R5 3600 RTX3070 sistem stres testi sonuçları

Sürücü güncellemelerini sistemi aldığınızda yapmanız gerekiyordu. Eksik kalan varsa da hepsini elle yapın. Hazır driver programlarını sakın kullanmayın.

On-Board Vga driver hariç hepsini kurdum.
On- Board PIDE/SATA Driverinin içinde setup yoktu , aygıt yöneticisinden elle kurmaya
çalıştığımda "zaten yüklü" diyor.

1- Değer takibi için HWMonitor adlı programı kullanın. İşlem sırasında arkada açık kalsın.
2- Stres testi için AIDA64 kullanmayın, Prime95 yükleyip "Small FFTs" testi uygulayın. 3 dakika yeterlidir, 90+ dereceye ulaşırsa elle iptal edin.

prime95smalltest.png

Burda testte 78 gördü malesef.

1- CTR yükleyip "diagnostic" testi yapın, sonuçları paylaşın. Hız ve voltaj ayarı için işinizi kolaylaştıracak, işlemcinizin silikon kalitesine göre size öneride bulunacak.
2- Bilgisayarı yeniden başlatın, BIOS'a girin.
3- 1.maddeden elde ettiğiniz önerilen hız ve voltaj değerini uygulayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
4- Prime95 ile test edin. HWMonitor'den anakart için "VCore"; işlemci için tüm değerleri paylaşın.

Dediğiniz gibi CTR yükleyip "diagnostic" testini yaptım.
Main sekmesinden "diagnostic" butononua baştım.Başka birşeye ellemedim.
Değerler bunlar =(sağ alttaki bölümde yazılar tek resme sığmadı malesef , devamı ikinci resimde)
ctr1.png ctr2.png

Ben burda önerilen değerleri tam olarak anlıyamadım.Acaba siz bakıp bana yorumlarmısınız.
Bende ona göre biosdan ayarları yapabilirim.
Silikon kalitesi göre öneride bulunacak demişsiniz , silikon kalitesi anlaşılıyorsa durum nedir merak ettim doğrusu.
Şimdiden yardımlarınız için çok tesekkürler.

Dosya Ekleri

• ctr1.png
    ctr1.png
    453 KB · Görüntüleme: 40
Biraz şanssızsınız diyelim. Bana hala hangi hızda kullandığınız bilgisini vermediniz, işlemci için HWMonitor programındaki tüm kısımları görmek istiyordum. 3.6GHz için yorumlayacak olursam değerler pek iyi değil. Soğutucu alana kadar;

1- "Core Performance Boost" kapalı olsun.
2- "CPU Clock Ratio" değerini 39 yapın.
3- "VDDCR CPU Voltage"(BIOS'unuzda böyle değilse bana görsel atın.) değerini 1.2 yapın.

Biraz şanssızsınız diyelim. Bana hala hangi hızda kullandığınız bilgisini vermediniz, işlemci için HWMonitor programındaki tüm kısımları görmek istiyordum. 3.6GHz için yorumlayacak olursam değerler pek iyi değil. Soğutucu alana kadar;

Evet sizin bir konunuzda bronz diye bahsettiğiniz bir mesajınızı gördüm ve crt testine baktım.
Kendi testimde de bronze yazısını gördüm.
Sizce işlemcim sorunlumu , değişmelik bir durum varmı yoksa bu şans işimi.

İstediğiniz HWMonitor değerleri

hwmonitör1.png hwmonitor2.png

Soğutucu alana kadar;

1- "Core Performance Boost" kapalı olsun.
2- "CPU Clock Ratio" değerini 39 yapın.
3- "VDDCR CPU Voltage"(BIOS'unuzda böyle değilse bana görsel atın.) değerini 1.2 yapın.
1 - CPB Kapalı
2 ve 3 de deginiz ayarlari bulamadim
Biosda cpu ratio var.Onu diyosanız onu 39 yaptım.
39.00 olarak atiyor kendini.
Diger dediginiz ayari buladım.
CPU Core voltaj var.Bu mu acaba.
Resimlerini çektim buyrun

IMG_20201227_235627.jpg IMG_20201227_235307.jpg

Evet, "CPU Core Voltage". Manual yapıp 1.2 girin. 39.00'da olduğu gibi onu da birkaç basamak yazabilir.

