i7-6700K'den R5 3600’a geçiş sonrası performans düşüşü

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Çağrı Merkezi Şefi
Profil Kapağı
1522413149
Merhabalar, i7 6700K'dan R5 3600’a geçtim fakat şöyle birkaç durumla karşılaştım: Sistem Intel'ken daha hızlı acılıyordu. Sistemde M.2 olmasına rağmen 6700K birkaç tık daha hızlı açılıyordu ve CS:GO'da 6700K ve 1070 ile 300 FPS altı görmezken şu an R5 3600 + 1070 ile bildiğin 150 FPS falan oynuyorum. Tek çekirdekte bu kadar fark gözükmüyordu. Sizce sorun ne olabilir?

Şöyle aslında Intel sistemde RAM'leri ben devamlı olarak 2800 MHz'de kullandım stok hali 2133 MHz zaten sorunlu olduğunu düşündüğüm anakartta aslında BIOS'u sıfırladığımda sorun düzeliyordu nasıl fark etmedim ben ya sorunun anakartta olduğunu düşünerek gidip komple işlemci anakart aldım :(

RAM modeliniz ne? Bir de bence format atmadan sakın yeni RAM almayın :) Ancak ileride alma imkanınız olursa 3GHz alırsınız. AMD işlemcilerde RAM hızı performansı gözle görülür şekilde etkiliyor.

RAM modeliniz ne? Bir de bence format atmadan sakın yeni RAM almayın :) Ancak ileride alma imkanınız olursa 3GHz alırsınız. AMD işlemcilerde RAM hızı performansı gözle görülür şekilde etkiliyor.
Kingston HyperxFury 8GB KHX2400C12D4/8GX modeli 2 adet mevcut 2133 mhz üstü gördüklerinde sistem acılmama yapıyor sanırsam ramler artık kaldırmıyor

Rust girdim biraz. GPU kullanımı %70 CPU ise %40'i geçmiyor ve 80 FPS oynuyorum. Şaka gibi :D AMD'yi güzel hevesle aldım da niye böyle oldu ya? 6700K ile ben Rust'ta 100 FPS altı görmemiştim.
Kardeşim o amd'nin suçu değil senin suçun format atarsan güncellenecektir ryzen 3600, intel 6700kdan kat kat iyi Bi işlemci gerekli işlemleri yaparsan düzelecektir.

İşlemci değiştirip format atmak ne alaka? GPU değil ki bu sürücüsü olsun?

Analiz et uygulamaları, incele bakalım işlemci çekirdeklerinin % kaçı kullanılıyor, hangi uygulama ne kadar kullanıyor...

Yeni işlemci aldım dün, Ryzen 5 1400. önceki işlemcim X5450 idi. Windows yeni işlemciyi düzgün kullanıyordu, çekirdek sayısını 3 olarak gösteriyordu. Format attıktan sonra düzeldi.
Kingston hyperxfury 8 GB KHX2400C12D4/8GX modeli 2 adet mevcut 2133 MHz üstü gördüklerinde sistem acılmama yapıyor sanırsam RAM'ler artık kaldırmıyor.

BIOS ayarlarında X. M.P veya D.O.C.P gibi bir ayar olması lazım. O ayarı aktifleştirdikten sonra sistem belleği tam performansıyla kullanacaktır.

Rust girdim biraz. GPU kullanımı %70 CPU ise %40'i geçmiyor ve 80 FPS oynuyorum. Şaka gibi :D AMD'yi güzel hevesle aldım da niye böyle oldu ya? 6700K ile ben Rust'ta 100 FPS altı görmemiştim.
İşlemci değişmiş format atılmamış. Şu anda yakınmanızın bi manası yok. Temiz kurulum yaptıktan sonra anlayacaksınız dediklerimizi.

Yeni işlemci aldım dün, Ryzen 5 1400. önceki işlemcim X5450 idi. Windows yeni işlemciyi düzgün kullanıyordu, çekirdek sayısını 3 olarak gösteriyordu. Format attıktan sonra düzeldi.

BIOS ayarlarında X. M.P veya D.O.C.P gibi bir ayar olması lazım. O ayarı aktifleştirdikten sonra sistem belleği tam performansıyla kullanacaktır.

Hocam format sonrasi tekrar performans testlerini paylaşır mısınız 🙂

İşlemci değişmiş format atılmamış. Şu anda yakınmanızın bir manası yok. Temiz kurulum yaptıktan sonra anlayacaksınız dediklerimizi.

Dün gece uyumadım oturdum format attım sabahta gidip yeni 8x2 3600 MHz olacak şekilde RAM aldım değişen şu anlık bir şey yok bakalım.
i7 6700K ile testim: I scored 6 031 in Time Spy
Formattan önce R5 3600 testi: I scored 6 292 in Time Spy
Formattan sonra R5 3600 testi: I scored 6 323 in Time Spy

Yeni RAM'lerle şu an test edemedim mesaim başladı.

Dün gece uyumadım oturdum format attım sabahta gidip yeni 8x2 3600 MHz olacak şekilde RAM aldım değişen şu anlık bir şey yok bakalım.
i7 6700K ile testim: I scored 6 031 in Time Spy
Formattan önce R5 3600 testi: I scored 6 292 in Time Spy
Formattan sonra R5 3600 testi: I scored 6 323 in Time Spy

Yeni RAM'lerle şu an test edemedim mesaim başladı.
Sürücü kurulumlarını nereden yaptınız? Ekran kartı sürücüsü ve chipset sürücüsü nereden kurulmuştu?

Sürücü kurulumlarını nereden yaptınız? Ekran kartı sürücüsü ve chipset sürücüsü nereden kurulmuştu?

Ekran kartının NVIDIA'nın sitesinden tabii ki de chipseti ise AMD'nin sitesinden B550'ler için verdiği chipset driverından kurdum.

Merhabalar, i7 6700K'dan R5 3600’a geçtim fakat şöyle birkaç durumla karşılaştım: Sistem Intel'ken daha hızlı acılıyordu. Sistemde M.2 olmasına rağmen 6700K birkaç tık daha hızlı açılıyordu ve CS:GO'da 6700K ve 1070 ile 300 FPS altı görmezken şu an R5 3600 + 1070 ile bildiğin 150 FPS falan oynuyorum. Tek çekirdekte bu kadar fark gözükmüyordu. Sizce sorun ne olabilir?
Hocam format atmadan sistem düzelmez. Format atın düzelir merak etmeyin.

Geri
Yukarı