R5 3600 Voltaj Ayarlama

Core voltage değerini 1.2375V, CPU Ratio 40 olarak kullanıyordum Anakartın fazla voltaj verdiği zamanlar. Sistem gayet stabil ve serin çalışıyordu. Istersen 1.275V vererek başla, stabilse bir alt voltaj değerine geç. Stabil voltaj değerleri CPU dan CPU ya değişebiliyor.
İşte benim BIOS'ta CPU VCORE yok gibi bir şey :D Yukarıya biraz bakarsanız girdiğimiz değerlere yani bizim yaptığımız biraz normal olması gerekenden farklı. Bende neden CPU VCORE herkeste olduğu gibi yok onu da anlamış değilim. Oysa ki BIOS ve Chipset güncel kullanıyorum.

Yük altında 65-70 normal bir sıcaklık. Ryzen işlemciler Intel'e oranla daha çok ısınır. Aşırı ısınırsa sistem kendisi kapanır sıkıntı yapmayın. Termal macun yenileyin 4-5 derece daha düşecektir.
Neye dayanarak Ryzen İntele göre daha fazla ısınır dediniz?
Bu tamamen yanlış bir düşünce, AMD Ryzen serisi ile işlemci ile blok arasına lehim yapar.
Intel ise orta seviye termal macun kullanır(son nesilde nasıl bilmiyorum).
Ryzen 5 2600 işlemcimi stock soğutucu ile 3.9GHz'de kullanıyorum sabit olarak ama hiç 70 derecelere ulaştığını görmedim.
Şu marka ısınır bu marka ısınmaz konusu bi 5 sene öncenin konusu şuan ki konu kasanın hava akışı iyi yada kötü olmalıdır.

İşte benim BIOS'ta CPU VCORE yok gibi bir şey :D Yukarıya biraz bakarsanız girdiğimiz değerlere yani bizim yaptığımız biraz normal olması gerekenden farklı. Bende neden CPU VCORE herkeste olduğu gibi yok onu da anlamış değilim. Oysa ki BIOS ve Chipset güncel kullanıyorum.

Görmemişim kusura bakma. 😀 Ryzen Master kullanabilirsin.

Çok basit bir uygulama zaten. Sadece açtıktan sonra profile seçip kendine, core voltage ayarını değiştirmek ve CPU frekansında da 3600 yerine 4000 yazıcaksın. Suan pek detayli anlatma imkanim yok bilgisayar başında değilim malesef. Youtubeda videolar mevcut onlara bakabilirsin.

Çok basit bir uygulama zaten. Sadece açtıktan sonra profile seçip kendine, core voltage ayarını değiştirmek ve CPU frekansında da 3600 yerine 4000 yazıcaksın. Suan pek detayli anlatma imkanim yok bilgisayar başında değilim malesef. Youtubeda videolar mevcut onlara bakabilirsin.
PC’ye geçtiğiniz zaman görsel paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Voltaj ayarı otomatik kalsa, GHZ yi mesela sabit 4.1 yapsam problem olur mu? Aynı işlemci var bende de
3975ghz otomatik voltajda kullanıyorum ben de şuan. Otomatik voltaj 1.280v civarı veriyor Isınma durumu epey azaldı ama 4.2 kullanmak için soğutucu almayı planlıyorum Özellikle yaza doğrı sıcaklarda lazım olacak kesin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı