R5 3600 ve RX 5700XT sisteme değişim tavsiyesi

Gencay90

Hectopat
Arkadaşlar kullandığım bilgisayarda performans kaybına neden olacak bir parça var mı?

İşlemci R5 3600 6 Core overclock yaparak 4.2GHz'ye çıkardım.
İşlemci soğutucu Xigmatek Windpower kule tipi soğutucu
Ekran kartı Sapphire Pulse RX 5700 XT 8 GB.
Anakart ASUS Prime B450M-K.
RAM Corsair Vengeance LPX 2x8 GB 3000 MHz.
SSD Adata SU630 240 GB.
PSU FSP700 +80.

Ayrıca RAM'leri aynı markanın 3600 MHz olanıyla değiştirsem performansa katkısı ne derecede olur? İnternette 3-5 FPS fark gördüm. Ekstra bir şey diyecek olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Performans kaybına neden olacak parça görünmüyor ramleri 3600 mhz ye tabi çıkarabilirsen fark eder ama aradaki fiyat farkına değecek bir fps değişimi olmaz bana sorarsan. Sistemin gayet iyi duruyor bir şey değişmeni önermem. Eğer depolaman yetmiyorsa bir m2 nvme ssd takviye edebilirsin ama.

Arkadaşlar kullandığım bilgisayarda performans kaybına neden olacak bir parça var mı?

İşlemci soğutucu Xigmatek Windpower kule tipi soğutucu.
SSD Adata SU630 240 GB.
PSU FSP700 +80.

Ayrıca RAM'leri aynı markanın 3600 MHz olanıyla değiştirsem performansa katkısı ne derecede olur? İnternette 3-5 FPS fark gördüm. Ekstra bir şey diyecek olan var mı?

Kullandığın ekran kartı RTX 2070 Super'den bile güçlü bir kart. Ayrıca işlemcin de gayet güçlü fakat çok istersen 5600X'e geçebilirsin. Onun yanında herhangi bir problem göremedim. Herkesin kullanım amacı farklı tabii fakat bu sistem hiçbir oyunda 1080P Ultra'da üzme ihtimali olmayan bir sistem. 1440P Ultra ayarlar için uygun bir kart.

SSD Adata SU630 240 GB.
PSU FSP700 +80.

Hayır hocam gayet iyi size 3000 MHZ yeterli olacaktır.

Şu andaki işlemcisi çok çok yeter o ekran kartını besleme açısından. 5600x için bios güncellemesi b450 lere Ocak ayında gelecek anca. 3000 küsür liralara 5600x almanın hiç gereği yok bu yüzden

Kullandığın ekran kartı RTX 2070 Super'den bile güçlü bir kart. Ayrıca işlemcin de gayet güçlü fakat çok istersen 5600X'e geçebilirsin. Onun yanında herhangi bir problem göremedim. Herkesin kullanım amacı farklı tabii fakat bu sistem hiçbir oyunda 1080P Ultra'da üzme ihtimali olmayan bir sistem. 1440P Ultra ayarlar için uygun bir kart.

2070 Super 5700XT'den daha iyi. Hem kartın sorunu yok hem de RTX destekliyor.

SSD Adata SU630 240 GB.
PSU FSP700 +80.

RAM'lerinin MHz'sini XMP'den artırabilirsen arttır yoksa gerek yok. Sistem iyi extra M.2 SSD takabilirsin.

2070 Super 5700XT'den daha iyi. Hem kartın sorunu yok hem de RTX destekliyor.

RAM'lerinin MHz'sini XMP'den artırabilirsen arttır yoksa gerek yok. Sistem iyi extra M.2 SSD takabilirsin.

5700XT güncel sürücülerle 2070 Super'den güçlü fakat sorun yaşama olasılığı daha yüksek ve DLSS gibi bir nimeti kullanamıyorsunuz. Ben olsam RTX tercih ederdim.

Bence sistem gayet güzel. Performans kaybına neden olacak bir şey yok sanırım. Elbette RAM'ler 3600 MHz olsa daha iyi olurdu ama hani çok mu gerekli derseniz bence değil.

İleriye dönük olması açısından 5000 serisi Ryzen işlemcilere geçilebilir.

Performans dışında konuşursak da 240 GB SSD az gelebilir. SSD eklemesi yapılabilir. Tabii bilgisayarı hangi amaçla kullandığınıza bağlı.

5700XT güncel sürücülerle 2070 Super'den güçlü fakat sorun yaşama olasılığı daha yüksek ve DLSS gibi bir nimeti kullanamıyorsunuz. Ben olsam RTX tercih ederdim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bende olsam RTX tercih ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bende olsam RTX tercih ederim.

Ben de RTX tercih ederim. Oyunlarda NVIDIA desteği daha çok ve DLSS var.

Geri
Yukarı