İşlemciniz sorunlu değil sadece biraz şanssızsınız. Benim de bronz fakat sizinki biraz daha kötü gibi. Burada paylaştığınız o 102 derece gibi değerleri gerekçe göstererek değişimini isteyebilirsiniz, henüz birkaç gün önce topladığınızı düşünürsek. Daha kötüsü geleceğini sanmam.

Evet, "CPU Core Voltage". Manual yapıp 1.2 girin. 39.00'da olduğu gibi onu da birkaç basamak yazabilir.

İşlemciniz sorunlu değil sadece biraz şanssızsınız. Benim de bronz fakat sizinki biraz daha kötü gibi. Burada paylaştığınız o 102 derece gibi değerleri gerekçe göstererek değişimini isteyebilirsiniz, henüz birkaç gün önce topladığınızı düşünürsek. Daha kötüsü geleceğini sanmam.

Ratioyu ayarladım.Ama voltaj ayarinda birden fazla secenek cıkıyor.
IMG_20201228_003023.jpg
Mesela override modda 1.2000v gibi bir rakam cikiyor.(evet 3 sıfırlı)
Ama offset veya amd overclocking sectigimde 1.200v oluyor.Hangisini secmeliyim.

Sorunlu degilse yalandan yere iadeyle uğraşmak istemiyorum.Kabul etmezler falan gereksiz bekleticekler.
Ama dediğiniz gibide de değerler ortada
Oc yaparak ve iyi bir soğutucuyla diğer ryzenlerle aynı kosulda ayni degerleri yakalama şansımız yok mu ?

Anakartınız hakkında çok bilgim yok, araştırdım ama yeterli kaynak bulamadım. Override kullanırdım ben olsam. İkisini de ayarladıktan sonra arkada HWMonitor açıkken Prime95 ile test edin ve bana daha önce de istediğim yerlerin resmini atın. Sistem kendini resetlemezse, çekirdek kapanması yaşanmazsa veya sıcaklık 80+ olmazsa böyle kullanırsınız şimdilik.

Soğutucuyla bir tık daha iyi olabilir ama işlemciniz silikon kalitesi olarak pek OC kaldırabilecek düzeyde değil. Bu işlemciyi 4.5GHz ile kullananlar var. Sizinki soğutmayla 4.2 görür belki. Bu aslında OC değil. Bunun üzeri OC işlemi oluyor.

Anakartınız hakkında çok bilgim yok, araştırdım ama yeterli kaynak bulamadım. Override kullanırdım ben olsam. İkisini de ayarladıktan sonra arkada HWMonitor açıkken Prime95 ile test edin ve bana daha önce de istediğim yerlerin resmini atın. Sistem kendini resetlemezse, çekirdek kapanması yaşanmazsa veya sıcaklık 80+ olmazsa böyle kullanırsınız şimdilik.

Soğutucuyla bir tık daha iyi olabilir ama işlemciniz silikon kalitesi olarak pek OC kaldırabilecek düzeyde değil. Bu işlemciyi 4.5GHz ile kullananlar var. Sizinki soğutmayla 4.2 görür belki. Bu aslında OC değil. Bunun üzeri OC işlemi oluyor.

Evet netten baktım biraz , override ayarını yaptım
Önce dediğiniz gibi 1.2v ve 39 yaptım 90nı gördü.
Sonra kendimce 1.1v v 39 yaptım 88i gördü.

voltaj1.png voltaj2.png

Birazcık aşırtma da bile sıcaklığı uçuruyor.Ben şuan ne yapsam bilemedim.
Sıcaklıklar fazla geliyor nedense. Hani soğutucu alsam bile ki , diyelim ki sağlam bi sıvı soğutma aldım. Yine de olağandan fazla sıcak olacak değil mi ?
Yahu yıllar sonra bir sistem dizdim. Kendi kendime dedim , bu kadar parça aldık kesin biri sorun çıkarır. İşlemci böyle oldu.

