R5 3600 sistem açıldıktan bir süre sonra kapanıyor

kadiruzun455

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D30 8GB 3200 MHz DDR4 CL16 Ram
SSD veya HDD modeli
SanDisk Ultra 3D 500GB 2400MB-1750MB/s NVMe M.2 SS
Ekran kartı
MSI RADEON RX 5600 XT MECH OC 6GB GDDR6 192bit AMD
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX AMD AM4 DDR4 Micro ATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600 Altı Çekirdek 3.60 GHz
1 aydır bu sorunla savaşıyorum fakat hala çözemedim. Sanırım yardıma ihtiyacım var. İlk başlarda sorunun CPU kaynaklı olduğunu düşünüp sıcaklık değerlerimi kontrol ettim.
Stres testlerinde yüksek değerler çıktı. Undervolt yaparak sıcaklık değerlerini bir nebze olsa da rahatlattım. Oyun oynarken sıcaklık değerlerim 70 derecede geziyor ama herhangi bir kapanma durumu yaşanmıyor. Fakat bilgisayarı yormayan işlemler yaptığımda bilgisayar kendini kapatıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaşlandım artık😃

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    16,4 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    40,2 KB · Görüntüleme: 22
  • 3333.PNG
    3333.PNG
    21,4 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran Alı4ntısı.PNG
    Ekran Alı4ntısı.PNG
    16,7 KB · Görüntüleme: 43
  • Ekran Alın343tısı.PNG
    Ekran Alın343tısı.PNG
    20 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran Alıntıs65ı.PNG
    Ekran Alıntıs65ı.PNG
    24,6 KB · Görüntüleme: 22
  • Ekran Alıntısı4.PNG
    Ekran Alıntısı4.PNG
    30,5 KB · Görüntüleme: 27
1 aydır bu sorunla savaşıyorum fakat hala çözemedim. Sanırım yardıma ihtiyacım var. İlk başlarda sorunun CPU kaynaklı olduğunu düşünüp sıcaklık değerlerimi kontrol ettim.
Stres testlerinde yüksek değerler çıktı. Undervolt yaparak sıcaklık değerlerini bir nebze olsa da rahatlattım. Oyun oynarken sıcaklık değerlerim 70 derecede geziyor ama herhangi bir kapanma durumu yaşanmıyor. Fakat bilgisayarı yormayan işlemler yaptığımda bilgisayar kendini kapatıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yaşlandım artık😃

Hocam en önemli bileşeni yazmamışsınız PSU nuz nedir?

Hocam Thermaltake TR2 serıes 650W.
İçini açıp baktım biraz pillerde falan herhangi bir şişme yoktu tozunu alıp kapadım.
Anakarta gelen güç kablosunun bir tanesi çalışmıyor onu yeni fark ettim yanındaki yedek kabloyu taktım çalıştı. Sorunu hala gözlemliyorum.

Benim sistemde de buna benzer sorun olmuştu. Hatta anakart ekran kartımı görmüyordu. Bende BIOS'u en son sürüme güncellemiştim. Windows 11 yüklü. Daha sonra APU işlemci takıp BIOS'u bir alt sürüme güncelledim. Sistem stabil ve eskine göre iyi çalışmaya başladı. Bu deneyimim sonucunda en yeni BIOS sürümleri stabil çalışmıyor olabiliyor bazen.

Benim sistemde de buna benzer sorun olmuştu. Hatta anakart ekran kartımı görmüyordu. Bende BIOS'u en son sürüme güncellemiştim. Windows 11 yüklü. Daha sonra APU işlemci takıp BIOS'u bir alt sürüme güncelledim. Sistem stabil ve eskine göre iyi çalışmaya başladı. Bu deneyimim sonucunda en yeni BIOS sürümleri stabil çalışmıyor olabiliyor bazen.

Anladım hocam bir denerim sürüm düşürmeyi. Pek mantıklı gelmiyor ama teşekkür ederim.

Bir değişiklik olmadı hocam sorun devam ediyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı