R5 3600X mi R7 3700X mi almalıyım?

küçükspart

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhabalar öncelikle. Forumda yeni olduğum için konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Şimdi soruma geleyim. Ben sürekli oyun oynayan ve aynı zamanda iç mimar adayı olduğum için modelleme de yapan bir insanım. Kendime güçlü hem oyun oynayabileceğim hem modelleme render işlerimi halledebileceğim bir sistem toplayacağım.

Ekran kartı olarak RX 5700 XT alacağım. Ancak işlemci olarak kararsız kaldım. R7 3700X düşünüyordum ancak doların da artışıyla fiyat olarak bütçemi aşmaya başladı sistem. Sizce R5 3600X benim için yeterli olur mu? Yoksa bütçemi zorlayıp R7 3700X'e çıkmama ihtiyaç var mı? Araştırdığım kadarıyla R5 3600X, i7'lerden falan render modelleme olarak önde duruyor oyunlarda bir tık geride kalsa da. Sizce 900-1000 TL farkı vermeye değer mi? Teşekkürler şimdiden hepinize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer her türlü 8 çekirdek istiyorsanız Ryzen 7 2700X olabilir.
Ama Ryzen 5 2600'ün de işinizi göreceğini düşünüyorum.

Teşekkürler cevaplar için. 8 çekirdek takıntım yok da modelleme, renderda büyük fark yaratır mı diye ikisi arasında kaldım. Yoksa oyunlarda hemen hemen aynı performanstalar gibi zaten.

Arkadaşlar herkese merhabalar öncelikle. Forumda yeni olduğum için konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Şimdi soruma geleyim. Ben sürekli oyun oynayan ve aynı zamanda iç mimar adayı olduğum için modelleme de yapan bir insanım. Kendime güçlü hem oyun oynayabileceğim hem modelleme render işlerimi halledebileceğim bir sistem toplayacağım.

Ekran kartı olarak RX 5700 XT alacağım. Ancak işlemci olarak kararsız kaldım. R7 3700X düşünüyordum ancak doların da artışıyla fiyat olarak bütçemi aşmaya başladı sistem. Sizce R5 3600X benim için yeterli olur mu? Yoksa bütçemi zorlayıp R7 3700X'e çıkmama ihtiyaç var mı? Araştırdığım kadarıyla R5 3600X, i7'lerden falan render modelleme olarak önde duruyor oyunlarda bir tık geride kalsa da. Sizce 900-1000 TL farkı vermeye değer mi? Teşekkürler şimdiden hepinize.
Yüzdeye vurursak 3700X modeli yüzde 30 kadar daha güçlü. İmkan varsa bence 3700X almaya çalışın ama dediğiniz gibi arada gereksiz fazla bir fiyat farkı var. O yüzden kesin 3700X al da diyemedim açıkçası.

Çok teşekkürler cevaplar için. 2-3 hafta içinde 2000 tl kadar fark etti almak istediğim sistem. Bu yüzden R5 de düşünmeye başladım birden. Biraz daha kampanya , indirim vs. kovalayayım. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı