Yük altındayken bilgisayar kapanıyor

Batuyed

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7-4770 3.4ghz, Rx 480 4GB, 16GB Ram 1600mhz, 450W Psu.
Meslek
Öğrenci
RAM
16GB 1600Mhz kingston
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria
Ekran kartı
RX 480
Anakart
Lenovo Sharkbay
İşlemci
i7-4770 3.4ghz
Merhaba. 450W PSU, RX 480 4 GB ekran kartım, 16 GB 1600MHz RAM'im, Intel i7-4770 3.4GHz işlemcim var. Anladığım kadarıyla PSU ağır yüke girince bilgisayar fişi çekilmiş gibi kapanıyor ve kendi kendine geri açılıyor. Mesela bir oyunda çok fazla eşya koyduğunuzu ve bunları bir anda patlattığınızı düşünün, bu durumda bir kere olmuştu. Sebep nedir, PSU mu yoksa başka bir şey olabilir mi? PSU ise ne yapmam lazım?

Merhaba. 450W PSU, RX 480 4 GB ekran kartım, 16 GB 1600MHz RAM'im, Intel i7-4770 3.4GHz işlemcim var. Anladığım kadarıyla PSU ağır yüke girince bilgisayar fişi çekilmiş gibi kapanıyor ve kendi kendine geri açılıyor. Mesela bir oyunda çok fazla eşya koyduğunuzu ve bunları bir anda patlattığınızı düşünün, bu durumda bir kere olmuştu. Sebep nedir, PSU mu yoksa başka bir şey olabilir mi? PSU ise ne yapmam lazım?

Sistem ısındığı için olabilir genellikle sistem çok ısınınca kendini kapatır kapandığında kaç derece olduğunu hatırlıyor musunuz?

Hocam OCCT testi açın Power testi yapın açtığınız an değil de şöyle bir 15 20 saniye sonra kapanıyorsa sorun ısınmaktan olabilir bir anda kapanıyorsa kabloları kontrol edin bir sorun yoksa başka bir PSU ile deneyin.

Hocam OCCT testi açın Power testi yapın açtığınız an değil de şöyle bir 15 20 saniye sonra kapanıyorsa sorun ısınmaktan olabilir bir anda kapanıyorsa kabloları kontrol edin bir sorun yoksa başka bir PSU ile deneyin.
başka bir psu ile deneme şansım yok. bu test zarar verir mi bilgisayarın herhangi biryerine?

Başka bir PSU ile deneme şansım yok. Bu test zarar verir mi bilgisayarın herhangi bir yerine?

Hayır ancak sorumluluk kabul etmiyorum (sorumluluk kabul etmiyorum açacağınız test her parçayı %100 yüke sokucak eğer bilgisayarınızda şu parça sıkıntılı buna güvenmiyorum diyorsanız açmayın)

Hayır ancak sorumluluk kabul etmiyorum (sorumluluk kabul etmiyorum açacağınız test her parçayı %100 yüke sokucak eğer bilgisayarınızda şu parça sıkıntılı buna güvenmiyorum diyorsanız açmayın)
bilgisayarı 2.el aldım şuana kadar bu kapanma hariç hiçbir sorununu görmedim. Kapanmada çok nadir oluyor, sanki herşey %100 kullanılınca felanmış gibi geliyor bana. Çoğu ağır oyunu oynadım sorun yaşamadım.

Bilgisayarı 2.el aldım şu ana kadar bu kapanma hariç hiçbir sorununu görmedim. Kapanmada çok nadir oluyor, sanki her şey %100 kullanılınca falanmış gibi geliyor bana. Çoğu ağır oyunu oynadım sorun yaşamadım.

Tamam hocam OCCT Power testi yapın bu test her şeye %100 yük bindirip PSU'ya yük bindirecek PSU az bir şey kaliteliyse bir sorun çıkmaz en fazla kendini kapatır bu yaşanırsa kabloları kontrol edin veya çıkartıp tam bir şekilde oturduğuna emin olup takın tekrar deneyin olmuyorsa iş biraz uzun her parçadan kaynaklanıyor olabilir onun içinde OCCT de işlemciye ekran kartına RAM'e ssd/hdde teker teker test yapıp hangi parçada sorun olup olamayacağına bakabilirsiniz.(en temiz iş yine yeni bir PSU ile test etmek.

Hocam PSU belirtirken 450W demeniz yetmez, markası modeli nedir? Muhtemelen PSU sıkıntılı.
Bilgisayarın hiçbir yeri sıcak değiljen psunun hava çıkış yerinden sıcak hava gelmesi normal mi?

Geri
Yukarı