R5 3600 ve GTX 1080 VIDEO_TDR_FAILURE mavi ekran hatası ve kilitlenme

eriador34

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sistemim Ryzen 5 3600 ve GTX 1080 üzerine kurulu bir bilgisayar. Bundan 1.5 hafta önce bir mavi ekran hatası aldım. VIDEO_TDR_FAILURE diye. Araştırdığımda kartın güç kablosunu vs kontrol edin dendiğini gördüm. Tak çıkar yaptım ve 1.5 hafta sıkıntısız kullandım. Şimdi ise ya direkt oyun ortasında kilitleniyor (ekran kartı yükteyken), sesler geliyor, bilgisayar kilitleniyor ve yeniden başlatmam gerekiyor.

Diğer sorun ise: Uyuyorum, bilgisayar başına geçtiğimde ve başlattığımda görüntü gelmiyor. Ne BIOS ne Windows ne klavye mouse ışıklarım... Windows boot ederken gelir gider ya o gelip gitmeyle olan bir döngüye giriyor görüntü gelmesi için ekran kartımı tak çıkar yapmam gerekiyor. Garip bir sorun. Anlayamadım. Kartıma -50 şekilde bir undervolt yaptım çökme sorunu yaşamadım ama uyuyorum uyandıktan sonra ekran kartını tak çıkar yapmam gerekiyor. Undervoltu kaldırdığımda ise şans eseri hiç çökmeden 7-8 saat oyun oynayabiliyorum. Diğer gün ise oyunun başlangıç menüsünde direkt kilitlenip kalıyor bilgisayar.

Sorun hangi parçadan kaynaklanıyor olabilir?

Stok soğutucudan yine iyidir herhalde.

Demek ki ekran kartı ısındığından dolayı bu işlere sebebiyet veriyordu.
Dump dosyası da direkt ekran kartı problemini işaret ediyor zaten.

Yani PSU ile ilgili bir sorun değil değil mi hocam şu anda yaklaşık 2 saatdir oyundayım sorun olmadı.

Yani PSU ile ilgili bir sorun değil değil mi hocam şu anda yaklaşık 2 saatdir oyundayım sorun olmadı.

PSU gibi gözükmüyor.

Dump dosyası ekran kartına işaret ediyor, muhtemelen çok ısındığından kapanıyordu 180W çeken 7-8 yıllık bir kart bakım yapılmadıysa zaten çok ısınır normal olarak.
Hatta bir de pedlerini değiştirebilirsiniz.

PSU gibi gözükmüyor.

Dump dosyası ekran kartına işaret ediyor, muhtemelen çok ısındığından kapanıyordu 180W çeken 7-8 yıllık bir kart bakım yapılmadıysa zaten çok ısınır normal olarak.

Evet pedleri kötü durumdaydı ama nereden temin edeceğimi bilmiyorum.

PSU gibi gözükmüyor.

Hocam sistem bugün 9 saat sıkıntısız çalıştı 2 saatliğine kapaıttım sonre tekrar açtım böyle yapıyor gene başa döndü kafayı yemek üzereyim ekran kartı öldü mü ne oldu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam sistem bugün 9 saat sıkıntısız çalıştı 2 saatliğine kapaıttım sonre tekrar açtım böyle yapıyor gene başa döndü kafayı yemek üzereyim ekran kartı öldü mü ne oldu
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

OCCT PSU testi yapın.
Eğer problem çıkmazsa ekran kartı problemlidir.

OCCT PSU testi yapın.
Eğer problem çıkmazsa ekran kartı problemlidir.

Hocam dün format attım sıkıntı yoktu gene bilgisayarı kapadım uyudum kalktım açtığımda görüntü yok BIOS bile gelmiyor sonra bir şekil açtım FurMark testine girmek oldu ilk işim bilgisayar reset attı 3 kere bunu yaptı sonrasında PSU testi yaptım 7 dk tuttum reset vs atmadı erorda çıkmadı yani düşüncem artık ekran kartını değişmek gerekiyor sanırım 2060 Super almayı falan düşünüyorum ama aralarında bir fark yok o yüzden hiç para veresim gelmiyor.

Hocam dün format attım sıkıntı yoktu gene bilgisayarı kapadım uyudum kalktım açtığımda görüntü yok BIOS bile gelmiyor sonra bir şekil açtım FurMark testine girmek oldu ilk işim bilgisayar reset attı 3 kere bunu yaptı sonrasında PSU testi yaptım 7 dk tuttum reset vs atmadı erorda çıkmadı yani düşüncem artık ekran kartını değişmek gerekiyor sanırım 2060 Super almayı falan düşünüyorum ama aralarında bir fark yok o yüzden hiç para veresim gelmiyor.

Muhtemelen ekran kartınız rahmetli olmuş.

Muhtemelen ekran kartınız rahmetli olmuş.

Performanslı ucuz diye eski kart alırsam olacağı buymuş hocam yapacak bir şey yok.

Hocam son bir kezde şunu sormak istiyorum 8-9 saat bilgisayar kapalıyken akım korumalı prizide kapatıyorum açtığımda ekran gelmiyor ne BIOS ne Windows sadece fanlar dönüyor SSD'yi çıkarınca BIOS ekranı geliyor SSD'yi takınca gene paket oluyor bu işlemi birkaç kere tekrar ettim Windows'a geldim FurMark'i açtığım gibi PC reset atıyor 2-3 kere bunu yapıyor sonrasında sıkıntısız çalışıyor araba gibi aynı marş basmayı deniyor deniyor akü tam deşarj olunca marş basıyor sonra gene 8-9 saat kapalı gene aynı sorunları veriyor çok garip geliyor hocam bu tür sorunlar yani kafamda deli sorular şimdi RTX 2060 Super alsam hemen hemen 2 kat oynuyor 1080 alsam eski kart gene elimde kalır korkusu var ne yapacağım hiç bilmiyorum.

Son düzenleme:
Performanslı ucuz diye eski kart alırsam olacağı buymuş hocam yapacak bir şey yok.

Hocam son bir kezde şunu sormak istiyorum 8-9 saat bilgisayar kapalıyken akım korumalı prizide kapatıyorum açtığımda ekran gelmiyor ne BIOS ne Windows sadece fanlar dönüyor SSD'yi çıkarınca BIOS ekranı geliyor SSD'yi takınca gene paket oluyor bu işlemi birkaç kere tekrar ettim Windows'a geldim FurMark'i açtığım gibi PC reset atıyor 2-3 kere bunu yapıyor sonrasında sıkıntısız çalışıyor araba gibi aynı marş basmayı deniyor deniyor akü tam deşarj olunca marş basıyor sonra gene 8-9 saat kapalı gene aynı sorunları veriyor çok garip geliyor hocam bu tür sorunlar yani kafamda deli sorular şimdi RTX 2060 Super alsam hemen hemen 2 kat oynuyor 1080 alsam eski kart gene elimde kalır korkusu var ne yapacağım hiç bilmiyorum.

Kart problemli duruyor.
Bence temiz bir 1080 tekrardan alabilirsiniz ya da benim gibi 2060 Super parasına 6600 XT alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı