R5 3600 termal macun değiştirdikten sonra sıcaklığın yükselmesi

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, işlemcim Ryzen 5 3600. 1.5 yıl sonra termal macununu değiştirdim. Normalde stok termal macun vardı üzerinde. 1.5 yıldır bu şekilde kullanıyordum. Sıcaklıklar da yüksek değildi. Oyun oynarken 70 dereceyi geçmezdi diye hatırlıyorum. Boşta da 45-50 dereceydi. 3 gün önce bilgisayarı temizlemek için açmışken termal macunu da değiştireyim dedim. Elimde Cooler Master HTK-002 vardı. Onu sürdükten sonra sıcaklıklarda eskisine göre bayağı bir artış oldu. Bu kadar artış olunca ben de termal macunu silip yeniden sürdüm. Aynı sorun devam etti. Sorun devam edince ben de 2 gün önce Arctic MX4 sipariş ettim (orijinal) ve az önce MX4'ü sürdüm. Fakat durumda hiçbir değişme yok. Prime 95 ile small ffts stres testi açtım, direkt olarak 85 dereceden başladı. 30-40 saniye sonra 94 dereceyi gördü ve ben de devam etmedim teste, kapattım. Neden böyle oluyor acaba? Sorun nedir?

Şu an işlemcinin frekansı ve voltajı sabit değil. Sürekli artıp azalıyor. Ben sanki 3.6'ya sabitlemiştim diye hatırlıyorum termal macunu değişmeden önce. İşlemciyi çıkarıp takınca bu ayar sıfırlanmış ve bu yüzden sıcaklıklar yükseliyor olabilir mi?

Not: Siz sormadan söyleyeyim, termal macunu fazla sürmedim. Normal bir miktarda işlemcinin ortasına koydum ve işlemcinin üzerine yaymadan direkt olarak soğutucuyu monte ettim.

CPB neden kapatıyorsun ki. O işlemciyi 3.6 Ghz da kullanmak saçmalık zaten. Eğer stock soğutucu varsa prime95 smallfft testinde 95 derece görmesi normal.

CPB neden kapatıyorsun ki. O işlemciyi 3.6 Ghz da kullanmak saçmalık zaten. Eğer stock soğutucu varsa prime95 smallfft testinde 95 derece görmesi normal.
Niye saçmalık olsun? CPB kapatmayınca sıcaklıklar yükseliyor ve çok dengesiz çalışıyor işte. Bu yüzden kapatıyoruz.

Niye saçmalık olsun? CPB kapatmayınca sıcaklıklar yükseliyor ve çok dengesiz çalışıyor işte. Bu yüzden kapatıyoruz.
CPB kapattığın için yaklaşık 600 mhz fedakarlık yapmış oluyorsun. Buda oyunlarda yaklaşık %10 performans kaybına yol açıyor. Dediğim gibi stok soğutucun varsa CPB açık şekilde oyunlarda sıcaklıgın 80 civarında geziyorsa kullanmaya devam edebilirsin :)

CPB kapattığın için yaklaşık 600 mhz fedakarlık yapmış oluyorsun. Buda oyunlarda yaklaşık %10 performans kaybına yol açıyor. Dediğim gibi stok soğutucun varsa CPB açık şekilde oyunlarda sıcaklıgın 80 civarında geziyorsa kullanmaya devam edebilirsin :)
600 mhz fedakarlık yapmamak için CPB kapatıp Ryzen Master ile frekansı yükseltmek ve voltajı ayarlamak daha mantıklı değil mi?

Ryzenmaster yerine bütün ayarlarını Bios arayüzünden yapmanı tavsiye ederim. Genel olarak ryzen 3600 için stabil olabilecek değerler. 4.2 GHZ da 1.2v 1.25v civarı arasındadır. Eğer sıcaklıktan çok korkuyorsan 4.0 GHZ da 1.15 V verip stabilitesine bakabilirsin.
600 mhz fedakarlık yapmamak için CPB kapatıp Ryzen Master ile frekansı yükseltmek ve voltajı ayarlamak daha mantıklı değil mi?

Ryzenmaster yerine bütün ayarlarını Bios arayüzünden yapmanı tavsiye ederim. Genel olarak ryzen 3600 için stabil olabilecek değerler. 4.2 GHZ da 1.2v 1.25v civarı arasındadır. Eğer sıcaklıktan çok korkuyorsan 4.0 GHZ da 1.15 V verip stabilitesine bakabilirsin.
4 ghz 1 V verdim. Şu an düzgün çalışıyor gibi. Sıcaklıklar da iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı