R5 3600 sistemde arızayı tespit edememek

kasikciserhad

Hectopat
Sistem Özelliklerim:
B450M-A II
Ryzen 5 3600
Sapphire RX 570 8GB
Hikvision Urien DDR4 2x8 3200 MHz CL16
AeroCool VX Plus 500
1x SATA SSD - 3x SATA HDD
Basit anlatım:
Sistemi başlatamıyorum, sorunun ekran kartında olmadığını buldum, arızalı parçayı nasıl bulabilirim?

*Detaylı kısmı okumadan önce çok uzun yazdığımı söylemek istiyorum. Okuyacak herkesten özür diliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum. Kusura bakmayın ama en detaylı böyle anlatabilirim.*

Detaylı ve Hikayeli Anlatım:
Sistemim normalde ekran kartından kaynaklandığını düşündüğüm arasıra gerçekleşen sistem açılmama olayı oluyordu. BIOS başlatılamıyor ve 8-12 saat fişi çekilmiş şekilde beklettiğimde sorunsuzca açılıyordu. BIOS başlamadığı zaman eski R7 240 ekran kartımı taktığımda sistem başlatılabiliyordu. Bu sorun genelde durduk yerde olmuyordu, diyelim ki ben anakart USB portlarına sistem açıkken bir cihaz taktığımda veya söktüğümde cihaz anormal davranıyor ve ekran kartına yeterli güç gitmediğini düşünüyorum çünkü hem klavye mouse düzgün çalışmıyor, oyun çöküyor ve sistem kilitleniyordu. Bundan sonra sistemi resetlersem görüntü gelmiyor ve BIOS başlamıyordu. Ayrıca ekran kartım da dönüştürücü ile çalışmıyor, sistem yavaş çalışıyor ve 4-5 dk sonra görüntü gidiyor. Bu soruna ilerde değineceğim. Sorun şurada başlıyor. Geçtiğimiz günlerde abim biriktirdikleri ile PlayStation 5 Slim aldı. Monitörü yoktu ve evdeki tek monitör benim monitörümdü. Televizyona bağlamak da bir seçenekti ama benim monitörümü kullanmasına izin verdim geçici süreliğine. İlk hatamı yaptım ve sistem açıkken USB portlarını yeterince hareket ettirip sistem kitlenene kadar uğraştım ve monitörü söküp abime verdim. Sistem açılacak mı denemek için ekran lazımdı ve eski monitörümü PlayStation desteklemedi yeni monitörümü verdim. Getirdim ve HDMI to VGA dönüştürücü ile bağladım, 2-3 dk kullandıktan sonra sistem kilitlendi ve kapattım, derse girecektim ama telefondan gireyim dedim. Abim 3-4 saat oynadı, ertesi gün 3-4 saat daha oynadı ve sipariş ettikleri monitörü almaya gittiler. Geçici süreliğine kullansın diye vermemin sebebi buydu. Onlar gittiğinde sistemime ekranımı geri taktım ve cihaz açılmadı. Normalde 12-13 saatten fazla oluyordu ve açılması şarttı yani. Başka bir ekran kartı lazımdı. Eski ekran kartım olan R7 240 ekran kartımı, eski sistemimle beraber bir arkadaşıma satmıştım. Tekrar arıza çıkınca başka bir arkadaşımdan ekran kartı almak için anlaştım. GTX 1650 alacaktım(Kartı bir gün önce kontrol ettik, kart çalışıyordu). Bir günlüğüne denemek için aldım, sisteme taktım ve yine açılmadı. Böylece arızanın ekran kartından kaynaklanmadığı sonucuna vardım. Sisteme bakıyorum, bir sorun bulamıyorum. 4 RAM slotunda 2 RAM'i de tek tek denedim ve sonuç yine aynı. İşlemciden şüphelenmeden önce anakart arızalıdır diye düşündüm. Çünkü arka USB portları düzgün çalışmıyor, bazen BIOS açılmıyor, aniden sistem kendi kendini rastgele bir zamanda resetliyor ve sıkça, bazen 2-3dk içinde, bazen de 10-15 dk içinde mavi ekran hatası alıyordum. BSOD hataları Windows 10'dan Windows 11'e geçişte başladığı için anakartı suçlamıyordum ama şuan mantıklı geliyor. Anakartı eylülde aldım. Windows 10 sürümünde sorunsuzca kullanıyordum ama son zamanlarda sistem çok arızalı çalışıyordu. Oyun açtığım zaman mavi ekran yemiyordum, konusunu açacaktım ama üşendim. Şuan mavi ekran yemeye bile razıyım ama sistemi açamıyorum. Arızayı nasıl tespit ederim? BIOS başlamıyor sistem boş boş çalışıyor. Anakartı servise göndermeyi düşünüyorum ama nasıl yapacağım onu da bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Geri
Yukarı