Arkadaşım mx-4 2019 macun vermişti kullanırım diye , stok soğutucuda macun olduğundan kullanmamıştım.
Son bir çare işlemciyi söküp bir macun yenileyip , montaj mı kontrol etsem diyorum.

Birde kardeşim seni çok yoruyorum ama kusura bakma kafam takılan bir şeyi daha sana danışmak istiyorum.Bu konuya şöyle bir yorum gelmişti.Ben Burdaki videoyu seyrettim.
Bak sonlarda "gerçek dünya render testi" diye bir test yapmış.
Ryzen 5 3600 , stok hız ve stok fanda 89u görmüş.
Acaba ben mi abartıyorum kendi sıcaklık değerlerimi diyorum.
Yoksa yanlışmı düşünüyorum senin düşüncelerin nedir.
Videonun sonunda resim de alıp ekledim.

değişik.png

3600 Wraith Stealth soğutucu ile her türlü ısınır ve Core performance Boost'la alakalı olduğunu sanmıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam yani ekran kartınız çok üst seviye. İşlemci de ona ayak uydurmalı ve yüksek hızda çalışmalı bence. Videoyu izledim, ona da kötü geldi herhalde. Ben de stok soğutucuyla kullanıyorum. 4.1GHz-1.2V giriyorum yine de bu kadar ısınmıyor. Sorunlu değil işlemciniz daha önce de dediğim gibi ama şanssızlık olmuş.

Hocam yani ekran kartınız çok üst seviye. İşlemci de ona ayak uydurmalı ve yüksek hızda çalışmalı bence. Videoyu izledim, ona da kötü geldi herhalde. Ben de stok soğutucuyla kullanıyorum. 4.1GHz-1.2V giriyorum yine de bu kadar ısınmıyor. Sorunlu değil işlemciniz daha önce de dediğim gibi ama şanssızlık olmuş.

Testlerde ekran kartımın üst seviye olmasından dolayı , islemciyi zorlayıp ısınmasına etki mi etmekte , doğrumu anladım

Evet biraz şansızlık olmuş kendi adıma sağlık olsun.

Kasaya dahili olarak gelen 120Mm'lik ARGB 4 fan için biraz sesli çalıştığını söylemeliyim. Bunu biraz açmak gerekirse: DC olduklarından dolayı minimum %60 hızda, yaklaşık olarak 800 RPM ile çalışıyorlar. Bu hızda pek ses olmasa da yüksek değerlere çıkıldığında sesi duymak mümkün. Ben masanın altında kullandığım halde 1200 RPM değerlerinde kulaklık takmadığım zaman ses alıyorum. Fanlarda bir sorun olduğundan değil; DB değerleri yüksek olduğundan. Onunla ilgili bir tablo görmüştüm. Şu an bulamadım fakat bulduğum zaman ekleyeceğim.

Son olarak böyle bir mesajınızı okudum.
Kasa fanlarınızla ilgili 1200Rpm lerden bahsetmissiniz.Benim ki en fazla 900 lü rpm lerde oluyordu.
Acaba kasa fanlarım otomatikte değil mi , sizce fan bağlantılarını gözden geçirmem gerekli mi ?

Hayır, ekran kartınız üst seviye ve işlemci de yüksek hızda çalışsa iyi olur. Şu an işlemci ekran kartını kısıtlıyormuş gibi. Yani 3.6GHz yerine 4.2 ile çalışması lazım ki siz sistemin karşılığını alın. Birkaç FPS etki eder en azından.

Fandan fana maksimum hız değişiyor. Bağlantıyı kontrol etmek değil de BIOS üzerinden fan ayarı yapmak olabilir. Sürekli en yüksekte çalışsın isterseniz DC Mode yaparsınız.

Geri
Yukarı