R5 3600 RX 5700XT Sistemde stabilite sorunları

Forcerecon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Çok çaresiz kaldım, hiçbir yerde kesin çözümler bulamadığım için artık konu açmaya karar verdim. Bu forumda yardım edebilecek kişiler olduğuna inanıyorum. Öncelikle şöyle bir sistemim var:

AMD 3600 işlemci.
MSI 5700XT OC Mech 8/256 ekran kartı.
MSI X570A-PR o anakart.
Rampage TGB-850 850W PSU.
Power Boost VK-E03C kasa.
Corsair Vengeance Black 2x8 16 GB 3600MHz CL20 RAM.
Kingston A200 500GB M.2 SSD.
Snowman 3 fanlı(9cm) 2kuleli işlemci soğutucu.

Sorunlarım ise:

Isınma
Aldığım günden beri olan bir sorun. Boşta 60-65 dereceleri görüyordum stok soğutucu ile. Kule tipi soğutucu aldım 10-15 derece düşürdü ama yine de yeterli gelmedi. İnternette araştırdım manuel OC yaptım. Şu an 1.150V 4.0 GHz'de çalışıyor sistem ve boşta 55 dereceleri görüyorum. Kasamın hava akışı kötü ama bu değerler yeterli gelmedi. AIDA 64 ile stabilite testi yaptığımda şu an en yüksek 85 görüyorum.

Kernel 41 hatası
Bu hata da 1 aydır çıkmaya başladı. Bilgisayar birden reset atıyor. Olay görüntüleyicisine baktığımda ise bu hatayı görüyorum. İnternette araştırınca kimisi ısınma, kimisi PSU, kimisi RAM'den, kimisi Windows diye bir sürü fikir var. Windows 10 Pro yüklü ve lisanslı aldım. Belki 5 kere format atmışımdır. Güncel Driver'lar yüklü fakat yine sorun devam ediyor.

WattMan hatası
Bu hatayı da yine yakın zamandır alıyorum. Radeon 20.5.1 kullanıyorum. Oyunlarda birden oyundan atıyor ve bildirimlere bu hata mesajını görüyorum. DDU ile ekran kartı Driver'ı silip kurdum olmadı. Drivarı silip Windows'un yüklediği Driver'ı kurdum yine olmadı.

Machine check exception
Bu hatayı da ilk defa bugün aldım. Yine olay görüntüleyicisinde gördüm. Bilgisayar birden reset attı ve hem kernel 41 hem de bu hatayı gördüm. Hatayı mavi ekran olarak vermiyor. Olay görüntüleyicinde görüyorum ben.

Bu hataları çözebilecek ya da hatanın hangi parçada olduğunu bulabilecek arkadaşa artık para vermeyi bile düşünüyorum. Çünkü bu sistem bana 11bin liraya mal oldu ama artık ne oyun zevki bıraktı ne başka bir şey. Lütfen yardımlarınızı ve bilgilerinizi esirgemeyin.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emin misin Ryzen 5 2600'de bile 3000MHz yapıldığında sıkıntı yaşayanlar var, Ryzen 5 2600 max 2933MHz desteklemesine rağmen. Ryzen 5 3600 https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-3600 sitede max 3200MHz desteklediği yazıyor. @Forcerecon Hocam ekran kartını 20.4.2 sürümüne geri çekin, BIOS'tan ram profilini 3000MHz'e ayarlayın.
1.150V çok düşük ayrıca, ufak ufak 1.25V'a çekin.
İnsanları yanlış bilgilendirmeyin lütfen. R5 3600'ü başta 2400MHZ ramler ile kullanıyordum ve drop problemlerim oluyordu, 3600MHZ ramlere geçtikten sonra hiç bir problemim kalmadı oyunlar yağ gibi akıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı