Yukarı