R5 3600 sistem sürücü güncelledikten sonra performans düşüşü

Lastx1

Hectopat
Öncelikle merhabalar, bilgisayarım ilk zamanlarında gayet güzel performans veriyordu bir sıkıntı çıkarmıyordu fakat ben o sıralarda bilgisayardan çok anlamadığım için yeni sürücü geldiğinde direkt yüklüyordum. 1-2 ay geçtikten sonra ilk zamanlarda rahatça oynayabildiğim oyunları oynayamaz oldum. Örnek olarak en başta çok rahat bir şekilde Fortnite oynayabiliyordum fakat şu an hangi sürücüyü denersem deneyeyim drop yemeden Fortnite oynayamıyorum. AMD'nin yayınladığı çoğu sürücüyü denedim fakat yine de drop oluyor en az olan ise 21.3.1 idi şimdi 21.4.1'e geçtim belki düzelmiştir diye fakat şu anlık bir fark gözükmüyor. Ve bu sadece bir oyunda olmuyor rahatça oynayabildiğim oyun sayısı gerçekten az, sorunu ne yapsam bulamıyorum. Ekran kartını FurMark testine sokuyorum iyi değerler veriyor, user benchmark testi yapıyorum yine iyi değerler alıyorum, sadece RAM'leri test etmedim fakat şu ana kadar sürücü sorunu dışında mavi ekran yemedim veya hiç bilgisayarım kapanmadı bu yüzden RAM'leri test etmeye ihtiyaç duymadım. Denediklerim bunlar. RAM'leri test etmeli miyim? Ve sizce ne yapmalıyım?

Sistem:
  • AMD Ryzen 3600 3.6GHz (stok fan)
  • ASUS B450M-K
  • G.Skill 8x2 3200MHz RAM.
  • ASUS RX 5600 XT EVO.
  • Seagate 1TB 7200RPM hard disk.
  • Toshiba rc 500 SSD.
  • Corsair Carbide Spec Delta 650W +80

Gayet normal bir durum. DDU ile sıfırlayıp bir önceki sürüme geçebilirsin. Daha sonra bu sürümün üstüne bir tane daha güncelleme geldiğinde ona geçersin istersen.

Görev yöneticisini açıp, arka planda çalışan uygulamaları kontrol et. Yazılım koruması platformu hizmeti gibi, bazı hizmetler arka planda CPU kullanıyor olabilir.

CPU ve GPU sıcaklıklarını kontrol ettiniz mi?
Sıcaklıklarında bir problem yok CPU şu anda 3.6Ghz'e sabit 70 dereceyi geçmiyor
GPU ise 72 dereceyi geçtiğini görmedim.
Gayet normal bir durum. DDU ile sıfırlayıp bir önceki sürüme geçebilirsin. Daha sonra bu sürümün üstüne bir tane daha güncelleme geldiğinde ona geçersin istersen.
Normal olduğunu düşünemiyorum artık 5 yada 6 sürücü filan denedim hepsi neredeyse aynı
Görev yöneticisini açıp, arka planda çalışan uygulamaları kontrol et. Yazılım koruması platformu hizmeti gibi, bazı hizmetler arka planda CPU kullanıyor olabilir.
O kadar yüksek güç isteyen bir uygulama ile karşılaşmadım ama tekrar bakarım teşekkürler.

Normal olduğunu düşünemiyorum artık 5 yada 6 sürücü filan denedim hepsi neredeyse aynı

O kadar yüksek güç isteyen bir uygulama ile karşılaşmadım ama tekrar bakarım teşekkürler.
Örnek User Benchmark testi

Örnek User Benchmark testi
Ben tek bir güncellemeden sonra böyle oldu diye düşündüm. O zaman geçmiş olsun. Ne diyeyim?

Geri
Yukarı