R5 3600'ün Bütün Çekirdeklerini Kullanmak Zararlı mı?

TaskForce 141

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi işlemci çekirdeğini artırıp düşürebiliyoruz. İşlemcimin 12 çekirdeği var ve 12 çekirdeği kullan olarak seçtim. Yani hepsini kullanıyorum şu an. Benim sorum, bu çekirdeklerin tümünün kullanılmasında bir zarar var mıdır? Bilgisayarın ömrünü, işlemcinin ömrünü kısaltır mı?

Çekirdek arttırma işlemini Sistem Yapılandırma kısmından yaptım.

İşlemcim Ryzen 5 3600.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tikini kaldır. Bir şeyi değiştiği yok. Zaten varsayılan olarak hepsi açık geliyor.

Sistem yapılandırma kısmından çekirdek sayısını açmayınca aslında işlemci tek çekirdek çalışıyor ve emperyalist işlemci üreticileri yetersiz performans aldığımızı düşünmemizi ve sistemi yenilememizi sağlıyor.
Öncelikle Ryzen 5 3600 6 çekirdek 12 izlek bir işlemci yani gerçek zamanlı olarak 12 adet çekirdeği yok, ayrıyeten sistem BIOS üzerinden manuel olarak bir çekirdeği kapatmadığınız sürece tüm çekirdekleri aktif olarak kullanır.

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi işlemci çekirdeğini artırıp düşürebiliyoruz. İşlemcimin 12 çekirdeği var ve 12 çekirdeği kullan olarak seçtim. Yani hepsini kullanıyorum şu an. Benim sorum, bu çekirdeklerin tümünün kullanılmasında bir zarar var mıdır? Bilgisayarın ömrünü, işlemcinin ömrünü kısaltır mı?

Çekirdek arttırma işlemini Sistem Yapılandırma kısmından yaptım.

İşlemcim Ryzen 5 3600.
Hayır hocam zarar vermez, 12 izlek ile geldiyse 12 izlek kullanırsın. Fazlasını kullanmaya çalışıp istesen de zarar veremezsin zaten, neyse o.

Hayır hocam zarar vermez, 12 izlek ile geldiyse 12 izlek kullanırsın. Fazlasını kullanmaya çalışıp istesen de zarar veremezsin zaten, neyse o.

Tiki işaretleyip 12'ye mi alayım yani maximum 12

Tiki kaldırdığında hangi değerde olursa olsun fark etmiyor.

Tiki kaldırdım zararlı olabilir diye, tiki işaretleyince faydası olur diyorlardı.

Geri
Yukarı