R5 3600 sistem oyun oynarken reset atıyor

ahmet07

Centipat
PC oyun oynarken kendini yeniden başlatıyor, kapanıp açılıyor. Bunun neden kaynaklandığını bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sistem.
İşlemci: Ryzen5 3600.
RAM: 8+8=16 GB t-Force Gigabyte.
Ekran kartı: RX 5700 XT Gigabyte.
Anakart: X570 GAMING Edge Wi-Fi.
SSD: 512 GB XPG 512 GB James Donkey.
PSU: 750Watt shaarkon.
BIOS'u yeni günceledim.
Minidump dosyalarım bunlar. Bakıp yardımcı olursanız sevineceğim.

Önceki konulardaki yorumlara istinaden yüzde 99 PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu ekran kartının PSU seçtiği biliniyor. veya ekran kartına UV işlemi yapmanız ve sonrasında kararlılık testleri yapmanız da gerekebilir. @Jarex

Bu arada Türkiye'de 550-599TL fiyat ile bu iki PSU'dan birisini alacaksınız;

İyi PSU ama 3600 CB ve PBO açık sistemde Sapphire Pulse 5700XT ile resetlenme yaptı random masaüstünde vs. evet GPU yükte değilken. (Evet PSU güçlendirince düzeldi sistem ve evet bizdeki HP bozuk da değildi)

Ya da bunu.

Ya da risk alıp bunu ama hiçbir incelemesi yok piyango.

Size kapasitör dersi veremeyeceğim ben jonnyGURU'ya sorarak ilerliyorum.

Bütçesi yeterli olana bunu önerin başınız kolay kolay ağrımaz.

Bu ürün PPS-750FC ile aynı ürün.

Derin analizi burda var.

Daha bunu kullanıpta 5700 xt ile siyah ekran aldım diyen olmadı tabi çift kablo ile besleme..

Eki Görüntüle 646268

T-Force RAM'lere XMP modu kapalı deneyin.

Ayrıca işlemci de coreboost ve pbo test için kapatıp deneyin.

İşlemci ve GPU (GPU junction Max 115, VRM, vmem) ısılarını kontrol edin aşırı ısınma varsa hava sirkülasyonunu iyileştirmek için fan ekleyin yada deneysel kasa açık test edin.

James Donkey SSD yerine başka bir diske Windows kurun ve oyunu da başka diske kurun. James Donkey'i bir süre kullanmayın.

PSU ekran kartı bağlantısını şemadaki gibi çift iki ayrı kablo yapın.

c067459fcbaaf069e9c3b4b1d2125902.jpeg

Temiz Windows son sürüm ve temiz yeniden oyun kurulumu ile son çıkan sürücü 20.8.2 kurup test edin.

Bu arada anakart BIOS güncellemesi yapmışsanız geri dönün.

Ve bilgisayar kasasını tek başına doğrudan prize bağlayın ayrıca priz ile PSU arasındaki kablonun orijinal güç kablosu olduğuna emin olun.

Bu sorun 5700XT ile kalitesiz stabil olmayan veya arızalı RAM ya da SSD bunun yanında bir dönem idare etmiş bile olsa düşük tier sınıfı yıpranmış ya da arızalanmış PSU kullanıldığıda sıkça görülüyor.

T-Force RAM'lere XMP modu kapalı deneyin.

Ayrıca işlemci de coreboost ve PBO test için kapatıp deneyin.

İşlemci ve GPU (GPU junction Max 115, VRM, vmem) ısılarını kontrol edin aşırı ısınma varsa hava sirkülasyonunu iyileştirmek için fan ekleyin ya da deneysel kasa açık test edin.

James Donkey SSD yerine başka bir diske Windows kurun ve oyunu da başka diske kurun. James Donkey'i bir süre kullanmayın.

PSU ekran kartı bağlantısını şemadaki gibi çift iki ayrı kablo yapın.

c067459fcbaaf069e9c3b4b1d2125902.jpeg

Temiz Windows son sürüm ve temiz yeniden oyun kurulumu ile son çıkan sürücü 20.8.2 kurup test edin.

Bu arada anakart BIOS güncellemesi yapmışsanız geri dönün.

Ve bilgisayar kasasını tek başına doğrudan prize bağlayın ayrıca priz ile PSU arasındaki kablonun orijinal güç kablosu olduğuna emin olun.

Bu sorun 5700XT ile kalitesiz stabil olmayan veya arızalı RAM ya da SSD bunun yanında bir dönem idare etmiş bile olsa düşük tier sınıfı yıpranmış ya da arızalanmış PSU kullanıldığıda sıkça görülüyor.

Minidump dosyalarıma bakar mısın oradan sorunu bulabilirsen çok sevinirim.
Bu dediklerinin hepsini yaptım kasam daha yeni aldım bu arada garantisi mevcut hangi parçada sorun oldunu ya da yazılımdan mı kaynaklı onu bulamıyorum. Onu bulmam gerek. Yardımcı olur musun?

Önceki konulardaki yorumlara istinaden yüzde 99 PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu ekran kartının PSU seçtiği biliniyor. Veya ekran kartına UV işlemi yapmanız ve sonrasında kararlılık testleri yapmanız da gerekebilir. @Jarex

Kasamdaha yeni topladım içindeki parçaların garantisi duruyor. Hangi parça arızalı ya da yazılımdan mı kaynaklı onu bulmam gerek sadece yardımcı olursan sevinirim. Minidump dosyalarım bunlar.

XMP kapatın BIOS'tan.

Kapalı zaten açık değil.

Kasamdaha yeni topladım içindeki parçaların garantisi duruyor. Hangi parça arızalı ya da yazılımdan mı kaynaklı onu bulmam gerek sadece yardımcı olursan sevinirim. Minidump dosyalarım bunlar.

Kapalı zaten açık değil.

Çift güç kablosuna geçin.

XMP kapatın BIOS'tan.

İşlemci en fazla 60 derece oluyor ekran kartıda en fazla 72 dereceyi görüyor sıcaklık deyeri olrak normal mi bu acaba.

@Recep Baltaş minidump analizi bilmediğim için pek yardımcı olamayacağım şimdilik :) .

Yardımcı olacak kimse yok mu? Bildiğin acaba.

Çift güç kablosuna geçin.

Çift güç kablosundayım zaten tek değil öyle takılı.

Geri
Yukarı