R5 3600 ve RTX 2060 Sistem test sırasında mavi ekran

Uggana

Centipat
İyi günler iyi forumlar.
Arkadaşlar sistemi alalı 1 yıl oldu son zamanlarda sürekli mavi ekran almaya başladım. (Memory hatası, System thread exception vs. birçok hata geliyor) bunu araştırmak için bazı parçaları test etmek istedim.

Öncelikle sistem:
Ryzen5 3600, MSI Ventus X RTX2060, Kingston hyper-x 2x8GB 3200MHRZ, MSI B450-A PRO anakart, XPG 256 GB M.2 SSD, 1TB Seagate HDD, FSP hyper-k 80Plus 600W.

HDD bad sektor hataları ve healt kısmında 05 ve C5 hatalarını verdi. HDD elenmiş oldu böylece onu garantiye yollayacağım ancak sistem SSD'de kurulu. SSD sağlıklı çıktı.
Genel bir Power testi yapmak istediğim zaman OCCT v7.2.5'nin Power kısmında testi başlatıyorum ancak başlar başlamaz fail veriyor. Bu hata neden kaynaklanabilir? OCCT'nin verdiği voltaj değerlerini kayıt olarak ya da log olarak alamıyor muyum? Sadece ekranda gösteriyor ancak çıktı olarak alamıyorum. Ayrıca çok karışık hangi değerlere bakmam gerekiyor tam bilmiyorum.
OCCT'de Power kısmında hata veriyorken, 3D kısmında 3 shared 15dk çalıştırdım ancak voltaj vs. gibi değerleri çıktı olarak alamadığım için ve grafikler ayrı ayrı kategorilerde olduğu için incelemesi zor oluyor. Acaba nasıl çıktı olarak alabilirim bu verileri? Testi başlatmadan önce CPU pcıe+12V input voltage 12.11V civarı iken testi başlattığımda 11.9v lara kadar düşüyor normal mı bilmiyorum.
Ekran kartında aldığımdan beri bobin ağlaması mıdır nedir güç altında sanki kaçak elektrik varmış gibi ses yapıyordu ancak son zamanlarda iyice arttı artık rahatsız ediyor ekran kartını da yollamak istiyorum ancak sonuçsuz kalacak diye emin değilim.
Acaba sistemde ne sıkıntı olabilir? Power testinde neden hemen crash yiyorum anlamadım.
FurMark testinde, 1920x1080 8xmsaa bir süre çalıştırdım 45FPS'lerde gezdi yaklaşık 3, 4dk içerisinde 80 dereceye yaklaştı kapattım. Anti-aliasing kapalıyken 55'lerde gezindi. Kartım zaten sıcak çalışıyordu sorun etmedim. Oyun sırasında kasa kapağı kapalı iken 80 derecelerde bazı oyunlarda 82 derecelerde geziyor. Kapağı açık kullanıyorum 75 derecelerde geziyor. 4 X12cm fan takılı.
Bellekler Memtest86 ile 3 saat boyunca test edildi sorun bulunmadı.
Prime95 ile 2.ayarda test yapıldı 30dk (core Boost kapalı 3600MHz'de sabit. Açıkken aşırı ısınma oluyor stok sogutucu. Sanirim 3600'lerin genel sorunu undervolt yapmadım) 80 derece gördü.

Son olarak şunu yap test et dediğiniz bir şey varsa yapabilirim. Bu testleri çok bilmeden yaptım. Yapmam gereken bir ayar, ya da test verilerini şu şekilde alabilirsin derseniz tekrar yapıp voltaj vs. verileri atmak isterim. OCCT'nin crash kısmında ki hatayı verileri alamadığım için çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Artık gına geldi sistem doğru düzgün çalışmıyor, masaüstündeyken bile donmalar oluyor bazen, görev yöneticisini açınca işlemci kullanımı %100 oluyor donuyor falan artık çözemedim. Temiz format atıldı, tüm driverlar güncellendi, BIOS güncellendi.

@Recep Baltaş yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi forumlar.
İyi günler iyi forumlar.
Arkadaşlar sistemi alalı 1 yıl oldu son zamanlarda sürekli mavi ekran almaya başladım. (Memory hatası, System thread exception vs. birçok hata geliyor) bunu araştırmak için bazı parçaları test etmek istedim.

