R5 3600X ML240l V2 soğutmuyor

PlanB

Kilopat
Daha fazla  
Anakartım B450 Tomahawk Max.
İşlemcim R5 3600X.
Bugün yeni sıvı soğutmamı kurdum (Cooler Master ML240l v2).
Sıcaklık 80 derecelere çıkıyordu yeni yaptığım testte, CPB kapattım voltaj düşürdüm 1.35'e getirdim hala aynı, 80 derece. 3.8'i de geçmiyor. Öneriniz nedir? Aşırı OC meraklısı değilim fakat en azından 4.2 GHz'de çalıştırayım şu işlemciyi, normal sıcaklık değerlerini istiyorum.

İşlemcim R5 3600X.
Sıcaklık 80 derecelere çıkıyordu yeni yaptığım testte, CPB kapattım voltaj düşürdüm 1.35'e getirdim hala aynı, 80 derece. 3.8'i de geçmiyor. Öneriniz nedir? Aşırı OC meraklısı değilim fakat en azından 4.2 GHz'de çalıştırayım şu işlemciyi, normal sıcaklık değerlerini istiyorum.

Hocam mutlaka bir şeyi kesinlikle yanlış yapmışsınızdır. 3600X kule tipi hava soğutma kullanıyorum boşta 30 derece yükte 65 derece. Kurulumu nasıl yaptınız? (her şeyi eksiksiz yaptığınızdan emin olun)

İşlemcim R5 3600X.
Hep aynı konular açılıyor, bilmiyorum hiç sıvı soğutma sahibi olamadım ama şu ambalajı görmek çok mu zor?

Montajla alakalı bir problem var kesinlikle hocam. Hocalarımın dediği gibi söküp yeniden takmayı deneyebilirsiniz.

Soğutucuyu nasıl yerleştirdiniz kasada? İçerisinde bulunan havayı radyatöre aldıktan sonra mı kurulum yaptınız?

Üst panele içerdeki havayı radyatörün ardından dışarı atacak şekilde yaptım. Araştırmalarımda hep öyleydi. Hata mı yapmışım
Hocam mutlaka bir şeyi kesinlikle yanlış yapmışsınızdır. 3600X kule tipi hava soğutma kullanıyorum boşta 30 derece yükte 65 derece. Kurulumu nasıl yaptınız? (her şeyi eksiksiz yaptığınızdan emin olun)

Tek şüphem termal macunu az sürmüş olabileceğim onun haricinde her şeyi düzgün yaptım diye düşünüyorum. Pompanın güç kablosunu CPU fana taktım onla alakalı olabilir mi? En sağlıklısı o diye düşündüm. Ayrıca 1800 RPM'i desteklemesine rağmen 1200 1300 civarlarında geziyor.
Elinizde macun varsa sogutucuyu çıkartın sıfırdan talimatlara uygun şekilde takın derim. O işlemcinin o sogutcuyla 80 derece olmasına imkan yok.

Teşekkür ederim hocam son çare onu yapacağım zaten ama termal macunu da her yere eşit dağıttım az sürdüğümü de düşünmüyorum. Onun haricinde başka bir hata yapmış olsaydım da tüm fonksiyonları sorunsuz çalışmazdı herhalde
Termal macunun üzerindeki jelatini çıkarmayı unutmayın.

O tip detayara elimden geldiğince dikkat ettim zaten. Başka bir öneriniz var mı?
Termal macunun üzerindeki jelatini çıkarmayı unutmayın.

Pardon ben soğutucu bloğun üzerindekini çıkardım termal macunun üzerinde jelatin mi var direkt sıvıyı çıkardım yaydım ben
Montajla alakalı bir problem var kesinlikle hocam. Hocalarımın dediği gibi söküp yeniden takmayı deneyebilirsiniz.

Kablolarla alakalı bir problem olduğunu düşünmüyorum tüm fonksiyonları çalışıyor çünkü. Yanlış düşünüyorsam belirtin lütfen. Sadece termal macunu falan yenileyip deneyeyim kastınız bu değil mi?

Son düzenleme:
Üst panele içerdeki havayı radyatörün ardından dışarı atacak şekilde yaptım. Araştırmalarımda hep öyleydi. Hata mı yapmışım
Hayır, en doğru montaj şekli bu. Pompayı yani işlemcinin üstüne oturan kısmı söküp, iyice farklı açılarda sallayın. Varsa içerisindeki boşluklarda radyatöre gitsin.

