R5 3600 ve RX 580 sistem toplama

Rumirion

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, haftaya bilgisayar toplamayı düşünüyorum. İlk toplama bilgisayarım olacağı için bu konuda bilgisizim. Birkaç sorum var, yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle nasip olursa toplamak istediğim sistem;

CPU: Ryzen 5 3600 AM4 + Wraith Stealth 3.6GHz.
GPU: MSI Radeon RX 580 Armor GP OC 8 GB GDDR5 256Bit.
Anakart: ASUS Prime B450M-K AMD B450.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3000MHz CL16 Dual kit RAM.
Güç kaynağı: Rampage RMP-600-80P 120mm fanlı.
SSD: WD 240GB Green.
HDD: WD 3.5" 500GB 32MB SATA.
Kasa: EVEREST X-LINE 1x120mm RAINBOW FAN + Şerit USB 3.0 MidT ATX GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Sorularım şöyle;
1-) bu parçalar birbirleri ile uyumlu mu? Darboğaz olur mu?
2-) ekstra fana ihtiyacım var mı yoksa parçalarda ve kasada olan fanlar yeterli mi? (Sanırım OC yapmak istiyorsan daha fazla fan gerekiyormuş fakat ben OC yapmayı düşünmüyorum)
3-) yukarıda belirttiğim parçalar linkini attığım kasaya sığar mı?

Kötü olmalarının sebebi nedir? Ayrıca önerileriniz var mı?
Kasanın hava akışı kötü, malzeme kalitesi kötü. PSU'nun markası çok kötü, gerçi PSU demek yanlış olur. C4 demeliyiz.

Toplam bütçeniz nedir? Daha iyi parçalardan oluşan bir sistem yapılabilir.

Soru cevapları:

1- Parçalar birbirine uyumlu, darboğaz kesinlikle ama kesinlikle olmaz.
2- Ekstra fana pek ihtiyacın yok, zaten attığın kasa kötü, değiştirilecek, değiştirdiğin kasada da 3 fan falan olur güzel bir modele bakarsak.
3- Kasa zaten değişecek, yeni kasada da rahat sığar.

Son düzenleme:
Kasanın hava akışı kötü, malzeme kalitesi kötü. PSU'nun markası çok kötü, gerçi PSU demek yanlış olur. C4 demeliyiz.

Toplam bütçeniz nedir? Daha iyi parçalardan oluşan bir sistem yapılabilir.

Cevap için teşekkür ederim. Bütçem 6.300TL. Ve biraz saçma ve aşırı kısıtlayıcı olacak ama bazı sebeplerden dolayı alacağım ürünlerin VatanBilgisayar'dan olması ve internet üzerinden alınabilmesi gerekiyor. Yani daha üst bir seviye PSU ve kasa almak için daha düşük bir CPU ve GPU almam gerekecek.

Cevap için teşekkür ederim. Bütçem 6.300TL. Ve biraz saçma ve aşırı kısıtlayıcı olacak ama bazı sebeplerden dolayı alacağım ürünlerin VatanBilgisayar'dan olması ve internet üzerinden alınabilmesi gerekiyor. Yani daha üst bir seviye PSU ve kasa almak için daha düşük bir CPU ve GPU almam gerekecek.
Şuan mobildeyim, yarın bilgisayara geçersem bir sistem toplamaya çalışırım size.
Bu arada işlemci, ekran kartına göre yüksek kalmış gibi. Oyunlar için ekran kartı çok daha önemli işlemciye nazaran.

Şuan mobildeyim, yarın bilgisayara geçersem bir sistem toplamaya çalışırım size.
Bu arada işlemci, ekran kartına göre yüksek kalmış gibi. Oyunlar için ekran kartı çok daha önemli işlemciye nazaran.

Çok iyi olur, teşekkür ederim. Aslında fiyatı daha uygun olacağı için Ryzen 5 2600 almak istemiştim ama ne yazık ki şu anda Vatan'dan 2600 siparişi veremiyorum. MMORPG oynamayı seven bir insanım. MMORPG'lerde CPU'nun da GPU kadar önemli olduğunu okumuştum. O yüzden 2600 olmayınca tercihimi 3600'den yana kullandım.

Bence de, Amerikan Doları 10 TL falan olunca toplarız. Daha pahalıya gelir, ne güzel.
Doların ne zaman yükseleceği ve ne zaman alçalacağını bilemeyiz.
"Bence" kelimesini görmediniz sanırım.
"Bence" biraz daha bekleyip, indirimleri beklemeniz doğru olacaktır.
İyi sosyaller.

Geri
Yukarı