R5 3600 ve RX 5500XT sisteme anakart tavsiyesi

Gelecek sene işlemciyi değiştirmek gibi bir fikriniz yoksa B450 anakartlardan şaşmayın. Benim önerim piyasada en çok satılan anakart olan Gigabyte B450M S2H. Yok biraz iyi olsun derseniz yukarıdaki arkadaşların attığı B550'li anakartta çok gidiyor. Büyük bir sorunu olsa duyardık.

AMD Zen 3'den sonra AM4'den AM5 platformuna geçeceğinden anakarta yatırım yapmak akıllıca olmayacaktır.

Hocam formda aradığım yorum yemin ediyorum ticari zekası olan birisi bende sizin düşündüğünüz şeyin ayınısını düşünüyorum B550'de 4 nesil destekliyor B450'de 5 nesilde zaten socket değişecek 1-2 nesil için o kadar para vermeye gerek yok zaten 1, 5 - 2 sene içinde anakart RAM işlemci değişmek zorunda kalıcaz Max 2 yıl 2022'de 5 nm geçiyoruz 5 nesil ve DDR5 o zaman gelecek diye tahmin ediyorum bende şu an imzamdaki ürünler 0 olarak bekliyor sizce ben ne yapmalıyım bana bir akıl verir misiniz? 3700X + B450M S2H + 3200 MHz CL 16 RAM'ler mi yoksa biraz daha yüksek anakart 3600 MHz RAM destekleyen sizce ne yapmalıyım saçma sapan bir yatırım yapmak istemiyorum hazır sistemler bakıyorum konulara bakıyorum B450 mATX anakartlar şimdi düşünüyorum benmi çok malım onlar mı çok akıllı B450 + 3700X alıp kulanmak mantıklı geliyor.

Hocam ben bilgisayar toplarken hiç anlamıyordum öyle araştırarak sorarak aldim. İndirimdeyken 1600 liraya aldim. Çok mu yetersiz kalır sisteme acaba? İade edip degistirmeye değer mi?
Yok kankam o kadar kötü bir kart değil merak etme. 1660 süper tabii ki de daha iyi bir kart ancak artık aldıysan yapacak bir şey yok 1600 TL iyi almışsın şu an da en ucuzu 1600 TL lerde geziyor. Ana kart konusunda b450m s2h iyidir. Ancak tomahawk çok daha iyidir gözü kapalı alırsın işini son derece görür artık parçaları aldıysan ben de tomahawk öneririm işlemci de gayet iyi.

3700x o sisteme fazla gelir. Benim gibi ileride dolar kuru fırlar AM5 soketli sistem yalan olur endişen varsa 3600x de alabilirsin. 3500'e kadar düşebilirsin. Bunun salaklık veya aptallıkla ilgisi yok. Parası olan isterse sokağa atar. Benim nacizane önerim iyi güncelleme alan b450 anakart alıp, PSU gibi her nesil değişmeyecek bileşenlere abanmak. Yerinde olsam PSU'yu iade edip en az 750w almaya çalışırdım.

İmzadaki sistem ve bahsettiğimiz işlemcileri alman takdirinde iş için değil evde oyun oynama amacındaysan ilk çıkan AM5 platformu işlemcilerinden almana gerek kalacağını düşünmüyorum. Bir sistemi alıp iki nesil sonra güncellemek istisnalar dışında en karlı yükseltmedir. Hem böylelikle DDR5 ilk çıktığında oluşacak yüksek kar marjlı bellekleri almana gerek kalmaz. Bir sürü seçeneğin olur.

3700X o sisteme fazla gelir. Benim gibi ileride dolar kuru fırlar AM5 soketli sistem yalan olur endişen varsa 3600X'de alabilirsin. 3500'e kadar düşebilirsin. Bunun salaklık veya aptallıkla ilgisi yok. Parası olan isterse sokağa atar. Benim nacizane önerim iyi güncelleme alan B450 anakart alıp, PSU gibi her nesil değişmeyecek bileşenlere abanmak. Yerinde olsam PSU'yu iade edip en az 750W almaya çalışırdım.

İmzadaki sistem ve bahsettiğimiz işlemcileri alman takdirinde iş için değil evde oyun oynama amacındaysan ilk çıkan AM5 platformu işlemcilerinden almana gerek kalacağını düşünmüyorum. Bir sistemi alıp iki nesil sonra güncellemek istisnalar dışında en karlı yükseltmedir. Hem böylelikle DDR5 ilk çıktığında oluşacak yüksek kar marjlı bellekleri almana gerek kalmaz. Bir sürü seçeneğin olur.

Hocam kasayla PSU'yu beraber beraber uygun yollu aldığım için iade etmeyi düşünmüyorum PSU 650W ama 8+4+4 CPU çıkışı vs var ileride gerekirse değiştiririm sorun yok ben genelde sistemleri toplayıp 2-3 ay hevesimi alıp satıyorum ama bu sistemmi kendime sadece oyun oynamak ileride internetim iyi olursa yayın yapmak için toplamayı düşünüyüyorum uygun yollu olsun amacıyla ASUS B450M - k + R5 3600 + G.Skill + 3200MHz CL 16 RAM'leri ucuz yollu alıp elimde para kalmasını istiyorum ve o parayı ileride anakart işlemci RAM'i satıp üstüne koyarak çok geleceğe yönelik bir sistem yapmayı düşünüyorum anakart 3 nesil destekli geliyor o bir avantaj belki RAM'leri 3600MHz CL17 yaparım ilerdeki dolar kuru fırlayabilir (fırlarda) biraz hevesimi aldıktan sonra komple satarım daha yüksek bir sistem toplarım 2 k amaçlı monitör dahil.
Hocam kasayla PSU'yu beraber beraber uygun yollu aldığım için iade etmeyi düşünmüyorum PSU 650W ama 8+4+4 CPU çıkışı vs var ileride gerekirse değiştiririm sorun yok ben genelde sistemleri toplayıp 2-3 ay hevesimi alıp satıyorum ama bu sistemmi kendime sadece oyun oynamak ileride internetim iyi olursa yayın yapmak için toplamayı düşünüyüyorum uygun yollu olsun amacıyla ASUS B450M - k + R5 3600 + G.Skill + 3200MHz CL 16 RAM'leri ucuz yollu alıp elimde para kalmasını istiyorum ve o parayı ileride anakart işlemci RAM'i satıp üstüne koyarak çok geleceğe yönelik bir sistem yapmayı düşünüyorum anakart 3 nesil destekli geliyor o bir avantaj belki RAM'leri 3600MHz CL17 yaparım ilerdeki dolar kuru fırlayabilir (fırlarda) biraz hevesimi aldıktan sonra komple satarım daha yüksek bir sistem toplarım 2 k amaçlı monitör dahil.

@GozlukluSirin

Son düzenleme:

Geri
Yukarı