Pompanın güç kablosunu CPU fana taktım onla alakalı olabilir mi?
Pompalar genelde SATA güç bağlantısı ile çalışıyor. Ama sizin modelinizin kurulum kılavuzunu incelediğimde yalnızca PWM soketlerinin sunulduğunu görüyorum. Yani kurulumunuz doğru.

1621696215758.png

Ayrıca 1800 RPM'i desteklemesine rağmen 1200 1300 civarlarında geziyor.
CPU Fan girişine bağladığınız için anakartınız işlemci fanını yönetir gibi pompa hızınızı yönetiyor. Genel olarak %50 %60 arasına ayarlandığını düşünürsek anakartların, pompa hızınız gayet normal gözüküyor.

Tek şüphem termal macunu az sürmüş olabileceğim
Pompayı işlemciden söküp, hem işlemci hem radyatör üzerini kontrol eder misiniz? Her iki tarafta da birbirini örtmeyen boşluklar oluşmuş mu? Eğer oluşmuş ise hem işlemci hem de pompayı temizleyip, öncekinden biraz daha fazla macun sürerek montajı tekrarlayın.

Son olarak, radyatöre taktığınız fanların bakış açısı ne tarafa doğru? Radyatöre temiz hava mı üflüyor, radyatöre temiz hava mı çekiyor veya kasa içerisinden gelen havayı radyatörden geçirip dışarı egzoz olacak şekilde mi atıyor?

Hayır, en doğru montaj şekli bu. Pompayı yani işlemcinin üstüne oturan kısmı söküp, iyice farklı açılarda sallayın. Varsa içerisindeki boşluklarda radyatöre gitsin.

Pompalar genelde SATA güç bağlantısı ile çalışıyor. Ama sizin modelinizin kurulum kılavuzunu incelediğimde yalnızca PWM soketlerinin sunulduğunu görüyorum. Yani kurulumunuz doğru.

Eki Görüntüle 1035744

CPU Fan girişine bağladığınız için anakartınız işlemci fanını yönetir gibi pompa hızınızı yönetiyor. Genel olarak %50 %60 arasına ayarlandığını düşünürsek anakartların, pompa hızınız gayet normal gözüküyor.

Pompayı işlemciden söküp, hem işlemci hem radyatör üzerini kontrol eder misiniz? Her iki tarafta da birbirini örtmeyen boşluklar oluşmuş mu? Eğer oluşmuş ise hem işlemci hem de pompayı temizleyip, öncekinden biraz daha fazla macun sürerek montajı tekrarlayın.

Son olarak, radyatöre taktığınız fanların bakış açısı ne tarafa doğru? Radyatöre temiz hava mı üflüyor, radyatöre temiz hava mı çekiyor veya kasa içerisinden gelen havayı radyatörden geçirip dışarı egzoz olacak şekilde mi atıyor?

Öncelikle zahmetinizden ötürü çok teşekkür ederim. GPU fana baktığımda yük altında 2300 RPM'lere kadar çkıyormuş onu fark ettim.
Termal macun çok az kalmış ve boşluklar dediğiniz gibi vardı çok az kaldığı için temizlemedim daha dün sürdüğüm için zaten üstüne işlem uyguladım. Fanlarım içerdeki sıcak havayı çekip radyatöre üfleyerek dışarı atıyor. Termal macun işlemini en kısa sürede düzgün bir şekilde yenileyeceğim. Şu an tam yük altında 76 dereceyi geçmiyor o yüzden değiştirene kadar idare edilebilecek bir değer olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Eki Görüntüle 1035744

Az önce bir şey keşfettim fan hızı ayarlarımla oynayailiyorum. Benimkiler 80'i geçmedği sürece tam hızda çalışmıyormuş ben 67 derecelerde Full hıza ayarladım ve Max 70 dereceyi gördüm. Sürekli bu hızlarda çalışması ses olarak aşırı rahatsız etmedi beni böyle kalabilir. Ama benim izlediğim test videolarında fan hızını en yükseğe mi alıyorlardı acaba. İnsanlar böyle mi kullanıyor normalde. Son olarak sürekli o hızda çalışması zarar verir mi fanlara

Son düzenleme:

Geri
Yukarı