Öncelikle sistem:
Ryzen5 3600, MSI Ventus X RTX2060, Kingston hyper-x 2x8GB 3200MHRZ, MSI B450-A PRO anakart, XPG 256 GB M.2 SSD, 1TB Seagate HDD, FSP hyper-k 80Plus 600W.

HDD bad sektor hataları ve healt kısmında 05 ve C5 hatalarını verdi. HDD elenmiş oldu böylece onu garantiye yollayacağım ancak sistem SSD'de kurulu. SSD sağlıklı çıktı.
Genel bir Power testi yapmak istediğim zaman OCCT v7.2.5'nin Power kısmında testi başlatıyorum ancak başlar başlamaz fail veriyor. Bu hata neden kaynaklanabilir? OCCT'nin verdiği voltaj değerlerini kayıt olarak ya da log olarak alamıyor muyum? Sadece ekranda gösteriyor ancak çıktı olarak alamıyorum. Ayrıca çok karışık hangi değerlere bakmam gerekiyor tam bilmiyorum.
OCCT'de Power kısmında hata veriyorken, 3D kısmında 3 shared 15dk çalıştırdım ancak voltaj vs. gibi değerleri çıktı olarak alamadığım için ve grafikler ayrı ayrı kategorilerde olduğu için incelemesi zor oluyor. Acaba nasıl çıktı olarak alabilirim bu verileri? Testi başlatmadan önce CPU pcıe+12V input voltage 12.11V civarı iken testi başlattığımda 11.9v lara kadar düşüyor normal mı bilmiyorum.
Ekran kartında aldığımdan beri bobin ağlaması mıdır nedir güç altında sanki kaçak elektrik varmış gibi ses yapıyordu ancak son zamanlarda iyice arttı artık rahatsız ediyor ekran kartını da yollamak istiyorum ancak sonuçsuz kalacak diye emin değilim.
Acaba sistemde ne sıkıntı olabilir? Power testinde neden hemen crash yiyorum anlamadım.
FurMark testinde, 1920x1080 8xmsaa bir süre çalıştırdım 45FPS'lerde gezdi yaklaşık 3, 4dk içerisinde 80 dereceye yaklaştı kapattım. Anti-aliasing kapalıyken 55'lerde gezindi. Kartım zaten sıcak çalışıyordu sorun etmedim. Oyun sırasında kasa kapağı kapalı iken 80 derecelerde bazı oyunlarda 82 derecelerde geziyor. Kapağı açık kullanıyorum 75 derecelerde geziyor. 4 X12cm fan takılı.
Bellekler Memtest86 ile 3 saat boyunca test edildi sorun bulunmadı.
Prime95 ile 2.ayarda test yapıldı 30dk (core Boost kapalı 3600MHz'de sabit. Açıkken aşırı ısınma oluyor stok sogutucu. Sanirim 3600'lerin genel sorunu undervolt yapmadım) 80 derece gördü.

Son olarak şunu yap test et dediğiniz bir şey varsa yapabilirim. Bu testleri çok bilmeden yaptım. Yapmam gereken bir ayar, ya da test verilerini şu şekilde alabilirsin derseniz tekrar yapıp voltaj vs. verileri atmak isterim. OCCT'nin crash kısmında ki hatayı verileri alamadığım için çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Artık gına geldi sistem doğru düzgün çalışmıyor, masaüstündeyken bile donmalar oluyor bazen, görev yöneticisini açınca işlemci kullanımı %100 oluyor donuyor falan artık çözemedim. Temiz format atıldı, tüm driverlar güncellendi, BIOS güncellendi.

@Recep Baltaş yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi forumlar.
Arkadaşlar dump dosyalarını eklemeyi unutmuşum onu ekliyorum.

Ayrıca biraz forumda gezdikten sonra Occt nin 7.2 sürümünün power testinde hata varmış sanırım. 6.2 olan sürümü yükledim ve power testi yaptım 30dk boyunca hata almadım.
hwinfo değerleri normal mi acaba?

