R5 3600 sistemde CPU Core Ratio değiştirmek zararlı mı?

vialow

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim Ryzen 5 3600 işlemcim aşırı ısınmaya başlamıştı. Termal macun falan hepsini değiştim fakat oyunlarda 85-88 dereceyi görüyordum boşta çalışırken bile 65-70 olabiliyordu. İnternette bir video izledim ve bu ayarı otodan çıkarıp 36 yazdığım işlemci sıcaklığım oyun içinde Max 68 oluyor. Sorunum düzeldi fakat bazı yerlerde bu işlemin zararlı olduğunda bahsediyorlar. Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1660485981904.png

Core Ratio değerini elle ayarlamak demek, çekirdek saatlerinin belli hızda sabit kalması demek. Siz oto ayarında kullanırken bu değerler -ısınmaya bağlı olarak- Ryzen 5 3600'ün frekanslarına göre 3600 ve 4200 Mhz arası değişir. Yükte frekans yükseleceği için ısınma da artar.

Elle 36'ya ayarladığınız zaman, frekans 3600Mhz'de sabit kalacaktır ve bu da ısınmayı belli bir seviyede tutar. Fakat işlemcinin daha yüksek frekanslara çıkması gerektiğin çıkamaması da performans kaybına sebep olacaktır. Yani seçim sizin. Düşük frekans ve düşük ısı mı yoksa yüksek frekans ve performans mı.

Core Ratio değerini elle ayarlamak demek, çekirdek saatlerinin belli hızda sabit kalması demek. Siz oto ayarında kullanırken bu değerler -ısınmaya bağlı olarak- Ryzen 5 3600'ün frekanslarına göre 3600 ve 4200 Mhz arası değişir. Yükte frekans yükseleceği için ısınma da artar.

Elle 36'ya ayarladığınız zaman, frekans 3600Mhz'de sabit kalacaktır ve bu da ısınmayı belli bir seviyede tutar. Fakat işlemcinin daha yüksek frekanslara çıkması gerektiğin çıkamaması da performans kaybına sebep olacaktır. Yani seçim sizin. Düşük frekans ve düşük ısı mı yoksa yüksek frekans ve performans mı.
Aynı şeyi ben de yaptım geçen haftalarda ve tuhaf bir şekilde gözle görülür bir performans düşüklüğü göremedim. Oyunlarda ayar auto iken aldığım fps in aynısını alıyorum ve sıcaklığım daha düşük. Böyle bir şey olması normal mi peki

Hocam arkadaşta olduğu gibi bende de fps düşüklüğü yok aynı fps oynuyorum. Rdr2, valorant, tomb raider, fifa gibi oyunlar oynuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı