R5 3600 stok fan ile 4,4 GHz OC yapma

Arda9843

Hectopat
Makaleler
4
Kullandığım soğutucu Wraith spire RGB (sıvı soğutma ile değiştirmeyi düşünüyorum)

1616339478055.png

Benim ideal değerlerim.
4, 4GHz'e 1, 175v verdim.

Ekran Alıntısı1.PNG

Cinebench R20 test sonucum.

Ekran Alıntısı2.PNG

AIDA 64, OCCT ve CPU-Z ile de stres testleri yaptım ve 86-87 derecenin yukarısını hiç görmedim.
Boştaki sıcaklıklar çok önemli olmasa da bu da boştaki sıcaklıklar.

Ekran Alıntısı0.PNG

Bulabildiğim 3600X'in r20 sonuçları
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
3600 ile 3600X i yakaladığımı hatta geçtiğimi görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    19,7 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:
Kullandığım soğutucu Wraith spire RGB (sıvı soğutma ile değiştirmeyi düşünüyorum)

Eki Görüntüle 933486

Benim ideal değerlerim.
4, 4GHz'e 1, 175v verdim.

Eki Görüntüle 933492

Cinebench R20 test sonucum.

Eki Görüntüle 933490

AIDA 64, OCCT ve CPU-Z ile de stres testleri yaptım ve 86-87 derecenin yukarısını hiç görmedim.
Boştaki sıcaklıklar çok önemli olmasa da bu da boştaki sıcaklıklar.

Eki Görüntüle 933493

Bulabildiğim 3600X'in R20 sonuçları.
3600 ile 3600X i yakaladığımı hatta geçtiğimi görebilirsiniz.

OC'yi sıvı soğutma alana kadar biraz düşürebilirsiniz ama stok fana göre normal bu arada işlemciniz iyi bir silikon kalitesine sahip sıvı soğutmaya geçince daha artırılabilir gibi 30dk falan yüke sokun işlemciyi stabilite sağlayabilecek misiniz?

Bu silikona çok iyi diyen kişiden şüphe ederim, R5 3600 için çok kaliteli denilebilecek silikon 1.175-1.2voltajda, 4.6-4.7GHz bandını gören silikonlardır. Sendeki denemeleri daha BIOS'a geçir bir de öyle test et, Ryzen Master ile 4.6GHz görüp BIOS'ta 4.4GHz ile kalanlar da var, önemli olan BIOS'a geçirdikten sonra değerlerin stabil kalması. Eğer stabil kalıyorsa yine de Gold çip diyebiliriz, çok daha iyi silikonları gördüm 1.0v 4.2GHz gibi mesela. Stok voltajın da altında bir değerde Boost hızını yakalayan işlemciler var, tabii bu işlemciyi bulmak da aşırı zor. :)

Geri
Yukarı