R5 3600 ve RTX 3070 sistem düşük FPS

larousch

Centipat
Öncelikle merhabalar, RX590 ekran kartımı Palit RTX 3070 Gaming Pro OC 8 GB 256Bit GDDR6 ile değiştirdim. Sorunum şu YouTube üzerinden neredeyse aynı gösterilen kıyaslama videolarından en az 30-35 belki de 40 FPS farkım var. 3DMark, FurMark, userbenchmark hepsini çalıştırdım, GPU-Z ile oyun içi değerleri takip ettim perfcap reasons olarak vrel vop alıyorum, konuya fazla hakim olmadığım için ekran kartında mı sorun var diye düşündüm sonra aklıma PSU geldi bende Xigmatek 650W +80Plus Bronze PSU var tam 1 yıllık. Aşağıda bilgisayarımın tam özelliklerini yazdım, sizin fikriniz nedir acaba? (Not: 3600 ile 1080P'de darboğaz olacağını biliyorum lâkin anakart ve PSU haric aynı Spec'lerle videodaki arkadaşlar 155 FPS alırken ben 115-120 anca alıyorum ki FPS 100-95'lere falan düşüyor)

CPU: AMD Ryzen 5 3600.
Motherboard: MSI B450M PRO M.2 v2.
GPU: Palit RTX 3070 gamıngpro OC 8 GB 256Bit GDDR6.
RAM: Corsair 16 GB 2x8GB DDR4 3000MHz.
SSD: Gigabyte 480GB SATA.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yazanları soylüyorum bir yerde yanlış yapıyorsam bunu söyleyin veya konu sahibinin sorununu cözün hepimizi aydınlatın biz ve konu sahibi ögrensin.

NVIDIA kendi sitesinde 750W önermekte.

1604663299258.png

650W PSU öneriliyor ama siz 750W yazmışsınız.

Yazılanlara baktım da, şu an aklım daha da karıştı. :p Xigmatek 650W Bronze +80 PSU var bende. Corsair veya benzeri firmalar kadar güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Neden aldın o zaman derseniz, o zamanki şartlar ve kasa ile birlikte gelmesinden dolayı. Bir arkadaş BIOS quiet modundan bahsetmiş de benim BIOS ile ilgili çok kötü tecrübelerim var o yüzden fazla kurcalamıyorum RAM haricinde.

Yazılanlara baktım da, şu an aklım daha da karıştı. :p Xigmatek 650W Bronze +80 PSU var bende. Corsair veya benzeri firmalar kadar güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Neden aldın o zaman derseniz, o zamanki şartlar ve kasa ile birlikte gelmesinden dolayı. Bir arkadaş BIOS quiet modundan bahsetmiş de benim BIOS ile ilgili çok kötü tecrübelerim var o yüzden fazla kurcalamıyorum RAM haricinde.
Hocam sizi temin ederim sorun güç kaynağı değil. Umarım yeni güç kaynağı almamışsınızdır. Eğer sorun güç kaynağı olsaydı sistem çok yük altında direk kendini kapatırdı ama asla az voltaj verip de fpsi düşürmezdi. Eğer xmp yi açtıysanız ve güncel driverlar kurulduysa size tavsiyem montajınızı bir gözden geçirmeniz olacaktır. Ram, ekran kartı, ssd öncelikli girişlere takıldı mı diye kontrol edin.

Geri
Yukarı