R5 3600 ve RX 5600 XT sistemde darboğaz problemi

Tolga Eren

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Bugün bir GTA 5'de ekran kartının kullanım değerlerine baktım, büyük bir darboğaz söz konusu. İşlemcim R5 3600 ve çift monitörüm var.
3 Ay önce satın aldım PC'yi. Önceden yoktu bugün fark ettim eskiden bakıtgımda 99'du hep bazen 98 sadece başka da olmuyordu ama şimdi test ettim. Çok da az olsa 49 bile gördü ama 80-70-90 arası çok gidip geldi. Ayarlar Max ve 2K çözünürlükte oynuyorum, ortalama 70 FPS veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Işlemci kullanımının düşük olmasıyla darboğazın olmaması arasında en ufak bir bağlantı yok. Zaten o gördüğünüz kullanım seviyelerinin düşük olmasının ana sebebi CPU'daki sanal izleklerin sistem tarafından ana çekirdekmiş gibi algılanması.

Tek çekirdek performansı dediğim gibi 5600XT için oldukça yetersiz, ayarları 2K Ultra'ya çekin, büyük ihtimalle darboğaz yapmayacaktır. Sizin bakmanız gereken CPU kullanımı da değil ayrıca, GPU kullanımı. Adam akıllı güncel ve grafik kalitesi gelişmiş bir oyunda 1080P Ultra ayarlarda dahi daimi olarak %90'nın üzerinde bir kullanım kaydedemeyip, olması gerekenden daha düşük FPS alıyorsanız bilin ki o işlemci yetmiyordur. 1700X, 5600XT'ye darboğaz yapar. Anakart müsaade ediyorsa CPU güncellemesi, hatta RAM'lerinizi çift kanal destekli 3200/3600 MHz yapın, sıkıntı %99.9 düzelecektir.

B450 TUF Plus anakartım var fakat işlemciyle birlikte sakıp Intel 10700K almayı düşünüyorum 10. nesil Intel işlemciler beni cezbediyorlar.

Merhaba arkadaşlar. Bugün bir GTA 5'de ekran kartının kullanım değerlerine baktım, büyük bir darboğaz söz konusu. İşlemcim R5 3600 ve çift monitörüm var.
3 Ay önce satın aldım PC'yi. Önceden yoktu bugün fark ettim eskiden bakıtgımda 99'du hep bazen 98 sadece başka da olmuyordu ama şimdi test ettim. Çok da az olsa 49 bile gördü ama 80-70-90 arası çok gidip geldi. Ayarlar Max ve 2K çözünürlükte oynuyorum, ortalama 70 FPS veriyor.
Kardeşim o ekran kartı 2k ekran kartı değil.1080p kartıdır. 1080p çözünürlükte oynaman daha iyi performans verecektir.

İyi günler dilerim.

Kardeşim o ekran kartı 2K ekran kartı değil. 1080P kartıdır. 1080P çözünürlükte oynaman daha iyi performans verecektir.

İyi günler dilerim.

5600 XT 2K oyun deneyimini yüksek ayarlarda sunabilen gayet güçlü bir karttır. Kullanıcı darboğaz var diyorsa çözünürlük düşünce otomatik olarak darboğaz miktarı artmayacak mı?
Sorun yazılım ya da oyun kaynaklı daha önce de söyledim, o işlemci o ekran kartına hele ki 2K çözünürlükte darboğaz yapmaz.
Eskiye doğru sürücüleri deneyin, sorun yazılımsal.

Yeni konular

Geri
Yukarı