R5 3600 stress testinde 85 derece oluyor

OsmanNG

Femtopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600 işlemcin ve Snowman T6 kule tipi işlemci soğutucum mevcut ve bu işlemci stress testinde 84 85 derecelere çıkıyor. Bunu nasıl düşürebilirim? Bu işlemciyi kullananlar yorum yapabilir mi hangi sıcaklık değerlerindeler.

Son düzenleyen: Moderatör:
@OsmanNG

BIOS'ta işlemcinin 48 derece olması pek de temiz değil, istersen bi' Q-Fan Configuration yapabilirsin.

Bunun haricinde fena görünmüyor, Precision Boost Overdrive yazan yerdeki ayarı da kapatabilirsin eğer açık ise.

Güzel sayılabilecek bir OC olmuş, istersen voltaj üzerinde biraz daha oynama yapabilirsin.

@OsmanNG

BIOS'ta işlemcinin 48 derece olması pek de temiz değil, istersen bi' Q-fan Configuration yapabilirsin.

Bunun haricinde fena görünmüyor, Precision Boost OverDrive yazan yerdeki ayarı da kapatabilirsin eğer açık ise.

Güzel sayılabilecek bir OC olmuş, istersen voltaj üzerinde biraz daha oynama yapabilirsin.

Voltajı yükseltme anlamında mı düşürme anlamında mı bir oynamadan bahsediyorsunuz.

Dediğiniz ayarı bulabilirsem bakayım eğer açıksa kapatırım ve Q-fan dediğiniz fan ayarları ise tüm fanlarım CPU dahil Full Speed de çalışıyor.
Voltajı yükseltme anlamında mı düşürme anlamında mı bir oynamadan bahsediyorsunuz.

Dediğiniz ayarı bulabilirsem bakayım eğer açıksa kapatırım ve Q-fan dediğiniz fan ayarları ise tüm fanlarım CPU dahil Full Speed de çalışıyor.

Oyunlarda yaklaşık 6065 derece arası seyrediyor stres testinde işte 76'yı geçmedi daha ama voltaj ayarları yapmak bu BIOS'ta çok zor anlamadım nasıl yapacağımı aslında şans eseri yaptım bu voltaj değerini de aşağıya ne yazmam gerek ki + veya - falan seçiyorsun anlamadim.

Voltajı yükseltme anlamında mı düşürme anlamında mı bir oynamadan bahsediyorsunuz?

Düşürme de olur yükseltme de, GHz'i sabit tutarak UV de deneyebilirsin. Veya voltajı sabit tutarak GHz'i yükseltmeyi deneyebilirsin.

BIOS'ta da mı Full Speed'de çalışıyor? 48 derece boşta sayılacak bir işlemci için T6 gibi bir kule tipi kullanıldığını düşündüğümüzde biraz fazla.

Oyunlarda yaklaşık 6065 derece arası seyrediyor stres testinde işte 76'yı geçmedi daha ama voltaj ayarları yapmak bu BIOS'ta çok zor anlamadım nasıl yapacağımı aslında şans eseri yaptım bu voltaj değerini de aşağıya ne yazmam gerek ki + veya - falan seçiyorsun anlamadim.

Offset Mode'a aldığın için öyle, manuele alırsan tamamen kendin bir değer girersin. Biraz karmaşık ve deneme yanılma ile bulunuyor, silikona göre karar veriliyor genelde onun için de CTR testi lazım.

Bir de Prime95 Small FFTs testi yapar mısın? AIDA64 güzel bir test olsa da Prime95 bayağı zorlayıcı bir test.

Düşürme de olur yükseltme de, GHz'i sabit tutarak UV de deneyebilirsin. Veya voltajı sabit tutarak GHz'i yükseltmeyi deneyebilirsin.

BIOS'ta da mı Full Speed'de çalışıyor? 48 derece boşta sayılacak bir işlemci için T6 gibi bir kule tipi kullanıldığını düşündüğümüzde biraz fazla.

Offset Mode'a aldığın için öyle, manuele alırsan tamamen kendin bir değer girersin. Biraz karmaşık ve deneme yanılma ile bulunuyor, silikona göre karar veriliyor genelde onun için de ctr testi lazım.

Bir de Prime95 small ffts testi yapar mısın? AIDA64 güzel bir test olsa da Prime95 bayağı zorlayıcı bir test.

GHz'yi sabit tutarak voltaj düşürmek ve ısı düşürmek istiyorum aslında amacım bu ve biostada Full hız da fanlar evet biraz fazla gibi duruyor bu voltaj ayarı kısmında ofset moddan başka sadece Auto var manuel moduna ulaşamadim manüel olsa daha kararlı değerler girebilirim ctr testinde cilver sample çıktı silikon kalitesi ve Prime95 de smallfft yi seçip yapıyorum ama nedense işlemci kullanımı 100'de 100 olmuyor 70 80'lerde seyir ediyor anlam veremediğim bir şekilde.
@OsmanNG

BIOS'ta işlemcinin 48 derece olması pek de temiz değil, istersen bi' Q-fan Configuration yapabilirsin.

Bunun haricinde fena görünmüyor, Precision Boost OverDrive yazan yerdeki ayarı da kapatabilirsin eğer açık ise.

Buradan bahsediyorsunuz galiba hangi ayarı kapatmam gerekiyor.

