R5 3600 sistem başlatma ekranında takıldı

FaLSe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Kusura bakmayın konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya açıyorum. 20 gün içinde bir sistem topladım sistem özelliklerim bu şekilde;

RX 5600 XT Sapphire Pulse.
Ryzen 5 3600.
Corsair CV650W 80+
Apache panther 8x2 16 GB DDR4 CL16 RAM.
B450M S2H anakart.

Şimdi bilgisayarcıya bilgisayarı kurdurttum. Geldim ekran kartı sürücüsünü güncelledim. GTA 5 CS:GO gibi oyunları yükledim. En başta sıkıntı yoktu lakin 2 gün sonra (bugün) mouseda lag olmaya başladı. Masaüstünde oynatırken laglı hareket ediyor dona dona ilerliyor. Oyunlara giriyorum aynı sorun oyunların ikisinde de var v-Sync kapalı (alakası olduğunu düşünmüyorum) sağa sola dönerken kasarak dönüyor mouse 1-2 dakika sürüyor sonra düzeliyor. 5 dakika sonra tekrar başlıyor aynı sorun. Tüm USB portları 2.0 3.0 vs denedim. FPS'te herhangi bir düşüş kesinlikle yok takip ettim. FurMark ve OCCT ile hem ekran kartını (2 kere) hem de PSU'yu teste soktum fakat ikisi de nomal çalışıyor. Sıcaklık değerleri vs. her şey nomal fakat bu sorun vardı. Bende Driverboost ile güncel olmayan sürücüleri güncelleyeyim dedim. Driverboost 12 tane güncellenecek sürücü buldu, bunları güncelledim ve yeniden başlatma gerekiyor dediği için yeniden başlattım. Bir daha da açılmadı bilgisayar. 2 kere otomatik onarma moduna geçti yeniden başlattım, ondan sonra başlatma ekranında kaldı ve hala açılmıyor. Mouse kablosuz ve düşük kalitede bir mouse. Pazartesi bilgisayarcıya götürüp format attıracağım ve yeni kablolu kaliteli bir mouse alacağım. Sizin çözüm sunacağınız bir şey var mı? Yepyeni sıfır sistemde bu sorunları yaşamak çok üzüyor ve moralim çok bozuk maalesef.

BF688FDA-D748-4BD9-9090-F0F4D1904800.jpeg

Hocam bu arada yazmayı unutmuşum Recep Baltaş'ın RAM testi videosunu uyguladım ve RAM'lerde sıkıntı çıkmadı. Sorunsuz görünüyor. Sorun büyük ihtimal Windows 10 veya mouse ile alakalı. Evet benim de kafamı karıştıran o. Hadi bu driverboost çökertti diyelim bilgisayarı. Lakin ondan önce hiçbir işlem yapmamama rağmen neden böyle bir sorun çıkarttı mouse onu bilmiyorum. Eski bilgisayarımda Windows 7 vardı ve sorunsuz çalışıyordu. Bunda da 2 gün sorunsuz çalıştı ama sonra bugün böyle garip arızalar vermeye başladı. Bu arada BIOS'ta şu an sadece XMP açık. Formattan sonra XMP açık halde mi oluyor? Yoksa tekrar açmam gerekiyor mu?
BIOS ayarları pili çıkarmadıkça sıfırlanmaz hocam, format etkilemez. PC'yi ilk aldığımda işletim sistemini bilgisayarcı kaçak yüklemişti sağolsun. O da böyle garip hatalar veriyordu, donuyordu. Zorladı ben hallederim diye, tanıdık diye para da almadı, yoksa bilmediğimiz iş değil. Sonra ben temiz bir format attım, orijinal sitesinden indirince PC kendine geldi.

Hocam BIOS güncellemesi yaptınız mı? Bende yaptıktan sonra böyle başlatma ekranında takılma sorun olmuştu, BIOS pilini çıkarttım 15 saniye falan geri takınca ve BIOS sıfırlanınca düzelmişti.

Hayır hocam BIOS'u güncel şekilde geldi. Benim açılmamasının sebebi driverboost denilen saçma sapan programla 12 tane Driver indirmem. Yeniden başlatmanız gerekiyor dediği için yeniden başlat dedim daha da açılmadı. Sizce çıkarayım mı şimdi fırmata götürmeden BIOS pilini? Sıkıntısı olur mu? Sadece RAM'lerde XMP ayarı açık hiçbir şey ile oynanmadı BIOS'ta.
BIOS ayarları pili çıkarmadıkça sıfırlanmaz hocam, format etkilemez. PC'yi ilk aldığımda işletim sistemini bilgisayarcı kaçak yüklemişti sağ olsun. O da böyle garip hatalar veriyordu, donuyordu. Zorladı ben hallederim diye, tanıdık diye para da almadı, yoksa bilmediğimiz iş değil. Sonra ben temiz bir format attım, orijinal sitesinden indirince PC kendine geldi.

Hocam ben yine bilgisayarı kuran adama götüreceğim de bunların attıkları Windows 10 çakma mı? Başka bir yere mi götüreyim? Bir de BIOS pilini şimdi çıkarsam yarın götürsem olur mu? Gerek var mı pili çıkarmaya? Sadece RAM'lerde XMP açık başka hiçbir ayar değişmemiş durumda. BIOS'u zaten güncel.
Optik ıslanmış veya başka bir sorunu olabilir. Benim de ucuz bir mausum vardı. CS'de kendi kendine silah seçiyordu. Maus değiştirince sorun çözüldü. Ben GXT serisi mouse öneririm. Ucuz ve güzel

Hocam işin garip tarafı Windows 7'de (önceki işletim sistemimdi ama farklı bilgisayardı) sorunsuz çalışıyordu bu mouse. USB portlarının hepsini denedim sorun aynıydı. Bu önerdiğiniz mouseların linkleri varsa atar mısınız bakayım.

Sizce çıkarayım mı şimdi fırmata götürmeden BIOS pilini? Sıkıntısı olur mu? Sadece RAM'lerde XMP ayarı açık hiçbir şey ile oynanmadı BIOS'ta.
İster çıkartın, ister çıkartmayın size kalmış. Gönderirken takılı kalsın yanı çıkık hâlde unutmayın sadece. Hatta belki bir ihtimal çözülmesine karşı siz yine çıkartıp 15-20 saniye bekleyin, geri takın. Küçük bir ihtimal ama denemekten zarar gelmez.

İster çıkartın, ister çıkartmayın size kalmış. Gönderirken takılı kalsın yanı çıkık hâlde unutmayın sadece. Hatta belki bir ihtimal çözülmesine karşı siz yine çıkartıp 15-20 saniye bekleyin, geri takın. Küçük bir ihtimal ama denemekten zarar gelmez.

Hocam RAM'lere XMP ayarı yapmıştım o ayar sıfırlanır mı? Tekrar formattan sonra baştan mı ayar yapmam gerek?

Geri
Yukarı