R5 3600 stress testinde 95 derece sıcaklığa ulaşıyor

563834

Centipat
İşlemciye bugün AutoOC ile Benchmark testi yaptım, puanları ortalamada fakat işlemci bir iki kere 95 derece gördü düştü zararı olur mu?

Normalde oyunlarda 65'i geçmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır sorun yok, işlemci fazla ısındığında kendini kapatır yani korumaya alır. İşlemci ısındığı için endişe etmeye gerek yok yani.

Hayır sorun yok, işlemci fazla ısındığında kendini kapatır yani korumaya alır. İşlemci ısındığı için endişe etmeye gerek yok yani.

Bu nasıl bir düşünce, tamamen yanlış bir bilgi. İşlemcinin kapanacağı sıcaklık en az 100 derecedir ve eğer iyi bir soğutma yoksa bazı işlemciler 90 derece sabit sıcaklıkta çalışabilir (örnek veriyorum), bu da tehlikelidir ve işlemci sıcaklığı düşürmek için voltaj düşüreceğinden tam olarak performans alınmaz yani elindeki işlemcinin tamamını kullanamazsın ayrıca voltaj düşürse dahi sıcaklık düşmüyorsa hem performans kaybı yaşanır hem de anakart işlemcinin zarar görme ihtimali var.

Ryzen 5 3600 işlemcisinin yükte 95 derece olması normal değil. İşlemci soğutucunun altında naylon tarzı bir şey var mı diye bakar mısınız çünkü genelde sıfır alındıgında orada unutuluyor. Ve termal macun kurumuşsa yenileyin. Stock fan varsa yeni soğutucu alırsanız sıcaklık düşer. Aklıma şu anlık bunlae geliyor geldikçe tavsiye vermeye devam edeceğim.

Gençler adam oyunlarda 60'lı derecelerde olduğunu yazmış. Burada korktuğu şey bir testte 90'lı derecelere çıkmış olması. Ben işlemcinin çok ısındığında bir zarar görmeyeceğini anlatmaya çalıştım.

Ryzen 5 3600 işlemcisinin yükte 95 derece olması normal değil. İşlemci soğutucunun altında naylon tarzı bir şey var mı diye bakar mısınız çünkü genelde sıfır alındıgında orada unutuluyor. Ve termal macun kurumuşsa yenileyin. Stock fan varsa yeni soğutucu alırsanız sıcaklık düşer. Aklıma şu anlık bunlae geliyor geldikçe tavsiye vermeye devam edeceğim.
Oyunlarda 80e bile çıkmıyor hocam, sadece benchmark için CBP ve Overclock açtım ve durum böyle oldu yakında termal macunu değiştireceğim.

Üstündeki fan TurboX trc02 imiş hocam.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı