R5 3600 sistem yük altındayken kapanıyor

hosafcicagri

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
8x2 GSkill DDR4-3200 Ram
SSD veya HDD modeli
256GB M2SSD-1TB HDD
Ekran kartı
AMD RX 5600XT
Anakart
Asus Prime B450-MK
İşlemci
Ryzen 5 3600
PSU : Fury 550W 80PLUS

Sistemi bu şekilde iken 2 sene önce topladım ve aldığım günden itibaren kapanma sorunları mevcuttu. Aldığım dönemde biraz araştırıp R5 3600 yüksek voltaj kaynaklı problemler olduğunu BIOS üzerinden 36.00 veya 38.00 civarına CPU sınırlayınca yüksek voltaj sorunu çözülüp bilgisayar eskisi gibi ısınmayacak gibi konular görüp uyguladım. Bir süre sıkıntı çıkmadı ama ara ara kapanma devam edince stock fanı değiştirdim ısınma olmasın diye fakat yüksek yük altında yine kapanma oluyordu.

Gelelim bugüne sistemini Ankara'dan aydına getirdim ve burada eskiden sıkıntısız oynadığım oyunlarda bile kapanmalar başladı. Sıcaklıktan olabileceğini düşündüm fakat sorun sıcaklık değil sanırım. PSU'ya da RAM'ler üzerinde bir problem olduğunu düşünüyorum. Çünkü buraya gelip sistemi kurunca monitöre görüntü gelmiyordu. RAM'lerin yerini değiştirdim tek tek filan taktım bir şekilde görüntü aldım.

Şu an BIOS üzerinden AMD Boost kapalı en yüksek 36.00 oluyor.
RAM 2100 MHz çalışıyor.
AIDA testinde HDD hariç test başlattım 02.25 saniyede patlatı sistem ve CPU Max 60 görmüştü.

Sizce sorun nedir tam olarak ya da anlamak için ne yapmam gerekir?

Son düzenleme:
Konuyu 2 kere daha okudum. Sistemi farklı yerlere götürdüğünüz zaman kapanıyorsa güç kaynağı ile alakalı. Başka bir güç kaynağı deneyin.

Şu an deneme şansım yok maalesef, kesin olarak PSU kaynaklı problem olduğunu bilsem yenisi alacağım fakat bir süre yazlıkta olacağım için bununla idare etmem gerekiyor. RAM kısmında da bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Kafamı kurcalayan o aslında. Çünkü görüntü alamadım ilk açılışta, yer değiştirmem gerekti.
Ama büyük ihtimalle PSU yetersiz kalıyor, çünkü sistemi ilk kurduğum günden beri kapanma sorunu tamamen ortadan kalkmadı.
İlave olarak AIDA strest testini CPU ve GPU ayrı ayrı yaptım 10dakika sıkıntı çıkarmadı. Şimdi RAM'leri test edeceğim. Parça parça sorun çıkmıyor ise PSU yetersiz kanısına varacağım.

RAM ve CPU Full yük 10 dakika sıkıntı çıkarmadı, ama dediğim gibi RAM, CPU ve GPU Full yük 2 dakika sonra patlıyor ve sistem kapanıyor. Ayrıca açılmıyor. Bir süre beklemek gerekiyor geri açılması için. PSU sorunu olduğu düşünüyorum. Tabii doğru mudur bilemem. Sorunu net bir şekilde iletebilecek bilgi sahibi arkadaşların yorumunu bekliyorum. Oldu ki PSU yetersiz kaldığını varsaydığımız durumda kapanmaları geçici bir sürede olsa engellemek için yapabileceğim bir ayar var mıdır?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı