R5 3600 sistemde "CPU over temperature error" hatası

tegira

Centipat
Daha fazla  
RAM
8GB Corsair Vengeance 3000MHz & Team T-Force Vulcan Z RED 8GB DDR4 3200 Mhz
SSD veya HDD modeli
120GB James Donkey SSD & 160GB Western Digital HDD
Ekran kartı
RX580 8GB
Anakart
B450M
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba, iki yıl önce aldığım bilgisayarımda bundan bir ay öncesine kadar 250-300 FPS dolaylarında Valorant oynarken veya rahat bir şekilde her oyunu oynarken, tarayıcıda gezebilirken son bir ay içerisinde aşırı FPS düşmesi yiyorum, oyunu 100-150 FPS civarında oynayabiliyorum, bir süre sonra CPU inanılmaz ısınıyor (86 derece, maksimum 91 derece) ve performans alamıyorum.

İlk başta oyun oynarken FPS düşmesi yediğimde araştırdım ve Afterburner vs. ile CPU sıcaklığının 91 derece olduğunu gördüm, artık termal macun değiştirme vakti vs. diye düşündüm ve değiştirdim, bilgisayarımın fanlarını temizledim ve 86 dereceye kadar sıcaklığı indirebildim fakat durum hala aynı, 86-87 derecede oynuyorum ve hala aynı FPS düşmesi sorununu yaşıyorum.

Bilgisayarım kendi kendine kapanıyor ve "CPU over temperature error" veriyor. Fanlarım ideal hızında çalışıyor.

Sorunumun sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Stock soğutucu mu kullanıyorsunuz?
Evet stok soğutucu kullanıyorum.

Oyunda fazla zorlanmıyorsa CPU voltajını düşürebilirsiniz. FPS daha sabit olur
Anlamadığım olay şu, neden bir ay öncesinde aynı parçalarla kullanabildiğim bilgisayarımı şu an aynı performansla kullanamıyorum, kaldı ki bu parçalarla almam gereken fps herhangi bir şekilde 250-300 fps civarı değil mi?

Geri
Yukarı