R5 3600 sıcaklık değerleri

expectivess

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Avukat
Arkadaşlar R5 3600 işlemci ile artic 34E-sports Duo CPU soğutucuya sahibim. Ryzen Master'da OC Auto'da stress testi yaptığımda Max 83-84 gösterirken(CPB açık) AIDA64 ile test yaptığımda sıcaklık değerleri Max 98'i görüyor. Bunun nedeni nedir? OC ile ideal GHz, voltaj değerlerini bulamadım. Sıcaklıkları nasıl düşürebilirim bu sıcaklıklar fazla ise?

Arkadaşlar R5 3600 işlemci ile artic 34E-sports Duo CPU soğutucuya sahibim. Ryzen Master'da OC Auto'da stress testi yaptığımda Max 83-84 gösterirken(CPB açık) AIDA64 ile test yaptığımda sıcaklık değerleri Max 98'i görüyor. Bunun nedeni nedir? OC ile ideal GHz, voltaj değerlerini bulamadım. Sıcaklıkları nasıl düşürebilirim bu sıcaklıklar fazla ise?

98 derece çok fazla hocam termal macun yenileyin ve donanımsal temizlik yaptırın.

Yapman gereken CPB kapatıp burada overclock yapmış kişilerden yardım alman. İşte öyle saçma bir voltaj veriliyor ki soğutucuyla bile soğuk çıkıyor. Ama bu işlemcinin suçu değil.

Kardeş BIOS ' dan CPB(Core Performance Boost) ve PBO(Precision Boost Overdrive) kapatıp 1.362V 4.2ghz yapıp sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ben bu şekilde kullanıyorum ;).
Anakartınız asus ise yardımcı olabilirim.

Kardeş BIOS ' dan CPB(Core Performance Boost) ve PBO(Precision Boost Overdrive) kapatıp 1.362V 4.2ghz yapıp sorunsuzca kullanabilirsiniz. Ben bu şekilde kullanıyorum ;).
direkt olarak mı bu değerleri gireyim yoksa azalta azalta mı ?

Anakartınız asus ise yardımcı olabilirim.
Anakartım asrock ama nerede olduğunu biliyorum.Hallederim onları ama azalta azalta mı vereyim direkt olarak o söylediğiniz değerleri mi gireyim?

Anakartım asrock ama nerede olduğunu biliyorum.Hallederim onları ama azalta azalta mı vereyim direkt olarak o söylediğiniz değerleri mi gireyim?
İşlemcilerin hepsi birbirini tutmuyor ama genel olarak 1.325V 1.35V Ryzen işlemcilerin ortalama çalışma voltajları bu şekilde ben uzun uğraşlar sonucunda bu voltaj ve bu frekans ile stabiliteyi yakaladım. Deneme yanılma yolu ile gitmek lazım tabi.

İşlemcilerin hepsi birbirini tutmuyor ama genel olarak 1.325V 1.35V Ryzen işlemcilerin ortalama çalışma voltajları bu şekilde ben uzun uğraşlar sonucunda bu voltaj ve bu frekans ile stabiliteyi yakaladım. Deneme yanılma yolu ile gitmek lazım tabi.
Peki hocam kaç dakikalık stress testi yapmam lazım. 10 dakika yeterli mi?

Bakın benim mantığım şu şekildeydi yaparken. Voltajı azaltmadım da artırdım gitgide. 4.2ghz frekans da en az voltajı o şekilde yakaladım diyeyim stabil bir şekilde. İlk başta 1.35V olarak başladım sonra PRIME95 Small FFTs testine tabi tuttum ve 2 dakika falan olmadan çekirdeklerden 2-3 tanesi kendini kapattı. Daha sonra testi durdurup BIOS a gidip azar azar voltaj vererek devam ettim. En sonunda 1.3625V değerine ulaştım ve aynı testi 38 dakika test etmişim ve max. sıcaklık 84 derece 0 hata 0 uyarı şeklinde geçti resmini de eklerim ;). İşlemciyi en çok yoran test bu olduğu için bunu geçtikten sonra diğer testleri(OCCT, AIDA64, Cinebench R20) havada karada geçiyor. Uzun lafın kısası bunu siz test edeceksiniz. Ve tavsiyem kesinlikle PRIME95 Small FFTs testi ile etmeniz. Eğer verdiğiniz frekansa voltaj değeri düşük gelirse çekirdeklerden bir tanesi bile kendini kapatsa voltaj artırarak devam edin ya da frekansı düşürün buna siz karar vereceksiniz. ;)
Peki hocam kaç dakikalık stress testi yapmam lazım. 10 dakika yeterli mi?
10 dakika test yeterli olabilir evet ama en az 30 dakika yapın bence. Zaten dediğim gibi PRIME95 Small FFTs testini geçtikten sonra diğer testleri yapmanıza bile gerek kalmıyor neredeyse. Ama yine de onları da en az 10 ar dakika yapabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• indir (4).png
    indir (4).png
    76,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Geri
Yukarı