R5 3600 Voltaj Ayarlama

DIABLO36

Hectopat
@Shimada Sensei Selamlar, uzunca bir süre Core Performance Boost modunu kapatarak 3.60 GHz'de işlemcimi kullanıyordum. GTA 5'te yüksek ayarlarda 15-20 dakika test ettim ve işlemci 4 GHz'lere kadar ulaştı. İşlemci sıcaklığı ise 65-70 derecelerde seyiriyordu. Sizce normal m? Aynı şekilde kapatıp 3.60 GHz'de kullandığım zaman yük altında 55-60 derece arasında seyirdi. İşlemcimden tam güç almak istediğim için güç limitini serbest bırakmak istiyorum. Gigabyte App Center uygulamasından işlemcinin voltajını değiştirebileceğimiz yer var. Bu konuda bilginize güvenerekten yeniden bu işe bir el atmanızı rica ediyorum :)

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Core performance boost'u açınca 70 derece mi oluyor işlemci şimdi? 70 derece aman aman yüksek bir değer değil, normal.

Olayı tam anlamadım 🙂
Hatırlarsanız; R5 3600 LoL'de 60 Derece Normal mi? - Technopat Sosyal burada sizinle bu konuyu uzun uzun tartışmıştık :) Evet, Core Performance Boost'u aktif ettiğim zaman herhangi bir GHz'e sabitleme olmadığı için 4000 MHz olup, 65-70 derece arasında seyirmekteydi GTA 5'te. Oradaki konuda tartıştığımız oyun LoL'dü. GTA ile kıyaslanamaz tabii ki. Ama siz o bahsettiğimiz sistemi devre dışı bırakıp 3.60 GHz olarak kullanın demiştiniz. Core kapalıyken 3.60 GHz'deki sıcaklık değerleri ile Core açılınca oluşan 70'lere kadar çıkan sıcaklık değerleri sizce normal midir? Standart bir değerleri bilmediğim için size soruyorum yani :D

Yük altında 65-70 normal bir sıcaklık. Ryzen işlemciler Intel'e oranla daha çok ısınır. Aşırı ısınırsa sistem kendisi kapanır sıkıntı yapmayın. Termal macun yenileyin 4-5 derece daha düşecektir.

Hatırladım. Voltaj ayarlarını kurcalamıştık 🙂

70 derece normal denebilecek bir sıcaklık. Endişeye gerek yok.
Tamamdır o halde. Bir de 70 olmasının sebebi bugün kasamın önü mesh paneldi, akrilik olanını taktım çok fazla tozlanmasın ve kış geldi diye. H500 kasam bu arada. Ön taraftan full hava almadığı haldeki dereceler bu. Full mesh ile birkaç derece belki daha düşükte olabilirdi.

İşlemcim yeni. Daha bir aylık kendisi.

Yeni olduğunu tahmin etmiştim, eğer kalitesiz bir termal macun ya da fazla sürülmüş bir termal macun varsa plaka üstünde oda ısı iletimini verimli sağlamıyor olabilir, CM mastergel Pro ürününü tavsiye ederim. Kasa seçimi de çok önemli bu arada, hava akışını izleyin fanların doğru konumlandırıldığından emin olun. Onun haricinde yük altında 65-70 çokta yüksek bir değer değil. Yukarıdaki dediklerimi sadece ekstra verim almak isterseniz diye söyledim.

Tamamdır o halde. Bir de 70 olmasının sebebi bugün kasamın önü mesh paneldi, akrilik olanını taktım çok fazla tozlanmasın ve kış geldi diye. H500 kasam bu arada. Ön taraftan full hava almadığı haldeki dereceler bu. Full mesh ile birkaç derece belki daha düşükte olabilirdi.
Bu arada, konudaki voltaj değerlerine tekrar baktım da; benim Ryzen 1600 o değerlerde 4.1 GHz'de çalışıyor 🙂 Elle ayarlarsan çok daha yüksek performans alırsın gibime geliyor.

Bu arada, konudaki voltaj değerlerine tekrar baktım da; benim Ryzen 1600 o değerlerde 4.1 GHz'de çalışıyor 🙂 Elle ayarlarsan çok daha yüksek performans alırsın gibime geliyor.
Ama o konuda hiç bilgim olmadığı için yanlış bir şey yapmak istemedim. Bilen birisi ile yapmak istediğim için sizden yardım istemiştim^^
++
Eğer yardımcı olabilirseniz yeniden bir deneyelim :)
+++
Yine bir başkasının Gigabyte APP Center uygulamasındaki EasyTune programında işlemcisinin yanındaki özellikleri daha detaylıyken bende neden yine üç bölüm yer alıyor?

Bu videodaki;
Screenshot_2.png

Bu da benimki;
Screenshot_6.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı