R5 3600 ve RX 5700XT düşük CPU ve GPU kullanımı

İşlemci Ryzen 5 3600 ve ekran kartı RX 5700 XT. Fortnite oynarken CPU kullanımı %35 ile %50 arasında değişirken GPU kullanımı %45 ile %60 arasında değişiyor ama oyunda kasma vs. olmuyor. Monitörü daha yenileyemedim. Sebep bu olabilir mi? Acaba neden kaynaklanıyor?

V-sync açık olmadığından emin olun. Kaç FPS alıyorsunuz? İşlemci çekirdeklerinden herhangi birisi %90 üzerine çıkıyor mu? Değerleri izlerken tüm çekirdekleri gözlemleyin.

Tamam teşekkürler korktum bir an bir sorun var diye. Bir de işlemci oyunda yüksek ayarlarda 80-85 dereceye çıkarsa bir şey olur mu? Yoksa normal midir?

İşlemcide o dereceler sınırdır aslında. Bir de stok ayarlardaysa işlemci ısındığında otomatik olur kullanımda MHz değeri düşer yani tam performans alamazsınız. Aynı işlemciyi kullanıyorum voltaj düşürdüm, 4.4 GHz OC ile ve soğutucu olarak Dark Freezer X94rd modelini kullanıyorum. BFV de test ettim hem 64 kişilik sunucu ve işlemci ağırlıklı oyun olduğu için. Sonuc olarak 70 dereceyi geçmiyor. Eğer stok soğutucu kullanıyorsanız voltaj düşürmenizi tavsiye ederim ayrıca araştırmalarda voltaj düşürüldükten sonra performansta biraz da olsa artış oluyormuş.

V-sync açık olmadığından emin olun. Kaç FPS alıyorsunuz? İşlemci çekirdeklerinden herhangi birisi %90 üzerine çıkıyor mu? Değerleri izlerken tüm çekirdekleri gözlemleyin.
Monitör eski v-sync özelliği yok.
Çözünürlük kaynaklı olabilir. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?
1080p'den düşük. Kısa bir süre sonra yeni monitör alacağım.

V-sync yazılımsal bir şey monitörle alakalı değil, oyun veya sürücü seçeneklerinde olur.
Bulamadım.
İşlemcide o dereceler sınırdır aslında. Bir de stok ayarlardaysa işlemci ısındığında otomatik olur kullanımda MHz değeri düşer yani tam performans alamazsınız. Aynı işlemciyi kullanıyorum voltaj düşürdüm, 4.4 GHz OC ile ve soğutucu olarak Dark Freezer X94rd modelini kullanıyorum. BFV de test ettim hem 64 kişilik sunucu ve işlemci ağırlıklı oyun olduğu için. Sonuc olarak 70 dereceyi geçmiyor. Eğer stok soğutucu kullanıyorsanız voltaj düşürmenizi tavsiye ederim ayrıca araştırmalarda voltaj düşürüldükten sonra performansta biraz da olsa artış oluyormuş.
Nasıl yapılıyor bu dediğiniz ? Ben stok soğutucuyu kullanıyorum. Bir de şu ana kadar işlemcinin hiçbir ayarını değiştirmedim. Bu voltaj değiştirme işlemi tehlikeli değil mi ?
Çözünürlük kaynaklı olabilir. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?
1440x900'dü şimdi 1680x1050 yaptım.
Baktım hepsine 90'ı geçen yoktu. Aralarından 1'i en fazla 85'e çıktı ama saniyelik bir şeydi.

Son düzenleme:
After Burner kullanıyorsunuz sanırım. İzleme ekranında altlarda monitoring gibi bir tik bölümü olması lazım. Amd ekran kartı kullanıcıları bu tik kutusunu işaretlemeleri gerekir. Daha tutarlı ve sabite yakın kullanımı göreceksiniz.

Geri
Yukarı