Dosya Ekleri

• Ekran 2.PNG
    Ekran 2.PNG
    194 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    253,2 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    109,2 KB · Görüntüleme: 37
  • 10-Ocak-2021_03-13.png
    10-Ocak-2021_03-13.png
    60,4 KB · Görüntüleme: 49
  • 10-Ocak-2021_03-14.png
    10-Ocak-2021_03-14.png
    68 KB · Görüntüleme: 51
  • Ekran Alıntısı6.PNG
    Ekran Alıntısı6.PNG
    124,8 KB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Alıntısı7.PNG
    Ekran Alıntısı7.PNG
    61,2 KB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Alıntısı8.PNG
    Ekran Alıntısı8.PNG
    48,8 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Alıntısı9.PNG
    Ekran Alıntısı9.PNG
    59,9 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Ekran kartı testinde crash almışsınız, crashin sebebi yazmıyor mu? Sanki o uyarı işaretine basınca gösterecek gibi.

Occt nin 7.2 sürümünde power testinde crash aliyor. 6.x sürümünün de power testinde crash almadım. Sanirim 7.2 sürümünün de sıkıntı varmis forumda öyle yazanlar vardı tam bilmiyorum. Furmark yaptım crash almadım. Gerçi çok uzun süre yapmadım zaman sıkıntısından dolayı.
O kullandığın HDD'yi sistemden çıkart. Bad sectorü var mavi ekrana sebebiyet verebilir.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol eder misin?

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Sorun HDD kaynaklı galiba.

BIOS sürümün güncel.

Memtest86 testi yapabilir misin?
Memtest86 ile RAM Testi - YouTube

Memtest86 USB'den Çalışan RAM Test Programı | Technopat Sosyal
Memtest yaptım sorun bulamadi. Hdd yi sistemden çıkartacağız ancak ozaman test edebileceğim program ve oyunlar ssd ye sığmıyor. Hdd yi zaten göndereceğim garantiye.
Ekran kartı sürücüsü güncel,
Dump dosyalarını ekledim mavi ekran hatalarının. Gerçi surekli başka bir nedenden mavi ekran alıyorum ama genede dump dosyasında yazıyor bazıları.
Dump dosyası hakkında yorum yapamadım..

Pazar gününden bu yana aldığın mavi ekranların dump dosyasını paylaşabilir misin?

Ben dump inceliyorum ve neylerin sorun oluşturduğunu biraz biraz anlayabiliyorum.

9 Ocak günü aldığın mavi ekranın sebebini ekran kartı sürücüsü diye düşünüyorum.

11 Ocak günü aldığın mavi ekranın tam olarak sebebini bulamadım.

12 Ocak günü aldığın mavi ekranın sebebi galiba HDD yüzünden almışsın.

Ek olarak Samsung telefonun ile bir süre bağlanma.

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

9 Ocak günü aldığın mavi ekranın sebebini ekran kartı sürücüsü diye düşünüyorum.

11 Ocak günü aldığın mavi ekranın tam olarak sebebini bulamadım.

12 Ocak günü aldığın mavi ekranın sebebi galiba HDD yüzünden almışsın.

Ek olarak Samsung telefonun ile bir süre bağlanma.

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal
ekran kartı surucusu güncel eski sürücülerde de sorun alıyordum yani eski sürücülere dönsem yine de fayda sağlamaz ozaman.
samsung telefonla pc alındığından beri 1 kez bağlandım oda dün.
"scannow" taraması yaptım ancak sorun bulmadı,
"DISM" taramasında ekte verdiğim görselde ki hatayı aldım sorun nedir acaba?

Dosya Ekleri

• resim_2021-01-12_182440.png
    resim_2021-01-12_182440.png
    29,9 KB · Görüntüleme: 21
"DISM" aracı bazen böyle hatalar veribiliyor. Böyle hata verince ne olacağını tam olarak bilmiyorum.
Teknoloji ilerliyor derken sanki iyice geriye gittik...
15 yıllık emektar masaüstü bilgisayarım hayatında mavi ekran vermedi. Yeni sistemlerde ki süreklilik haline gelen ve oransal olarak oldukça fazla olan sorunlar can sıkıyor artık hayırlısı bakalım nasıl çözülecek.

Geri
Yukarı