i7-6700K'den R5 3600’a geçiş sonrası performans düşüşü

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Çağrı Merkezi Şefi
Profil Kapağı
1522413149
Merhabalar, i7 6700K'dan R5 3600’a geçtim fakat şöyle birkaç durumla karşılaştım: Sistem Intel'ken daha hızlı acılıyordu. Sistemde M.2 olmasına rağmen 6700K birkaç tık daha hızlı açılıyordu ve CS:GO'da 6700K ve 1070 ile 300 FPS altı görmezken şu an R5 3600 + 1070 ile bildiğin 150 FPS falan oynuyorum. Tek çekirdekte bu kadar fark gözükmüyordu. Sizce sorun ne olabilir?

Kesinlikle format atmalısın. Gereksiz diyen arkadaşlar intelden amd ye geçtiği için anakart da değişmiştir. O yüzden ses, chipset vs bir sürü driver ve hatta eski bios var. Eski windows ile kesinlikle sorunlu çalışır. Hatta çalışmasına bile şaşırdım. Temiz bir format at hiçbir sorunun kalmayacaktır.

İşlemci değiştirip format atmak ne alaka? GPU değil ki bu sürücüsü olsun?

Analiz et uygulamaları, incele bakalım işlemci çekirdeklerinin % kaçı kullanılıyor, hangi uygulama ne kadar kullanıyor.

Chipsetler karışır ise çok alakası var, bilginiz olmadığı konularda eleştirme yapmayı bırakın.

RAM hızını doğru düzgün yazın. 6700K yavaş bir işlemci değil boşuna upgrade yapmışsınız 3600 ile arasında büyük farklar yok zaten. 150 FPS düşük yine de bu işlemci için format atıp temiz kurulum yapın.

Anakartımda sorun olduğu için değişiklik yaptım fakat galiba sorun anakartta değilmiş RAM'de ve şu an aynı RAM'i kullanıyorum hala
Hepsi kurulu

Anakartımda sorun olduğu için değişiklik yaptım fakat galiba sorun anakartta değilmiş RAM'de ve şu an aynı RAM'i kullanıyorum hala

Hepsi kurulu

Ya har hangi bir parçada sorun aramayın. Temiz kurulum yapın büyük ihtimal çözülecektir. Chipset değiştirdikten sonra Windows'un açılması bile mucize.

Ya har hangi bir parçada sorun aramayın. Temiz kurulum yapın büyük ihtimal çözülecektir. Chipset değiştirdikten sonra Windows'un açılması bile mucize.

Windows kendini otomatik optimize ediyor açılması gayet normal aslında sadece belki kayıt defteri gibi Windows içerisindeki System dosyalarındaki kalıntılardanda olabilir dediğiniz gibi fakat şöyle bir durum var RAM'de hız aşırtması yaptığımda sistem acılmıyor sorun tamamen RAM'de galiba boşu boşuna masraf etmiş oldum galiba.
Kullanılmış ürün iadesi yapamıyoruz değil mi ? :D

Son düzenleme:
Windows kendini otomatik optimize ediyor açılması gayet normal aslında sadece belki kayıt defteri gibi Windows içerisindeki System dosyalarındaki kalıntılardanda olabilir dediğiniz gibi fakat şöyle bir durum var RAM'de hız aşırtması yaptığımda sistem acılmıyor sorun tamamen RAM'de galiba boşu boşuna masraf etmiş oldum galiba.
Kullanılmış ürün iadesi yapamıyoruz değil mi? :D

Siz sadece işlemci değil aynı zamanda anakart da değiştirdiniz. Anakartın lan, ses gibi Driver'ları da kurulması gerek. RAM'e hız aşırtma yapınca açılmadı diye ürünü çürüğe çıkarmak yanlış olur. Belki voltaj ayarlarını doğru yapamadınız. Doğru yapsanız bile hız aşırtma yapılınca açılmıyor diye hiçbir ürünü iade edemezsiniz. Zaten ürün o hızlarda çalışabileceğini iddia etmiyor.
Windows kendini otomatik optimize ediyor açılması gayet normal aslında

Benim başıma gelmişti Intel sistemde kullanılan bir harddiski AMD sistem bilgisayara takıp verileri almak istemiştim ancak Windows açılmadı üstüne geri Intel sisteme taktığımda 1 saat onarma yaptı :)

Siz sadece işlemci değil aynı zamanda anakart da değiştirdiniz. Anakartın lan, ses gibi Driver'ları da kurulması gerek. RAM'e hız aşırtma yapınca açılmadı diye ürünü çürüğe çıkarmak yanlış olur. Belki voltaj ayarlarını doğru yapamadınız. Doğru yapsanız bile hız aşırtma yapılınca açılmıyor diye hiçbir ürünü iade edemezsiniz. Zaten ürün o hızlarda çalışabileceğini iddia etmiyor.

Benim başıma gelmişti Intel sistemde kullanılan bir harddiski AMD sistem bilgisayara takıp verileri almak istemiştim ancak Windows açılmadı üstüne geri Intel sisteme taktığımda 1 saat onarma yaptı :)

Şöyle aslında Intel sistemde RAM'leri ben devamlı olarak 2800 MHz'de kullandım stok hali 2133 MHz zaten sorunlu olduğunu düşündüğüm anakartta aslında BIOS'u sıfırladığımda sorun düzeliyordu nasıl fark etmedim ben ya sorunun anakartta olduğunu düşünerek gidip komple işlemci anakart aldım :(

Geri
Yukarı