Dosya Ekleri

• 16419091289576676272026081291877.jpg
    16419091289576676272026081291877.jpg
    126,7 KB · Görüntüleme: 14
GHz'yi sabit tutarak voltaj düşürmek ve sıcaklık düşürmek istiyorum aslında amacım bu ve BIOS'ta da Full hız da fanlar evet biraz fazla gibi duruyor bu voltaj ayarı kısmında Offset Mode'dan başka sadece Auto var manuel moduna ulaşamadım manuel olsa daha kararlı değerler girebilirim CTR testinde Silver sample çıktı silikon kalitesi ve Prime95 de small Fft'yi seçip yapıyorum ama nedense işlemci kullanımı 100% olmuyor 70 80'lerde seyir ediyor anlam veremediğim bir şekilde.

ASUS Prime serisi mi anakartın? TUF serisinde manuel seçeneği olması lazım ama Prime'ı bilmiyorum.

Silver sample iyi sayılır, OC yapılabilir. Prime95'te 100% olmamasını bilemedim, tüm programlar kapalı değil mi Prime95 testi olurken?

BIOS'ta 48 derece ve full speed, fazla açıkçası. Termal macunu az sürmüş veya fazla sürmüş olma ihtimalin var mı?
Buradan bahsediyorsunuz galiba hangi ayarı kapatmam gerekiyor.

Evet burası, Precision Boost Overdrive kısmını Auto'dan Disabled'a almalısın.

ASUS Prime serisi mi anakartın? TUF serisinde manuel seçeneği olması lazım ama Prime'ı bilmiyorum.

Silver sample iyi sayılır, OC yapılabilir. Prime95'te 100% olmamasını bilemedim, tüm programlar kapalı değil mi Prime95 testi olurken?

BIOS'ta 48 derece ve Full Speed, fazla açıkçası. Termal macunu az sürmüş veya fazla sürmüş olma ihtimalin var mı?

Evet burası, Precision Boost OverDrive kısmını Auto'dan Disabled'a almalısın.

ASUS TUF serisi anakartım hatta görsel ekleyecegim tüm programlar kapalıyken evet sadece 4 5 çekirdek 100 de çalışıyor macunu ise normal sürdüm şimdiye kadar hep sürdüğüm gibi.
ASUS TUF serisi anakartım hatta görsel ekleyecegim tüm programlar kapalıyken evet sadece 4 5 çekirdek 100 de çalışıyor macunu ise normal sürdüm şimdiye kadar hep sürdüğüm gibi.

Precision Boost oberdrive kapattım ama ne gibi bir etki olması gerek şu an neye yarıyor yani bu ayar.

Precision Boost oberdrive kapattım ama ne gibi bir etki olması gerek şu an neye yarıyor yani bu ayar.

Dosya Ekleri

• 16419094984934905022179335036859.jpg
    16419094984934905022179335036859.jpg
    159,6 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_2022-01-11-17-06-31-151_com.discord.jpg
    Screenshot_2022-01-11-17-06-31-151_com.discord.jpg
    51,1 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_2022-01-11-17-06-14-815_com.discord.jpg
    Screenshot_2022-01-11-17-06-14-815_com.discord.jpg
    23,3 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
ASUS TUF serisi anakartım hatta görsel ekleyeceğim tüm programlar kapalıyken evet sadece 4 5 çekirdek 100 de çalışıyor macunu ise normal sürdüm şimdiye kadar hep sürdüğüm gibi.

Ayar falan mı yaptın stres testini başlatmadan önce? Small FFts'i seçip direkt başlatırsın testi ayarlarla oynamadan.

Precision Boost OverDrive kapattım ama ne gibi bir etki olması gerek şu an neye yarıyor yani bu ayar.

İşlemcinin otomatik olarak voltajını arttırarak belirlenmiş frekans aralığından daha yükseğe çıkmasını sağlayan bir ayar. Sıcaklıkları arttırır ve CPB gibi OC yapılmış bir işlemcide kapatılması fena olmaz.

Ayar falan mı yaptın stres testini başlatmadan önce? Small Ffts'i seçip direkt başlatırsın testi ayarlarla oynamadan.

İşlemcinin otomatik olarak voltajını arttırarak belirlenmiş frekans aralığından daha yükseğe çıkmasını sağlayan bir ayar. Sıcaklıkları arttırır ve CPB gibi OC yapılmış bir işlemcide kapatılması fena olmaz.

Peki fotoğraflara bakabilir misiniz son attığım ctr testi falanda mevcut sizce nasıl bir ayar yapmalıyım.
Peki fotoğraflara bakabilir misiniz son attığım ctr testi falanda mevcut sizce nasıl bir ayar yapmalıyım.

Benim çözemediğim BIOS ayarlarında manuel voltaj girememem onu yapabilsem deneye deneye en stabil değerleri bulmaya çalışacağım ama yapılmıyor.

Peki fotoğraflara bakabilir misiniz? Son attığım CTR testi falan da mevcut sizce nasıl bir ayar yapmalıyım?

1.2v 4.2GHz ideal, veya istersen 1.15v 4.2GHz de deneyebilirsin. Silver sample fena değil derecesinde, 1.3v 4.350GHz de deneyebilirsin.

Bunların hepsini sıcaklıklara göre yap bu arada, sıcaklıklar fazlayken yaparsan çok da bir anlamı olmaz.

1.2v 4.2GHz ideal, veya istersen 1.15v 4.2GHz de deneyebilirsin. Silver sample fena değil derecesinde, 1.3v 4.350GHz de deneyebilirsin.

Bunların hepsini sıcaklıklara göre yap bu arada, sıcaklıklar fazlayken yaparsan çok da bir anlamı olmaz.

İşte düşürebilirsem 1.15 civarina düşürüp deniyeyim tek sorunum bu voltaj ayarlarının girilmemesi çok saçma bir sistemi var.

Peki şey soracağım bu ASUS BIOS'unda profil kaydetme var mı MSI'daki gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı