R5 3600 sistem mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

Rines

Centipat
Herkese merhaba,
Alalı 1 yıl olmayan bilgisayarımda ilk başlarda sorun yokken yaklaşık 7-8 aydır çoğu birbirinden farklı olmak üzere mavi ekran hatası alıyorum. Bunların çoğunu bilgisayar boştayken ya da video izlerken karşılaştım sadece 1 kere oyun sırasında mavi ekran verdi.
Garanti kapsamında 2 kere aldığım yere gönderdiğim halde bir hata olmadığını, göremediklerini, orada hiç mavi ekran yemediğini söylediler. Kablo ve elektrik akımından dolayı olabilir demeleri üzerine akım koruyucu priz ve tüm kabloları değiştim. En az 2-3 kere Windows 10 baştan kurma ve 10-12 kere format işlemi de fayda etmedi.

Minidump dosyaları aşağıdadır, fakat arada format atıldığı için eksik.
Minidump

Mavi ekran hatalarını yerken çektiğim bazı fotoğraflarda şunlar:
Mavi Ekran Fotoğrafları (Yeni ve eskiden yediğim hatalar karışıktır.)

Sistem Özellikleri:
Gigabyte A320M-H
AMD Ryzen 5 3600
Sapphire Radeon RX 580
8 GB RAM

Teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD Tune ile "Quick Scan" kapalı olacak şekilde "Error Scan" yapın. Diskte sıkıntı var gibi gözüküyor.
HD Tune ile tarama yaparken hep yarısına gelmeden mavi ekran hatası aldım ama yapılan tarama kısmı yeşildi. Mavi ekran yemeden tarama biterse sonuçları paylaşacağım.
HD Tune ile "Quick Scan" kapalı olacak şekilde "Error Scan" yapın. Diskte sıkıntı var gibi gözüküyor.
HD Tune tarama sonucu böyle çıktı.
08-Aðustos-2021_03-08.png

Yaptığım amatörce minidump analizine göre MSKSSRV.sys adında System32 dosyasının zarar görmesinden kaynaklı olabilir bu mavi ekranlar. Çözüm için sitemi ya onarmak ya da format atmak gerekebilir. Dediğim gibi benimkisi amatörce bir analiz.

Format atmak çözüm değildir.

Diskler sağlam. Ekran kartı sürücünün güncelliğini kontrol et. Ekran kartının kendisi olmasa da onunla ilişkili bir dosya olan cdd.dll çökmüş. Ağ sürücülerinin güncelliğini kontrol et, protokol kontrolcüsü çökmüş. Diskin health kısmını da bir paylaşın ona da bakalım.

Ha fotoğraflara da baktım.
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası var. Chipsetini güncelle.
BAD_POOL_CALLER var. RAM testi yap ama BIOS üzerinden XMP kapatarak.

Kolay gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atmak çözüm değildir.

Diskler sağlam. Ekran kartı sürücünün güncelliğini kontrol et. Ekran kartının kendisi olmasa da onunla ilişkili bir dosya olan cdd.dll çökmüş. Ağ sürücülerinin güncelliğini kontrol et, protokol kontrolcüsü çökmüş. Diskin health kısmını da bir paylaşın ona da bakalım.

Ha fotoğraflara da baktım.
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası var. Chipsetini güncelle.
BAD_POOL_CALLER var. RAM testi yap ama BIOS üzerinden XMP kapatarak.

Kolay gelsin.
Dediğiniz gibi sürücülerin güncelliğini kontrol ettim ve RAM testini yaptım sonuçlar böyle çıktı, Hd Tune ile Health kısmını da paylaşacaktım ama orası boş gözüküyor.

99cc68e4-5072-4d28-bfae-c4f38bdd5d67.jpg
b4776311-c18d-49f1-9c1e-583489e5c5c1.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı