R5 3600 ve RTX 3060 sistemde darboğaz oluyor

All core 4.2-4.3 GHz hız aşırtma yaparsan darboğazı bayağı bir azaltırsın. Ancak bütçe varsa R5 5600X öneririm. Elindeki işlemciyi 1300-1400 civarına satıp üstüne 600₺ ekleyip 2.el 5600X alabilirsin.

İşlemci değiştirmek istemiyorsan buradaki rehbere göz atabilirsin.

bende aynı bu sistemden kullanıyorum bende bu durumdan şikayetçiydim darboğaz diye düşündüm bu işin profesyonellerinden aldığım bilgiler bunun darboğaz olmadığını söyledi.

işlemciye ayıracağı parayı 2k monitör alarak kullanırsa zaten darboğaz falan olmaz
Ekran kartı 2K Ultrada yarı yolda bırakır, 1080P'de bile Ultrada tökezlediği oyunlar oluyor.
Zaten oynadığım oyunlar rekabetçi yani işlemci odaklı oyunlar, monitör değiştirmek pek işime gelmez.

Darboğaz işlemcinin %100 kullandığı taktirde Ekran kartının da %80 altına düşmesi durumun da oluşuyor senin şuan ki görüntülerinde bir darboğaz yok ki aynı sistem bende de var bir sorun göremedim 3060 ı beslemek için 3600 gayet yeterli.

Darboğaz işlemcinin %100 kullandığı taktirde Ekran kartının da %80 altına düşmesi durumun da oluşuyor senin şuan ki görüntülerinde bir darboğaz yok ki aynı sistem bende de var bir sorun göremedim 3060 ı beslemek için 3600 gayet yeterli.
Darboğaz olayını yanlış anlamışsın dostum, ekran kartının %100'den aşağı düşmemesi lazım ayrıca, işlemci genel kullanımı değerlendirmemek lazım.
Dikkat ettiysen, bütün çekirdeklerin kullanımını açtım, genel ortalama %50-60'larda dolansa bile alt çekirdekler sırayla %80-90 kullanımlara çıkıyor.

6600XT ile 3600 kullanıyorum AC ve ghost Recon oyunlarında bende de darboğaz oluyor maalesef 1080P'de. 4.4 GHz overclock yapmama rağmen bu durum değişmiyor maalesef.

Performans değerleri sizi yeterince tatmin etmiyor anladığım kadarıyla, oradaki GPU kullanımının oynaklığını da biraz kafaya takmışsınız gibi görünüyor.

Manuel OC veya 5600X upgrade yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı