Çözüldü R5 3600X sistem oyun sırasında bilgisayar kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

akbulutt

Decapat
RAM
Corsair Vengeance LPX 16GB(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram (CMK16GX4M2D3000C16)
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s
Ekran kartı
MSI GeForce RTX 2070 Super Gaming X Trio
Anakart
Asus Prime X570-PRO AMD X570 4400MHz DDR4 Soket AM
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600X 3,8GHz 35MB Cache Soket AM4 İşle
Merhabalar,

Forumda açtığım konuyla ilgili her konuya baktım, çözüm bulan arkadaşlar hepsini yaptım. Fakat çözüm bulamadım.

Bilgisayarı aşağıdaki strest testlerine tabi tuttum kapanma yaşamadım.
  1. AIDA64 Extreme
  2. Heaven Benchmark 4.0
  3. OCCT
  4. Cinebench
  5. Furmark
Oyun oynarken (oyun farketmeksizin) bazen 5 dk bazen 2 saat içerisinde kendiliğinden kapanıyor. Oyun oynarken veya stres testleri sırasında sıcaklıkları hep kontrol ettim. CPU 65, GPU 70 dereceyi hiç geçmedi. Hatta OCCT testinde CPU 81 derecelere kadar çıktı.

Stres testlerinde hiç kapanma olmadı. Son 4-5 gündür yapıyor. Oyun oynamadığımda bilgisayarda hiç sıkıntı yok.

Diğer bilgiler

• PSU: COOLER MASTER MWE GOLD 750W 80+ Gold Full Modüler 120mm Fanlı PSU
  • XMP açık
  • Win11 pro
AIDA64 ile tüm donanımları stres altına aldığımdaki max değerler

1658348737759.png

//güncel

Son düzenleme:
Çözüm
ekran kartı driverını güncelledim. anakartın sayfasındaki driverları yükledim. XMP kapattım tekrar oyuna girdim yine kapandı. Çözüm bulamıyorum. tüm stres testlerinden başarıyla geçiyor, olay günlüklerinde hata yok. Henüz çözüm bulamadım. Bilgisayarı söküp psu temizliği yapmayı düşünüyorum.

// Güncel

PSU tertemiz. Kasanın özelliğinden dolayı çok tozlanmıyor zaten. hala kapanmaya devam ediyor

// Son durum

PSU değiştirdim problem kalmadı. Kasadaki sıcaklık değerleri de normale döndü.

Not: Stres testlerinden başarılı geçmesi bi anlam da ifade etmiyormuş. dalgalanma olduğu için de kapanma olabiliyor.
ekran kartı driverını güncelledim. anakartın sayfasındaki driverları yükledim. XMP kapattım tekrar oyuna girdim yine kapandı. Çözüm bulamıyorum. tüm stres testlerinden başarıyla geçiyor, olay günlüklerinde hata yok. Henüz çözüm bulamadım. Bilgisayarı söküp psu temizliği yapmayı düşünüyorum.

// Güncel

PSU tertemiz. Kasanın özelliğinden dolayı çok tozlanmıyor zaten. hala kapanmaya devam ediyor

// Son durum

PSU değiştirdim problem kalmadı. Kasadaki sıcaklık değerleri de normale döndü.

Not: Stres testlerinden başarılı geçmesi bi anlam da ifade etmiyormuş. dalgalanma olduğu için de kapanma olabiliyor.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı